Skip to main content
Теми

Онлайнові челенджі

Що таке онлайнові челенджі?

Онлайнові або інтернет-челенджі чи виклики – це відеоролики, у яких людина виконує щось складне, а потім закликає інших повторити ці дії. Більшість таких викликів весела та безпечна, але є і такі, що пропагують небезпечні та шкідливі дії, які можуть спричинити серйозні травми. У наших Правилах спільноти забороняються небезпечні челенджі.

Ми досліджуємо всі скарги на небезпечні та шкідливі челенджі, що циркулюють в Інтернеті. У деяких випадках якоїсь тенденції виявити не вдається, навіть якщо попередження та скарги поширюються на інших платформах і в інших мережах.

Деякі челенджі виявляються містифікаціями. Мета такого челенджу – примусити інших повірити в щось, що не є правдою. Це робиться, щоб поширювати страх і паніку. Особливо шкідливими є челенджі-містифікації, пов’язані з насильницькими діями сексуального характеру та самоушкодженнями. Якщо ти вважаєш, що комусь загрожує небезпека самоушкодження або самогубства, ознайомся з відповідними відомостями, наведеними тут. Якщо тобі довелося зіткнутися з насильницькими діями сексуального характеру, у пригоді стануть ресурси підтримки, наведені на спеціальній сторінці.

Що робити, якщо мені трапився онлайновий челендж?

ЗУПИНИСЯ: не поспішай.

ПОДУМАЙ: чи це безпечно? Чи є загроза шкоди? Чи цей челендж справжній? Якщо виникають сумніви, звернися до когось із дорослих або друзів чи пошукай додаткову інформацію в надійних інтернет-джерелах.

ПРИЙМАЙ РІШЕННЯ: якщо челендж ризикований або шкідливий чи якщо в тебе є сумніви, не виконуй його. Піддавати себе чи інших ризику не варто.

ДІЙ: скаржся на шкідливі челенджі або містифікації в застосунку. Не поширюй їх.

Не поспішай

Проаналізувати онлайновий челендж або вірусне застереження може бути непросто. Побачивши таке відео, зупинися на секунду та подумай, що тобі довелося переглянути, які в тебе з’явилися почуття та як ти хочеш на це відреагувати. Постав собі наведені далі запитання.

Розмірковуючи над тим, чи цей челендж безпечний для тебе та інших, запитай себе:

  • Що могло піти не так?
  • Чи людина, що запускає челендж, має якісь спеціальні навички чи підготовку?
  • Чи видно, що він або вона якось мінімізували ризики?
  • Якщо так, чи цього було достатньо, щоб убезпечити всіх, чи цій людині просто пощастило?
  • Чи тобі доступні такі ж заходи з мінімізації ризику, до яких вдалася ця людина?
  • Якщо ти вже спробував(-ла) виконати челендж, з якою ймовірністю ти можеш сказати, що хтось інший, хто його спробує, також не постраждає?
  • Якщо ти або хтось інший серйозно постраждають, як це вплине на твоє життя?
  • Як це вплине на життя твоїх рідних і друзів?

Деякі ризики очевидні, а от інші можуть бути комплексніші, і виявити їх не так просто. Якщо в тебе є сумніви, спробуй пошукати інформацію з надійних джерел в Інтернеті або запитати друзів. Якщо ти неповнолітній(-я), звернися до повнолітньої особи, якій довіряєш. Більшість дорослих, що тебе оточують, інстинктивно намагаються тебе захищати та допомагати тобі, тому вони можуть надати корисні поради. Від них ти зможеш дізнатися, що це за челендж і чи безпечно брати в ньому участь.

Якщо челендж здається занадто ризикованим або ж якщо в тебе є сумніви, не берися за нього.

Якщо якийсь онлайновий челендж не несе безпосередніх ризиків, він усе одно може нашкодити в інші способи. Запитай себе:

  • Якщо челендж зводиться до пранку над кимось, як об’єкт пранку себе почуватиме?
  • Чи цей челендж поважає особисті границі та права інших?
  • Чи виконання такого челенджу може призвести до пошкодження майна?
  • Які можуть бути наслідки виконання челенджу?

Челенджі або виклики, що спричиняють збентеження або переживання, не веселі. Переслідування і жорстокість, пошкодження майна та злочинна поведінка не прийнятні за жодних умов.

Якщо тобі трапився челендж або вірусне застереження, зважай на те, що це може бути містифікація або просто чутка, яку стали активно поширювати. Запитай себе:

  • Цей челендж або виклик дійсно хтось виконує чи приймає чи це просто жарт?
  • Якщо це вірусне застереження, чи воно надійшло з надійного джерела?
  • Людина, що поширює такий контент, має власний досвід у цьому питанні чи просто повторює щось почуте від інших?
  • Манера повідомлення виважена та спокійна чи в ній використовується емоційний і хвилюючий тон?
  • Чи це застереження схоже на такі, що надходили тобі раніше?

Чудовою рисою онлайнових спільнот є те, що кожен відіграє власну роль у тому, набуде якийсь контент вірусності чи просто «не злетить». Підтримати відео можна вподобайкою, поширенням і позитивним коментарем. Чи це відео заслуговує на твою підтримку?

TikTok не платить авторам, що публікують шкідливий контент. Якщо тобі трапився шкідливий челендж, не поширюй його та не став йому вподобайку. Якщо такий челендж набуває популярності, його побачить більше людей, і серед них будуть ті, хто захоче спробувати. Знімання відео, що застерігають інших про шкідливі челенджі, може здатися непоганою ідеєю, але ці відео часто підвищують популярність таких речей, про які іншим не слід знати, або наводять опис того, як виконувати щось небезпечне.

Якщо тобі трапляється застереження щодо якогось челенджу, не поширюй його. Якщо розповсюджувати такі застереження, про шкідливий челендж або містифікацію дізнається більше людей. Крім того, це додає правдоподібності містифікаціям.

Так. Ми вилучаємо контент, що демонструє небезпечні, шкідливі або злочинні дії. Ми також прибираємо відео, у яких обговорюються небезпечні челенджі, якщо такі відео містять необґрунтовані застереження, спрямовані на поширення страху й паніки, або містять опис чи зображення шкідливих дій. Якщо в тебе є сумніви щодо потенційної шкоди від відео, надішли скаргу, і ми його проаналізуємо. Якщо ти вважаєш, що комусь загрожує безпосередня небезпека, звернися в правоохоронні органи.

Батькам, опікунам і освітянам

В онлайнових челенджах може взяти участь будь-хто – лікарі, ведучі новинних програм, підприємці, спортсмени тощо. Утім, підлітковий вік – це етап підвищеного прагнення досліджень і експериментів, і онлайнові челенджі можуть бути надзвичайно привабливими. Водночас у підлітків не завжди є такі ж навички з оцінювання ризиків і можливостей. Тому їм потрібно більше відомостей і підказок щодо того, які челенджі безпечні, а які – імовірно, ні.

Діалоги з підлітками про онлайнові челенджі здаються чимось некомфортним, але вони надзвичайно важливі. Більшість підлітків знайомі з тим, що таке онлайновий челендж, і навіть брали в них участь, тому сказати, що всі челенджі небезпечні, – погана ідея. Натомість скажи, що тобі зрозуміла їхня цікавість до онлайнових челенджів і що ти готовий(-а) спілкуватися про це та дізнаватися про щось нове разом.

Обговорюючи челенджі, про які підліток чув або які бачив, допомагай виявляти потенційні ризики, аналізувати наслідки (включно з можливістю травмуватися або травмувати когось іншого), та приймати безпечні рішення. Наведений вище процес із чотирьох кроків (зупинися, подумай, прийми рішення, дій) – це простий спосіб навчити підлітків аналізувати ризики. Якщо ти переживаєш щодо небезпечності челенджу, поділися своїми думками з підлітком, аргументуючи свою точку зору.

Челенджі популярні, адже вони дають можливість зробити щось позитивне, наприклад спробувати щось із друзями, перевірити свої фізичні здібності, розсмішити когось або продемонструвати свою творчість. Якщо твоя дитина-підліток розпитує про якийсь челендж, поспілкуйся про те, чим цей челендж привабливий, і спробуй знайти інший шлях задовольнити цікавість або потребу дитини.