Skip to main content
Ceļvedis

Ceļvedis par labklājību

Garīgā labklājība

Lai uzlabotu atbalstu mūsu kopienai, TikTok sadarbībā ar ekspertiem izstrādā rīku komplektus, kas ļauj ikvienam uzzināt vairāk par savas labklājības uzlabošanu un par atbalstošas tiešsaistes kopienas veidošanu.

Dalīšanās stāstos par garīgo veselību

TikTok saprot, ka katram ir savs personīgais stāsts par garīgo veselību. Mēs vēlamies veidot atbalstošu vidi, kurā kopienas dalībnieki var dalīties savā pieredzē, padomos un ceļā uz atveseļošanos.

Taču garīgā veselība nav vienkārša tēma – tā bieži ir saistīta ar labākiem un sliktākiem periodiem, jauniem sasniegumiem, kā arī neveiksmēm. Mēs tevi aicinām jēgpilni veidot saikni ar citiem un atcerēties, ka šīs nav sacensības.

Šajā rīku komplektā ir sniegti daži ieteikumi, kas palīdzēs runāt par garīgo veselību, vienlaikus parūpējoties par savu drošību un cienot citus kopienas dalībniekus.

Izvēlies īsto vietu un laiku sava stāsta izklāstīšanai. Daži jautājumi, par kuriem padomāt, pirms sāc uzņemt video:

  • Kāpēc es vēlos dalīties?
  • Vai vēlos dalīties tikai ar tuvākajiem draugiem un ģimenes locekļiem vai arī ar plašāku auditoriju?
  • Vai dalīšanās ar manu stāstu būs noderīga, nevis kaitīga man un citiem?
  • Reaģējot uz manu ierakstu arī citi var dalīties ar sarežģītiem stāstiem vai paust viedokļus, ko man var būt grūti uzklausīt. Vai es spēšu viņus atbalstīt un uzklausīt?

Saturs, ar kuru tu dalies, ir tikpat svarīgs kā pats lēmums dalīties. Pētījumi liecina, ka stāsti par pārvarēšanu, cerību un atveseļošanos var palīdzēt citiem. Tev ir tava personīgā balss, skatījums un pieredze – izmanto to, lai veidotu savu vēstījumu un ietekmi. Tomēr ir svarīgi ievērot piesardzību, jo noteikts satur var satraukt vai būt nepatīkams citiem. Visbeidzot atceries – TikTok Kopienas vadlīnijās ir aizliegts saturs, kas parāda, popularizē, normalizē vai slavina darbības, kas var novest pie pašnāvības, paškaitējuma vai ēšanas traucējumiem. Vai tu joprojām droši nezini, par ko runāt? Lūk, dažas tēmas, ar kurām vari sākt!

  • Kas liek tev rūpēties par savu garīgo veselību?
  • Kādi resursi, atbalsts un pašaprūpes padomi tev ir visvairāk palīdzējuši?
  • Kādas tavas rutīnas daļas palīdz tev uzturēt tavu garīgo veselību?
  • Ko tu vēlētos pastāstīt citiem, kuri, iespējams, saskaras ar līdzīgām grūtībām?
  • Ko cilvēki var darīt, lai atbalstītu citus, kas nonākuši grūtībās? Kāds atbalsts tev būtu visvairāk noderējis?

Ieteikumi

  • Izmanto uz atveseļošanos vērstus tēmturus (piemēram, #MentalHealthAwareness).
  • Atbildot citiem, kuri dalās ar savu pieredzi, izturies ar iejūtību.
    • Cilvēki, kuri dalās, parasti meklē līdzcilvēku atbalstu un iedrošinājumu, tāpēc izturies laipni un izrādi empātiju.
  • TikTok pastāv, pateicoties mūsu kopienas dalībniekiem; mēs visi varam piedalīties drošas un pozitīvas vides veidošanā.
  • Apsver iespēju iekļaut savā video un uzrakstā vietējās palīdzības līnijas tālruņa numuru. Saraksts ir pieejams šeit.

Kā nerīkoties

  • Bez atļaujas neatklāj un neizplati baumas par citu cilvēku privātajām grūtībām ar garīgo veselību
  • Neatrunā cilvēkus no atbalsta meklēšanas garīgās veselības traucējumu risināšanai
  • Neizsmej garīgās veselības traucējumus un cilvēkus, kas no tiem cieš

Tāds saturs var izraisīt nepatīkamas emocijas, stigmatizēt vai trivializēt ar garīgo veselību saistītas grūtības.

  • Nepublicē informāciju un attēlus, kas ietver pašnāvības instrumentus, metodes, atrašanās vietu, zīmītes vai ziņas. Tāds saturs var būt satraucošs un/vai nejauši sniegt jaunas idejas grūtībās nonākušiem kopienas dalībniekiem. Dalīšanās ar informāciju par pašnāvības instrumentiem un metodēm ir ļoti kaitīga, un šāds saturs TikTok platformā tiks noņemts. Tas ir ļoti svarīgi, runājot par slavenību vai sabiedrībā pazīstamu cilvēku pašnāvībām. Tā var gadīties nejauši padarīt domu par pašnāvību pievilcīgāku.
  • Centies nelietot tādas frāzes kā “nogalināja sevi”, “sekmīga/nesekmīga pašnāvība”, “neizdevies mēģinājums”. Vārds “nogalināt” liek domāt par pašnāvību kā par noziegumu un to stigmatizē. Tas var atturēt cilvēkus, kas apsver pašnāvību, no palīdzības meklēšanas. Tāpat tas ietekmē cilvēkus, kuri ir pašnāvības rezultātā zaudējuši tuviniekus. Tā vietā saki “mira pašnāvībā”. Tādi vārdi kā “sekmīgs” vai “neizdevies” liek domāt par pašnāvību kā par vēlamu iznākumu.
  • Centies neattēlot pašnāvību kā valdzinošu, romantisku, varonīgu vai praktisku rīcību. Attēlojot pašnāvību kā pozitīvu un/vai uzteicamu rīcību, tu vari likt citiem apsvērt pašnāvību kā problēmu risinājumu vai aizsargmehānismu.
  • Centies nesaukt grūtībās nonākušus cilvēkus par “trakajiem”, “psihajiem”, “vājprātīgajiem” vai “jukušajiem”. Šie vārdi pauž nosodījumu. Tie nostiprina negatīvus stereotipus un ar pašnāvību un garīgām slimībām saistīto stigmu.
  • Centies nenorādīt vienu pašnāvības un paškaitējuma cēloni. Pašnāvība nenotiek viena iemesla dēļ. Izpratne un skaidrošana, ka pašnāvība parasti notiek dažādu faktoru ietekmē, var palīdzēt labot kļūdainus priekšstatus un veicināt drošu, konstruktīvu diskusiju.
  • Centies neatbildēt ar triviālām frāzēm kā “neuztraucies, esi laimīgs”, “viss būs kārtībā” un “pasmaidi, būs jau labi”. Šādas frāzes var šķist iepriecinošas, tomēr tās var paust noraidošu attieksmi pret cita cilvēka negatīvo pieredzi un sajūtām. Tā vietā izrādi empātiju un atzīsti otra emocijas un grūtības.
  • Mēs saprotam, ka ēšanas traucējumi ir nopietni garīgās veselības traucējumi. Apsver savos ierakstos iekļaut saites, kas ļauj atrast profesionālu palīdzību (tās atrodamas TikTok ēšanas traucējumu resursu lapā), lai palīdzētu kopienas dalībniekiem atrast uzticamu informāciju, resursus un atbalstu.
  • Aizstāvot un modelējot autentiskus un daudzveidīgus vēstījumus, kas veicina ķermeņa pieņemšanu, ceļ pašapziņu un mudina izturēties pret sevi ar iecietību, tu vari būtiski palīdzēt veidot platformā siltu, atbalstošu vidi.
  • Ar ēšanas traucējumiem saistītas uzvedības un simptomu pieminēšana var satraukt citus kopienas dalībniekus. Pat veidojot video ar mērķi vairot izpratni vai apspriest atveseļošanos, mēs iesakām veidotājiem nepieminēt konkrētu ar ēšanu un fiziskām aktivitātēm saistītu uzvedību. Tā vietā centies koncentrēties uz ietekmi – piemēram, kā ēšanas traucējumi ietekmē garastāvokli, pašnovērtējumu, draudzības un citus dzīves aspektus?
  • “Pirms” un “pēc” attēli ir labs veids, kā atzīmēt atveseļošanos, tomēr cilvēkiem, kuri cieš no ēšanas traucējumiem, var būt grūti tos vērot. Svars neliecina par atveseļošanos no ēšanas traucējumiem, un mēs aicinām kopienas dalībniekus apspriest savu pieredzi, neizmantojot salīdzinošus attēlus.
  • Skaitļi var radīt nepatīkamas sajūtas, tāpēc vēlams neminēt pašreizējo vai kādreizējo svaru, kalorijas, ĶMI, apģērba izmēru un citus viegli salīdzināmus rādītājus.
  • Runājot par savu garīgo veselību, tev var rasties daudz dažādu emociju. Atceries par sevi parūpēties un apsver iespēju veikt pozitīvu pašaprūpi.
  • Citi var ar tevi sazināties, lai aprunātos vai lūgtu palīdzību. Apsver sagatavot resursus, ar ko dalīties, un nospraust savas robežas. Atceries, ka tev nav jāuzņemas atbildība par citu cilvēku rīcību un izvēlēm un vienmēr vari nospraust savas robežas, nosakot, ko tu esi ar mieru apspriest. Lai uzzinātu vairāk, aplūko mūsu rīku komplektu atbalstam grūtībās nonākušiem kopienas dalībniekiem.
  • Visbeidzot atceries, ka kontrole ir tavās rokās. Izmanto TikTok drošības un privātuma iestatījumus, lai vieglāk filtrētu atbildes un uzlabotu savu pieredzi lietotnē:
    • Konta iestatījumi. Nosaki, kurš var tev sekot un veikt citas darbības, padarot savu kontu privātu. Tas nozīmē, ka tu vari apstiprināt vai noraidīt sekotāju pieprasījumus, un tavs saturs ir redzams tikai apstiprinātiem sekotājiem. Ja te vēl nav 16 gadu, tavs konts ir privāts pēc noklusējuma.
    • Komentāri. Izlem, kurš drīkst komentēt – pārslēdzies starp iespējām “Neviens”, “Draugi” un “Visi” (tikai lietotājiem, kas sasnieguši 16 gadu vecumu) vai izslēdz komentārus pavisam. Tāpat vari izveidot savu komentāru filtru, izveidojot pielāgotu atslēgvārdu sarakstu, lai automātiski paslēptu atslēgvārdus saturošos komentārus.
    • “Neinteresē”. Vai nevēlies lapā Tieši tev saņemt noteikta veida saturu? Turi nospiestu video un atlasi iespēju “Neinteresē”.
    • Ziņo. Ja redzi saturu, kas pārkāpj TikTok Kopienas vadlīnijas, vari lietotnē par to ziņot, veicot šīs darbības.

Resursi

Apmeklē šo lapu, lai saņemtu papildu informāciju par TikTok Kopienas vadlīnijām attiecībā uz saturu, kas saistīts ar pašnāvību un paškaitējumu, un atrastu saites uz dažādiem resursiem.

Šīs rīku komplekts tika izstrādāts, konsultējoties ar ekspertiem no Starptautiskās Pašnāvību novēršanas asociācijas, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore un Samaritans (UK). Izsakām īpašu pateicību doktoriem Tomasam Nīderkrotentāleram, Rorijam O’Konoram, Danielam Raidenbergam un Džo Robinsonei par viņu ieteikumiem un pētniecisko darbu.

Atruna

Ja tevi vai kādu, ko pazīsti, māc pašnāvnieciskas domas, lūdzu, nekavējoties sazinies ar veselības aprūpes iestādi vai pašnāvības krīzes tālruni. TikTok nepārbauda šajos ceļvežos un rīku komplektos iekļauto saturu, un šāds saturs ir sniegts tikai informatīvā un izglītojošā nolūkā un nav uzskatāms par garīgās veselības vai medicīnas pakalpojumu.

TikTok materiāls “Dalīšanās stāstos par garīgo veselību” nevar aizstāt medicīnisku, psiholoģisku vai psihiatrisku diagnozi, ārstēšanu vai konsultāciju. Neatsakies no un neatliec konsultācijas ar profesionāliem mediķiem platformā TikTok redzētā un/vai dzirdētā satura un/vai materiālu dēļ. Tev nav jāiesaistās šajās sarunās, ja neesi tam gatavs. Daloties ar saviem stāstiem un/vai pieredzi platformā TikTok, tu atzīsti un piekrīti, ka nekādai informācijai, ar ko tu dalies, nav piemērojama privātuma aizsardzība.


Atbalsts grūtībās nonākušiem kopienas dalībniekiem

TikTok kopienas dalībnieku drošība un labklājība ir mūsu galvenā prioritāte. Mēs visi varam palīdzēt gādāt par cits cita drošību un nodrošināt atbalstu garīgās veselības sarežģījumu laikā.

Cilvēki, kas saskaras ar domām par pašnāvību vai paškaitējumu, visbiežāk vēršas pie draugiem un kopienas dalībniekiem. Tāpat tieši draugi un kopienas dalībnieki vislabāk var pamanīt to, ka kādu ir piemeklējušas grūtības. Bet vai tu zini, kā rīkoties, kad pamani, ka kādam varētu noderēt palīdzība?

Pētījumi liecina, ka daži atbalsta piedāvāšanas veidi ir drošāki un iedarbīgāki par citiem. Šajā ceļvedī ir sniegti padomi, kas palīdzēs tev pārdomāti reaģēt uz cilvēku, kurš ir nonācis ar pašnāvību vai paškaitējumu saistītās grūtībās.

Ir svarīgi pamanīt grūtību pazīmes:

  • Tieša runāšana par pašnāvību vai paškaitējumu, piemēram, “Es gribu izdarīt pašnāvību”, runāšana par dzīves izbeigšanas vēlmēm vai veidiem, dalīšanās ar video, kas atspoguļo nesen veiktu paškaitējumu.
  • Netieša runāšana par pašnāvību vai paškaitējumu. Dažkārt cilvēki izvēlas mazāk asas frāzes, piemēram, “Es gribu izbeigt šīs sāpes” vai “Es vairs nevaru to izturēt”.
  • Raudāšana, runāšana par nepatīkamām sajūtām, bezcerība, trauksme un/vai miega traucējumi.
  • Nesen pieaugusi tendence uz pārgalvīgu un riskantu rīcību.
  • Satraukuma paušana par vajāšanu un tiranizējošiem komentāriem.
  • Neparastas grūtības ar ikdienas aktivitātēm, piemēram, gulēšanu, mazgāšanos vai saģērbšanos.

Kā reaģēt uz grūtībās nonākušu cilvēku? Veic šīs darbības, lai RADĪTU (CREATE) saikni!

  • Stresa ietekmē ir grūti reaģēt efektīvi. Pirms sāc rīkoties, dažas reizes dziļi ieelpo, atslābini ķermeni un nomierini prātu.
  • Atceries, ka atbildība par citu drošību negulstas tikai uz uz taviem pleciem; palīdzēt var arī citi. Tev nav jāiesaistās šajās sarunās, ja neesi tam gatavs.
  • Apdomā, kādu palīdzību vari drošā veidā sniegt un kādi resursi ir pieejami. Apsver iespēju sazināties ar krīzes tālruni vai kādu uzticamu pieaugušo, lai pārrunātu savas bažas un labāk izplānotu savu reakciju.
  • Dažiem cilvēkiem palīdz domu apkopošana, tās pierakstot.

Reaģējot uz kādu, kurš ir nonācis grūtībās, tu vari mazināt šī cilvēka vientulības sajūtu un vairot sajusto atbalstu. Lūk, piecas reaģēšanas iespējas:

  • Ja uzskati, ka cilvēka dzīvībai draud tūlītējas briesmas, apsver iespēju sazināties ar ārkārtas dienestiem, vietējo krīzes tālruni vai profesionālu medicīnas iestādi. To vislabāk ir darīt sadarbībā ar skarto cilvēku un palikt cilvēka tuvumā, kamēr viņš vai viņa patstāvīgi vēršas pēc palīdzības.
  • Ja cilvēka dzīvībai nedraud tūlītējas briesmas, apsver iespēju meklēt palīdzību pie uzticama pieaugušā, vietējā krīzes tālruņa vai speciālista.
  • Ja redzi saturu, kas pārkāpj TikTok Kopienas vadlīnijas, vari lietotnē par to ziņot, veicot šīs darbības. Visa informācija būs konfidenciāla un anonīma. Turklāt personai tiks piedāvāti vietējie krīzes resursi.
  • Ja nevēlies reaģēt privāti, pamēģini ievietot publisku komentāru, kurā dalies ar bezmaksas vietējiem krīzes resursiem.
  • Ja esi ar mieru runāt ar cilvēku tieši, turpini RADĪT saikni – vēlams, privātā ziņā –, ievērojot šīs vadlīnijas.

Ieklausies un uzdod atvērtā tipa jautājumus. Atzīsti cilvēka emocijas un grūtības, taču nesaki, ka pašnāvība vai paškaitējums ir lietderīgs vai normāls veids, kā tās risināt. Centies turēt otru cilvēku uzmanības centrā. Tu varētu vēlēties dalīties savos pārdzīvojumos, taču tas var likt otram sajusties neuzklausītam. Centies uzreiz nepāriet pie problēmu risināšanas – tas krīzē nonākušai personai var būt nepatīkami, jo tu personas situācijā esi jaunpienācējs. Līdzjūtīgas reakcijas piemēri:

  • “Ir grūti just tādu bezizeju. Dažkārt nav viegli ieraudzīt ceļu tālāk”.
  • “Izklausās, ka tu ļoti vēlies, lai kaut kas mainītos. Kādas pārmaiņas tu gribētu piedzīvot?”
  • “Šķiršanās var radīt milzīgu vientulību un sajūtu, ka esi atsvešinājies no cilvēkiem, kas tev rūp! Kā tu ar to tiec galā?”

Pētījumi liecina, ka jautāšana par pašnāvību neliek cilvēkam vairāk par to aizdomāties un nepalielina risku. Tieši otrādi – tas ir veids, kā uzsākt sarunu, kas var palīdzēt izglābt dzīvību:

  • Ja tev par to ir bažas, tieši pajautā, vai cilvēku pašlaik nomāc domas par pašnāvību vai paškaitējumu. Piemēram: “Vai tu mēdz domāt par pašnāvību?” Pat ja tev šķiet, ka kāds to nedomā nopietni, pajautā!
  • Ja cilvēks domā par pašnāvību vai paškaitējumu, pajautā, vai cilvēkam ir (i) pieeja veidam, kā šīs domas īstenot, un padomā (ii) konkrēts laiks un (iii) konkrēta vieta.
  • