Skip to main content
Příručka

Příručka pro duševní pohodu

Duševní pohoda

Odborníci pomáhají TikToku vytvářet pro uživatele vzdělávací nástroje o duševním zdraví a vzájemné podpoře na internetu.

Sdílení příběhů o duševním zdraví

Každý má nějaký příběh o svém duševním zdraví. Snažíme se pro uživatele tvořit podporující prostředí, ve kterém se můžou dělit o svoje zkušenosti, rady a příběhy o uzdravení.

Duševní zdraví je ale komplikovaná věc – jednou jsme nahoře, jednou dole. Chvíli se daří, a chvíli zase ne. Zkus se s ostatními uživateli smysluplně podělit. Ale nezapomeň, že to není závod.

Tahle sada nástrojů ti ukáže, jak se můžeš bezpečně a ohleduplně bavit o svém duševním zdraví.

Vyber si správné místo a čas, kdy se budeš chtít podělit o svůj zážitek. Zkus si nejdřív zodpovědět pár otázek:

  • Proč se o to chci podělit?
  • Chci se podělit jen s blízkými kamarády a rodinou, nebo i s širším publikem?
  • Může mně nebo někomu dalšímu můj příběh ublížit?
  • V reakci na můj příspěvek mi někdo může na oplátku říct svůj příběh nebo názor, který mě může poznamenat. Zvládnu ho podpořit a naslouchat?

Rozmysli si, co chceš sdílet. Je to stejně důležité jako zamyslet se, jestli chceš sdílet. Je vědecky prokázané, že příběhy o zvládání duševních problémů, naději a léčbě můžou ostatním pomoct. Každý máme jedinečný hlas, pohled na svět a zážitky. Mysli na to, až budeš sdílet. Některý obsah může ale ostatní rozrušit, takže musíš být trochu opatrný/á. Nezapomeň, že Pravidla komunity na TikToku zakazují obsah, který zobrazuje, propaguje, normalizuje nebo oslavuje činnosti, které by mohly vést k sebevraždě, sebepoškozování nebo poruchám příjmu potravy. Pořád nevíš, o čem chceš mluvit? Tady je pár témat, která by tě mohla inspirovat.

  • Proč se zajímáš o svoje duševní zdraví?
  • Co ti nejvíc pomohlo? Máš nějaké zdroje nebo rady pro péči o sebe?
  • Pomáhá tvému duševnímu zdraví nějaká pravidelná činnost?
  • Co bys chtěl/a vzkázat lidem, kteří zápasí se stejným problémem?
  • Co můžou ostatní udělat, aby někomu pomohli? Jak si přeješ, aby ti někdo býval pomohl?

Návrhy

  • Přidej hashtagy o duševním zdraví (např. #dusevnizdravi).
  • Odpovídej na příběhy ostatních ohleduplně.
    • Když se někdo podělí o svůj příběh, většinou potřebuje pomoc a povzbuzení od ostatních, takže na ně buď hodný/á a zkus se do nich vcítit.
  • TikTok je založený na komunitě uživatelů. Všichni se můžeme snažit vytvářet bezpečné a pozitivní prostředí.
  • Zkus u svého videa nebo popisku zahrnout číslo nebo odkaz na linku bezpečí. Seznam linek najdeš tady.

Čemu se vyvarovat

  • Nemluv bez svolení o duševním zdraví ostatních za jejich zády
  • Neodrazuj ostatní od hledání pomoci s duševními potížemi
  • Nedělej si srandu z duševních chorob a z lidí, které na ně trpí

Takový obsah může někomu spouštět duševní poruchu nebo ji stigmatizovat a zjednodušovat.

