Самогубство й самоушкодження

Оновлено: 21 червень 2024

Кожна людина переживає злети й падіння у зв’язку зі своїм психічним здоров’ям. Якщо у тебе або твоїх знайомих є запитання щодо психічного здоровʼя, самоушкодження або самогубства, важливо знати, що дієва допомога поряд і по неї можна звернутися будь-коли.

Що таке самогубство й самоушкодження?

Думки про бажання померти називаються суїцидальними ідеями. Якщо людина намагається діяти відповідно до цих думок, це називається спробою самогубства. Якщо спроба самогубства призводить до смерті, її називають смертю через самогубство. Самогубству можна запобігти. Не кожна людина, яка бореться із суїцидальними думками, помре через самогубство. Самоушкодження означає ситуації, коли людина навмисно завдає шкоди своєму тілу. Самоушкодження відрізняється від спроби самогубства, оскільки не кожен, хто вчиняє самоушкодження, прагне померти. До всіх думок і дій, повʼязаних із самогубством або самоушкодженням, слід ставитися максимально серйозно та розглядати їх як заклик про допомогу.

Як отримати допомогу

Важливо вміти розрізняти ситуації, коли проблеми з психічним здоров’ям є постійними й ускладнюють повсякденне життя. Ознаки проблем із психічним здоров’ям включають зміни в поведінці, настрої та спілкуванні, як-от:

 • зміни в апетиті, режимі сну або рівнях енергії;
 • ізоляція від друзів і родини або небажання брати участь у повсякденній активності;
 • труднощі на роботі, у школі чи в інших сферах життя;
 • більш інтенсивне почуття смутку, безнадійності, дратівливості або тривоги, ніж зазвичай;
 • твердження на кшталт: «Тобі було б краще без мене», «Хочу заснути й не прокинутися» або «Мені байдуже, живу я чи помру».

Гадаю, мені потрібна допомога. Що я можу зробити?

Звернутися по допомогу може бути важко, але ти не самоті — допомога поруч. Просити про допомогу — це цілком нормально й не означає, що ти невдаха. Навпаки, це один із найважливіших кроків до одужання.

Залежно від індивідуальних потреб і рівня довіри, різним людям можуть допомагати різні форми підтримки. Нижче наведено деякі ресурси, які можуть стати тобі в пригоді.

 • Друзі, родина чи інші спільноти. Друзі, родина, групи за інтересами й релігійні спільноти (якщо ти належиш до такої) можуть бути чудовим джерелом підтримки. Вони можуть проявити емпатію, вислухати тебе й нагадати тобі, що скрутні часи не варто переживати на самоті.
 • Лінія довіри щодо криз психічного здоровʼя чи запобігання самогубствам. Звернувшись на лінію довіри, ти зможеш поспілкуватися з кваліфікованим професіоналом, який розпитає тебе про твої почуття та ризики заподіяти собі шкоду. На деяких лініях довіри можна отримати підтримку як у форматі дзвінка, так і у форматі текстових повідомлень. На лінію довіри щодо запобігання самогубствам можна звернутися, навіть якщо ти не переживаєш кризовий стан, який може становити загрозу твоєму життю. Ти можеш анонімно й конфіденційно обговорити все, що тебе турбує.
 • Лікар. Твій лікар може допомогти оцінити зміни у твоїх емоціях і поведінці, дати рекомендації щодо зміни способу життя (наприклад, сон, фізичні вправи, дієта) і, у разі необхідності, направити до інших медичних спеціалістів.
 • Спеціаліст із психічного здоровʼя. Спеціалізований постачальник психіатричних послуг може надати підтримку й провести лікування проблем із психічним здоров’ям, зокрема діагностику психічних захворювань. Він може обговорити з тобою варіанти лікування, як-от прийом ліків або консультації психолога. Також він може допомогти тобі скласти план дій для самозахисту в разі, якщо в тебе є суїцидальні настрої.
 • Підтримка від людей зі схожими проблемами. Розмова з кимось, кому вже вдалося побороти проблеми з психічним здоров’ям, може надихнути й покращити самопочуття. Місцеві спільноти людей зі схожими проблемами можуть організовувати лінії довіри, де можна поспілкуватися з людьми з досвідом психічних розладів, а також групи підтримки людей зі схожими проблемами.

Як я можу підтримати друга чи подругу?

Коли хтось із твоїх друзів думає про те, щоб вчинити самогубство або самоушкодження, ти можеш відчувати розгубленість і не знати, як допомогти. Ось що ти можеш зробити, щоб підтримати друга чи подругу:

 • Почни розмову. Якщо тебе непокоять зміни в поведінці друга чи подруги і, на твою думку, щось може бути не гаразд, обговори це. Наприклад, ти можеш запропонувати зустрітися особисто й запитати щось на кшталт: «Останні часом ти здаєшся невеселим. Я хвилююся за тебе. У тебе все гаразд?». Памʼятай, що прямі запитання про самогубство не викликають думок про самогубство і не підвищують ризик самогубства. Тож ти можеш напряму запитати: «У тебе були думки про те, щоб покінчити із життям?». Додаткова інформація про те, як говорити з іншими про самогубство чи самоушкодження, міститься в Посібнику з добробуту TikTok.
 • Слухай з емпатією та не осуджуй. Не пропонуй рішення та не змінюй тему. Не намагайся заповнити незручні паузи. Спробуй поставити відкриті запитання, як-от «Про що ти думаєш?» або «Як я можу тебе підтримати?», і прислухатися до емоцій у відповідях твого друга чи подруги. Іноді можна допомогти, просто уважно когось вислухавши.
 • Запропонуй корисні ресурси. Ти можеш зіграти важливу роль у лікуванні друга чи подруги, заохотивши їх відвідати професійного лікаря або медичну установу, зателефонувати на гарячу лінію щодо запобігання самогубствам або звернутися в місцеву групу підтримки.
 • Подбай про себе. Щоб вислухати й підтримати близьких, потрібно чимало енергії. Розмови про такі проблеми, як самогубство або самоушкодження, можуть засмучувати й виснажувати. Якщо ти помітиш, що надання підтримки другу або подрузі завдає шкоди твоєму власному психічному здоров’ю, не бійся взяти паузу, встановити розумні кордони або поговорити з тим, кому довіряєш.

Посібник із добробуту TikTok містить додаткові відомості про підтримку друзів, що мають проблеми з психічним здоров’ям.

Як негайно отримати допомогу

Якщо в тебе чи когось із твоїх знайомих спостерігається надзвичайний психологічний стан, негайно звернися по допомогу до медичного працівника чи на гарячу лінію допомоги.

Додаткова інформація

Як безпечно розповідати про мої думки щодо самогубства або самоушкодження в TikTok?

Якщо ти плануєш поділитися власною історією в TikTok, ознайомся з порадами, які ми зібрали для тебе в посібнику з поширення історій. Також ознайомся з розділом «Самогубство й самоушкодження» наших Правил спільноти.

Чи нормально мати думки про самогубство чи самоушкодження?

Хоча думки про самогубство або самоушкодження виникають у багатьох людей, до таких думок завжди слід ставитися з особливою серйозністю. Звернися до того, кому довіряєш, і отримай підтримку, на яку заслуговуєш. Допомога поряд.

Як впоратися з думками про самогубство чи самоушкодження?
 • Намагайся жити в моменті
  • Іноді ми можемо попасти у вир численних думок і почуттів. Навчись розпізнавати такі ситуації та відстежувати свої емоції. Займися чимось приємним, від чого тобі на душі стає легше: побудь на природі, послухай музику, поспілкуйся з друзями або займися творчістю. Розглянь можливість перестати слідкувати за користувачами, які більше не здійснюють позитивний вплив на тебе або не сприяють твоєму одужанню, і обмеж екранний час, якщо гортання стрічки негативним чином впливає на твій стан.
 • Прислухайся до внутрішнього діалогу
  • Ми зазвичай ведемо внутрішній діалог, коли оцінюємо власні почуття або те, що відбувається навколо нас. Іноді цей діалог може стати негативним і нездоровим та погано впливати на наше самопочуття. Потренуйся вести свій внутрішній діалог добріше, терплячіше й турботливіше. Діалоги із собою мають бути схожі на розмови з найкращим другом.
 • Зосередься на своїх сильних сторонах і тому, що мотивує тебе жити
  • Обміркуй свої сильні сторони й цінності. Пригадай важкі часи, які тобі вже вдалося пережити, і порозмірковуй про приємні моменти, які, можливо, чекають на тебе в майбутньому. Зосередивши увагу на цих аспектах, ти зможеш побачити загальну картину й позитивно сприйняти себе й свої досягнення.
  • Наприклад, ти можеш скласти список речей і подій, яких ти з нетерпінням чекаєш, як-от закінчити читати улюблену серію книг, або обрати людей, з якими ти хочеш бути поруч, як-от твою родину.
 • Визнач чинники, які тебе провокують, і плануй наперед
  • Думки про самогубство або самоушкодження часто можуть виникати за провокуючих обставин, як-от підготовка до іспитів, зміни в розпорядку дня або суперечки з друзями чи близькими. Визнач, що викликає в тебе неприємні або негативні емоції. Склади список і продумай, як ти отримуватимеш підтримку за провокуючих обставин, або які альтернативні дії ти вчинятимеш, щоб не нашкодити собі.
  • Наприклад, ти можеш написати план безпеки, щоб позбутися думок про самогубство й самоушкодження.
 • Звернися по допомогу до лікарів і психологів
  • Поради на кшталт наведених вище отримано від організацій із запобігання самогубствам, які співпрацюють із нами в TikTok. Проте психічне здоров’я кожної людини потребує унікального підходу. Найкращий спосіб дізнатися, як ефективно боротися з думками про самогубство й самоушкодження, – це звернутися до закладу, який надає медичну або психологічну допомогу, щоб з’ясувати це разом із фахівцями.

Застереження

Ресурси й посібники Центру безпеки TikTok не є послугами в галузі психічного здоров’я або медицини. Інформація, викладена в розділі «Самогубство й самоушкодження» у TikTok, не є замінником медичної, психологічної або психіатричної допомоги, лікування чи консультації. TikTok створює та поширює цей контент лише з інформаційною та освітньою метою. Не нехтуй можливістю звернутися до професіоналів і не відкладай таке звернення через те, що в TikTok доступні послуги й інформаційні матеріали.

Якщо ти перебуваєш у кризовій ситуації, або ж якщо ти чи інша особа перебувають у небезпеці чи потребують екстреної медичної допомоги, негайно звернися в місцеві екстрені служби. Слід пам’ятати, що безпека інших — не лише твоя відповідальність. Надати допомогу завжди може хтось інший. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності.

Центр безпеки розроблено за експертної підтримки Міжнародної асоціації із запобігання самогубствам (International Association for Suicide Prevention, IASP).