Skip to main content
Téma

Poruchy příjmu potravy

Co jsou poruchy příjmu potravy?

Porucha příjmu potravy (PPP) je závažné a životu nebezpečné onemocnění, které má silný dopad na emoční i tělesné zdraví člověka. Doprovází ho narušené stravovací návyky. Porucha příjmu potravy si nevybírá. Může postihnout kohokoli nehledě na věk, pohlaví, rasu nebo postavu. Někdo jí může trpět přes to, že vypadá „zdravě“.

Problémy s příjmem potravy a vnímáním vlastního těla se u každého projevují jinak. Pokud jsi často ve stresu, máš úzkosti, jsi rozčilený(á) nebo nejistý(á) v souvislosti s jídlem, svou váhou nebo tělesnou kondicí, případně ti pocity a myšlenky na tyto věci negativně ovlivňují život, možná máš poruchu příjmu potravy nebo vnímání vlastního těla. Mezi typické PPP patří mentální anorexie, zúžení výběru potravin (ARFID), mentální bulimie nebo záchvatovité přejídaní.

Pokud máš ty nebo někdo v tvém okolí problémy s vnímáním vlastního těla, příjmem potravy nebo tělesnou kondicí, je důležité si uvědomit, že můžeš požádat o pomoc a že v tom nejsi sám/sama.


Hodně lidí má starosti ohledně své stravy a postavy

Promluv si s někým, komu důvěřuješ

Když se přistihneš, že máš starosti ohledně své postavy nebo stravy, svěř se rodině, kamarádovi, učiteli, poradcovi nebo někomu, komu důvěřuješ. Řekni jim, co tě trápí a že si o tom potřebuješ promluvit. Nemusíš být v přímém ohrožení zdraví nebo vypadat nezdravě, abys mohl(a) vyhledat pomoc. Zkus se s nimi podělit o pár zdrojů o poruchách příjmu potravy, aby na to byli lépe připravení.

Odpočiň si, kdykoli potřebuješ

Trávíme spoustu času na internetu a občas máme sklony se porovnávat s ostatními. Je důležité si tyhle emoce zvědomit a dopřát si klid, když toho na tebe bude moc. Zkus udělat něco, co ti pomůže a co tě uvolní od stresu. Zajdi na procházku do přírody, pusť si hudbu, zatancuj si nebo si zamedituj. Jestli ti to pomůže, zkus si dát na chvíli pauzu od internetu. Nebo na něm přestaň sledovat lidi, kteří nejsou prospěšní pro tvoji psychickou pohodu.

Všímej si, jak k sobě mluvíš

Lidi k sobě normálně mluví o tom, jak se cítí a jak vnímají své okolí. Může se ale stát, že k sobě někdo mluví příliš negativně, nebo dokonce až toxicky, a cítí se pak špatně. Zkus k sobě víc mluvit s klidem, laskavostí a péčí. Mluv se sebou jako se svým nejlepším kamarádem nebo kamarádkou.

Buď upřímný/á a statečný/á

První krok k zotavení je přiznat si, že se něco děje a že potřebuješ pomoc. To ale může být složité, děsivé a náročné. Nejstatečnější věc, jakou můžeš udělat, je si to přiznat a svěřit se někomu, komu důvěřuješ. Nestyď se za svoje pocity a mluv o nich upřímně a otevřeně. Otevřít se někomu může být začátek tvojí cesty za sebepřijetím, uznáním a nadějí. Každý si zaslouží cítit se lépe.

Najdi své silné stránky a dobré vlastnosti

Je snadné podlehnout mylné myšlence, že nás definuje to, jak vypadáme. Člověka ve skutečnosti nedefinuje jen jeho tělo. Naše myšlenky, chování a dopad na okolní svět jsou mnohem důležitější než náš vzhled. Navíc nezapomínej, že krása je rozmanitá. Každému se líbí jiný typ a velikost postavy. Někdy je ale těžké odolávat nereálným standardům krásy, které nám většinová společnost tlačí. Dodržování diet a upřednostňování štíhlosti, vzhledu a tělesné kondice před duševním i tělesným zdraví je ve společnosti bohužel velký trend. Musíš ale vzít v potaz, že tento systém, který určuje hodnotu člověka na základě jeho vzhledu, těží z našeho nízkého sebevědomí.