  • Nesdílej podrobnosti o tom, jak ji spáchal, kde ji spáchal, co k ní použil, ani co napsal na rozloučenou. Některé uživatele trpící na duševní nemoci by to mohlo rozhodit a mohli by se z tvého videa inspirovat. Obsah s podrobnostmi o sebevražedných způsobech a nástrojích je vysoce škodlivý, a proto ho z TikToku odebíráme. To se obzvlášť týká sebevražd známých osobností. Někomu by takový obsah mohl sebevraždu zatraktivnit.
  • Nepoužívej fráze jako „spáchat sebevraždu“, „úspěšně/neúspěšně si vzít život“ nebo „nezdařilý pokus“. Slovo „spáchat“ evokuje zločin, takže sebevraždu pak lidé vnímají jako trestný čin, a stává se z ní stigma. Lidi se sebevražednými sklony to pak může odradit od toho, aby vyhledali pomoc. To se týká i lidí, kteří o někoho kvůli sebevraždě přišli. Řekni radši, že si někdo „vzal život“. Když o sebevraždě řekneš, že byla „úspěšná“ nebo „neúspěšná“, naznačuješ tím, že sebevražda je něco žádoucího.
  • Nemluv o sebevraždě jako o něčem půvabném, romantickém, praktickém nebo hrdinském. Když budeš o sebevraždě mluvit jako o něčem pozitivním nebo chvályhodném, můžeš tím někoho inspirovat, aby zvážil sebevraždu jako řešení svých problémů nebo způsob, jak se s nimi vypořádat.
  • Když je někdo na dně, neříkej mu, že „se zbláznil“, že je „magor“ nebo „šílenec“. To jsou slova plná předsudků. Upevňují negativní stereotypy a stigma o sebevraždě a duševních poruchách.
  • Nesnaž se určit jedinou příčinu sebevraždy nebo sebepoškozování. Nikdo si nebere život kvůli jedné jediné věci. Když pochopíme a budeme mluvit o tom, že sebevražda je nejspíš důsledkem několika různých příčin, můžeme napravit některé mylné představy a bavit se o sebevraždě bezpečně a konstruktivně.
  • Neodpovídej jednoduchými frázemi jako „neboj, to bude dobré“, „bude lépe“ nebo „usměj se, to zvládneš“. Sice se tyto fráze zdají být povzbudivé, ale můžou přehlížet negativní pocity a zkušenosti. Zkus se do ostatních vcítit a všímat si jejich emocí a trápení.
  • Poruchy příjmu potravy jsou závažné duševní poruchy. Zkus ke svým příspěvkům přidat odkazy na odbornou pomoc (najdeš je na Stránce se zdroji pro poruchy příjmu potravy na TikToku). Pomůžeš tím uživatelům najít důvěryhodné informace, zdroje a podporu.
  • Autentické a rozmanité zprávy, které ostatní učí přijmout vlastní tělo a vybudovat si sebevědomí a sebeúctu jsou důležitou součástí podporující a pečující platformy.
  • Zmínky o poruchách příjmu potravy a jejich příznacích můžou některým uživatelům způsobit potíže. Dokonce i u videí, která o PPP informují nebo poukazují na léčbu, doporučujeme tvůrcům, aby nezmiňovali konkrétní chování spojené s jídlem a cvičením. Zaměř se spíš na dopady. Jak například nezdravé stravovací návyky ovlivňují náladu, sebevědomí, kamarádství a další oblasti života?
  • Fotky před a po, které oslavují uzdravení někoho s PPP, můžou ostatním lidem trpícím PPP způsobit potíže. Tělesná váha nic nevypovídá o léčbě poruchu příjmu potravy, a proto doporučujeme uživatelům, aby u svých příběhů nepoužívali obrázky svojí tělesné proměny.
  • Číslo na váze je ošemetné téma, a proto je lepší nezmiňovat svoji současnou ani předchozí váhu, kalorie, BMI, velikost oblečení nebo další snadno porovnatelné údaje.
  • Když přemýšlíš o svém duševním zdraví, snadno tě můžou přemoct emoce. Nezapomeň se o sebe postarat a zkus udělat něco dobrého pro svoje zdraví a pohodu.
  • Může se stát, že ti ostatní začnou psát o pomoc nebo si jenom budou chtít promluvit. Mohlo by se ti hodit mít po ruce pár zdrojů, které s nimi můžeš sdílet. Důležité je ale taky nastavit si hranice. Nezapomeň, že neneseš zodpovědnost za chování a rozhodnutí druhých. A že si sám/sama můžeš stanovit hranice, o čem se chceš a nechceš bavit. Víc podrobností se dočteš v naší sadě nástrojů pro Podporu uživatelů v těžkých dobách.
  • Nezapomeň, že máš všechno pod kontrolou. Pomocí Nastavení pro bezpečí a soukromí na TikToku si můžeš filtrovat odpovědi, aby ses v aplikaci cítil/a lépe:
    • Nastavení účtu. Nastav si účet jako soukromý a omez si počet lidí, kdo tě může sledovat a kdo s tebou může komunikovat. Bude pak na tobě, komu schválíš žádost o sledování a tvůj obsah si budou moct prohlédnout jenom tebou schválení sledující. Jestli ti ještě nebylo 16 let, tvůj účet je automaticky nastavený jako soukromý.
    • Komentáře. Povol komentáře ke svému obsahu všem (pro uživatele starší 16 let), přátelům nebo je vypni pro všechny. Navíc si můžeš vytvořit vlastní filtr na komentáře, do kterého zadáš seznam klíčových slov, které nechceš, aby se v tvých komentářích objevovaly. Filtr tyto komentáře potom automaticky skryje.
    • „Nemám zájem“. Nechceš, aby se ti nějaký obsah objevoval v kanálu Pro tebe? Podrž na videu prst a vyber možnost „Nemám zájem“.
    • Nahlášení. Když narazíš na obsah, který porušuje Pravidla komunity na TikToku, můžeš ho přímo v aplikaci nahlásit. Návod najdeš tady.

Zdroje

Na téhle stránce najdeš víc informací, zdrojů a odkazů o Pravidlech komunity na TikToku týkajících se sebevraždy a sebepoškozování.

Tuto sadu nástrojů jsme vytvořili s odbornou pomocí od Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore a Samaritans (UK). Chtěli bychom poděkovat doktorům Thomasovi Niederkrotenthalerovi, Rorymu O’Connorovi, Danielovi Reidenbergovi a Jo Robinsonové za jejich rady a poznatky.

Upozornění

Pokud máš ty nebo někdo v tvém okolí sebevražedné myšlenky, vyhledej prosím zdravotní péči nebo se ozvi na linku bezpečí. Obsah v těchto příručkách a sadách nástrojů nebyl ověřen TikTokem. Slouží proto jen pro informační a vzdělávací účely. Nemá za účel poskytnout zdravotní ani duševní péči.

„Sdílení příběhů o duševním zdraví“ nenahrazuje zdravotní, psychologickou ani psychiatrickou diagnózu, péči nebo radu. Neignoruj a neodkládej vyhledání odborné zdravotní pomoci kvůli žádnému obsahu nebo materiálu, na který jsi na TikToku narazil/a. Nemusíš se do těchto rozhovorů zapojovat, pokud se na to necítíš. Sdílením svého příběhu a zkušeností na TikToku, ať už osobních, nebo neosobních, potvrzuješ a souhlasíš, že tvoje veřejně sdílené informace nejsou soukromé.


Podpora uživatelů v těžkých dobách

Bezpečnost a duševní zdraví uživatelů TikToku je naše nejvyšší priorita. Když někdo trpí psychickými potížemi, všichni můžeme udělat něco pro to, aby se cítil bezpečně a podporovaně.

Když pak přemýšlí, že si vezme život nebo že si ublíží, často se ozve kamarádům nebo svému okolí. Kamarádi a okolí si taky pravděpodobně všimnou, když někdo začne mít psychické potíže. Víš ale, co bys měl/a dělat, když někdo potřebuje tvoji pomoc?

Podle vědeckých průzkumů existují bezpečné, ale i nebezpečné způsoby, jak nabízet podporu. Tato příručka ti poradí, jak reagovat, když si někdo chce vzít život nebo ublížit.

Je důležité všimnout si známek psychických potíží:

  • Přímá zmínka o sebevraždě nebo sebepoškozování. Například, když někdo řekne „chci se zabít“, mluví o způsobech, jak by si vzal život nebo když s tebou sdílí videa o svém sebepoškozování.
  • Nepřímá zmínka o sebevraždě nebo sebepoškozování. Sebevražedné myšlenky může někdo maskovat za větami jako „už chci, aby ta bolest přestala“ nebo „už to nezvládám“.
  • Pláč, řeč o smutku, pocit beznaděje, úzkosti nebo porucha spánku.
  • Zvýšená bezohlednost nebo podstupování rizika.
  • Špatné snášení obtěžování nebo šikany.
  • Neobvyklé potíže s denními úkoly, jako je spánek, hygiena nebo oblékání se.

Jak máš reagovat, když si někdo prochází těžkým obdobím? Přečti si následující užitečné kroky.

  • Je těžké zachovat se správně, když jsi sám/sama ve stresu. Než něco uděláš, zhluboka se párkrát nadechni, uvolni svoje tělo a uklidni svoji mysl.
  • Odpovědnost za bezpečnost ostatních neneseš jenom ty. Vždy ti někdo může pomoct. Nemusíš se do těchto rozhovorů zapojovat, pokud se na to necítíš.
  • Promysli si, jakou pomoc můžeš bezpečně nabídnout a jaké jsou další zdroje pomoci. Zkus se ozvat na linku bezpečí nebo někomu dospělému, komu důvěřuješ a svěř mu svoje obavy. Naplánuj svoji reakci.
  • Některým lidem pomáhá si svoje myšlenky nejdřív sepsat a roztřídit.

Když zareaguješ na někoho, kdo si prochází těžkým obdobím, přestane se cítit tak osamoceně a ucítí podporu. Tady je pět návrhů, jak reagovat:

  • Jestli je podle tebe někdo v bezprostředním ohrožení života, zkus se ozvat na záchrannou službu, na linku bezpečí nebo odbornému lékaři. Nejlepší je, když to uděláš přímo s člověkem, který potřebuje pomoc, a když s ním zůstaneš, až si o pomoc zavolá.
  • Jestli nehrozí bezprostřední ohrožení života, tak se zkus ozvat někomu dospělému, komu důvěřuješ, lince bezpečí nebo odborníkovi.
  • Když narazíš na obsah, který porušuje Pravidla komunity na TikToku, můžeš ho přímo v aplikaci nahlásit. Návod najdeš tady. Veškeré údaje jsou anonymní a tajné. Danému člověku navíc pošleme vhodné nouzové odkazy.
  • Pokud to nechceš řešit osobně, můžeš napsat veřejný komentář s užitečnými zdroji pro těžké chvíle.
  • Jestli ti nevadí si s daným člověkem promluvit osobně, zkus s ním navázat spojení, ideálně přes soukromou zprávu, a drž se těchto pokynů.

Naslouchej a ptej se na otevřené otázky. Všímej si, jak se daný člověk cítí a s čím zápasí. Hlavně ale neříkej, že sebevražda nebo sebepoškozování je užitečné nebo normální řešení. Snaž se moc nestrhávat pozornost na sebe. Nejspíš budeš chtít sdílet i svoje potíže, ale ostatní se budou cítit nevyslyšeně. Vyvaruj se unáhlenému hledání řešení. Pro trpícího člověka to může být frustrující, protože jeho situaci ještě plně nechápeš. Tady jsou příklady empatických odpovědí:

  • „Je těžké se takhle cítit. Někdy se úplně zasekneme a nevíme, jak z toho ven“.
  • „Přijde mi, že hrozně moc potřebuješ něco změnit. Co by sis přál/a jinak?“
  • „Po rozchodu se lidi občas cítí osamoceně a odpojeně od svých blízkých. Jak to zvládáš?“

Když se někoho zeptáš, jestli si chce vzít život, tak mu tím podle průzkumů nevnukneš myšlenky na sebevraždu a ani tím nezvýšíš její pravděpodobnost. Naopak, tahle konverzace mu může zachránit život:

  • Jestli máš o někoho starosti, zeptej se ho narovinu, jestli má sebevražedné nebo sebepoškozující myšlenky. Např.: „Přemýšlel/a jsi, že by sis vzal/a život?“ I když ti připadá, že to někdo nemyslí vážně, tak se radši zeptej.
  • Když se dozvíš, že si někdo chce vzít život nebo si ublížit, zeptej se, jestli přemýšlel nad tím, jak, kdy a kde to chce udělat.
  • Pokud ale popře, že chce spáchat sebevraždu, neodpovídej kriticky. Neříkej věci jako „uf“ nebo „díky bohu“. Radši řekni něco jako „díky za upřímnost“. Dáš mu tím najevo, že se ti může svěřit, kdyby nakonec sebevražedné myšlenky měl.
  • Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zabránit sebevraždě a sebepoškozování je omezit přístup k prostředkům. Bezpečně omez přístup k věcem, které by někdo mohl použít, aby si ublížil.
  • Najdi někoho důvěryhodného, na koho se může daný člověk obrátit, když bude mít tyto myšlenky. Jestli jde o někoho mladého, najdi někoho dospělého, linku bezpečí nebo odborníka. Vymyslete spolu, jak jeho situaci společně popíšete a stůj při něm, když si řekne o pomoc. Například se může ozvat svému oblíbenému učiteli nebo učitelce.
  • Spoustě lidem pomáhá mít svůj vlastní seznam čtyř až pěti věcí, co automaticky dělat, když se začnou cítit na dně. Pokud někomu pomáháš, vyzkoušejte je spolu a sledujte, co zabírá. Můžeš například zkusit:
  1. Vypít sklenici ledové vody a soustředit se na vjemy
  2. Strávit 15 minut učením se nového tance na TikToku
  3. Dát si dlouhou a teplou sprchu
  4. Přečíst si znova svoji oblíbenou knížku nebo si poslechnout povzbudivou písničku
  5. Napsat kamarádům o pomoc nebo se zeptat, jak se mají
  6. Ozvat se na linku bezpečí a svěřit se se svými city

Když si někdo prochází těžkým obdobím, podpoř ho, aby na sebe dával pozor a aby si řekl o pomoc:

  • Pomoz odstranit překážky k vyhledání pomoci. Nabídni, že najdeš kontakt na linku bezpečí nebo na terapeuta nebo že s daným člověkem zajdeš za někým dospělým.
  • Pomoz najít prostředky a nástroje, které mu pomůžou zvládat těžké chvíle. Zkus daného člověka motivovat k tomu, aby si sepsal seznam důvodů, proč být na živu. K tomu může přidat pár činností, které mu pomáhají se cítit lépe a kontaktů na lidi, kteří by mu mohli pomoct při těžkých chvílích. Sebevražedné a sebepoškozující myšlenky nemizí vždy přímočaře. Někdy to stačí zvládnout alespoň jeden den.

Jestli máš o někoho obavy, tak nezapomeň udělat první krok uvedený výše. Jestli mu chceš ukázat, že ti na něm záleží, nemusíš čekat, až tě někdo poprosí o pomoc. Nezapomeň, že bys měl/a pečovat i o sebe a že na tobě taky záleží. Nikdo nemůže nést plnou zodpovědnost za myšlenky a činy ostatních. Pokud se na tyhle rozhovory necítíš připravený/á nebo si sám/sama procházíš něčím náročným, tak se o tom bavit nemusíš. Existuje spousta pomocných zdrojů a prostředků. Navíc nejsi jediný člověk, který je zodpovědný za duševní zdraví svých kamarádů a blízkých. Měli bychom se o sebe starat ve více lidech. Můžeme si tak navzájem pomáhat cítit se bezpečně a blíž jeden druhému a sdílet spolu potřebné prostředky.

Zdroje

Další zdroje, včetně seznamu bezplatných linek bezpečí pro lidi v emočních nesnázích, najdeš na našem Centru zabezpečení.

Tuto sadu nástrojů jsme vytvořili s odbornou pomocí od Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore a Samaritans (UK). Chtěli bychom poděkovat doktorům Thomasovi Niederkrotenthalerovi, Rorymu O’Connorovi, Danielovi Reidenbergovi a Jo Robinsonové za jejich rady a poznatky.

Upozornění

Pokud máš ty nebo někdo v tvém okolí sebevražedné myšlenky, vyhledej prosím zdravotní péči nebo se ozvi na linku bezpečí. Obsah v těchto příručkách a sadách nástrojů nebyl ověřen TikTokem. Slouží proto jen pro informační a vzdělávací účely. Nemá za účel poskytnout zdravotní ani duševní péči.

„Podpora uživatelů v těžkých dobách“ nenahrazuje zdravotní, psychologickou ani psychiatrickou diagnózu, péči nebo radu. Neignoruj a neodkládej vyhledání odborné zdravotní pomoci kvůli žádnému obsahu nebo materiálu, na který jsi na TikToku narazil/a. Nemusíš se do těchto rozhovorů zapojovat, pokud se na to necítíš. Sdílením svého příběhu a zkušeností na TikToku, ať už osobních, nebo neosobních, potvrzuješ a souhlasíš, že neočekáváš žádné soukromí v souvislosti s informacemi, které sdílíš.