Nezapomínej na svoje kladné vlastnosti, silné stránky a hodnoty, které jsou důležitější než vzhled. Tím o sobě získáš ucelený obraz a budeš se pak cítit dobře za všechny svoje úspěchy. Můžeš třeba každé ráno začínat tím, že si řekneš, že jsi vděčný/á za tlukot svého srdce, které tě udržuje naživu. Nebo za sílu vypořádat se s těžkými věcmi. A když budeš potřebovat pomoc, kontaktuj podpůrnou skupinu pro lidi trpící poruchami příjmu potravy.

Poznej svoje spouštěče a nauč se plánovat

Vzorce chování u PPP jsou často reakcí na nějaký spouštěč. Může to být třeba učení do školy, změny v denním režimu, stres z jezení před ostatními nebo rodinné oslavy a svátky. Další spouštěč jsou určité druhy obsahu. Všímej si, co v tobě vyvolává nepříjemné nebo negativní pocity ohledně svého vzhledu nebo těla. Sepiš si to a naplánuj si, jak získat pomoc, když na tebe spouštěče začnou působit. Zkus požádat někoho, komu důvěřuješ, aby ti pomohl vypořádat se se spouštěči, a ty ses pak cítil/a, že si dokážeš poradit v těžkých chvílích.

Je normální neustále myslet na postavu a váhu?

Jak často myslíš na svoji váhu a postavu a jak tyto myšlenky ovlivňují tvůj život? Je normální nad těmito věcmi občas přemýšlet. Jakmile na ně ale nemůžeš přestat myslet a když se kvůli ním cítíš špatně, utrápeně nebo ve stresu, nejspíš potřebuješ pomoc. Nejlepší je se svěřit někomu, komu důvěřuješ, a dostat pomoc, kterou si zasloužíš. Nejsi v tom sám/sama. Jsou lidé, co ti můžou pomoci.

Když má kamarád nebo kamarádka starosti ohledně své postavy nebo stravy

Jestli znáš někoho, kdo má tento problém, pomoz mu kontaktovat podpůrnou skupinu pro lidi trpící PPP nebo získat pomoc od profesionála. Pokládej mu otevřené otázky jako „jak se dneska máš?“ a naslouchej bez předsudků a vyrušování, i když s ním třeba nesouhlasíš. Neříkej a nedělej věci, kvůli kterým se bude cítit provinile a za které se bude stydět. Zkus moc nekritizovat a nenabízet jednoduchá řešení jako „prostě se najez“. Poruchy příjmu potravy nejsou totiž jenom o jídle. Může jít o způsob, jak se člověk vypořádává s náročnými emocemi.

Když uvidíš, že tvého kamaráda nebo kamarádku léčba začíná unavovat, poskytni mu nebo jí podporu. Připomeň mu/jí pozitiva léčby. Třeba věci, které dřív měl/a rád/a a které bude moct zase dělat, až se uzdraví. I zdánlivě neškodný komentář o postavě může pro člověka trpící PPP znít negativně. Když někomu takovému třeba řekneš, že mu to sluší, může si to vyložit, že vypadá tlustě. Vyvaruj se škodlivým konverzacím o vzhledu, váze nebo jídle. Změň téma na něco pozitivního a připomeň mu/jí jeho/její pokrok, i kdyby měl být sebemenší.

Promluv si s profesionálem

Pokud trpíš poruchou příjmu potravy nebo si myslíš, že jí trpí někdo v tvém okolí, zkus se ozvat někomu pověřenému. Může to být někdo, komu důvěřuješ, podpůrná skupina nebo odborník.

Pokud si kvůli jídlu chceš ublížit nebo jestli porucha příjmu potravy představuje vážné zdravotní riziko (například omdlévání nebo zrychlený srdeční tep), doporučujeme kontaktovat lékaře.

Zdroje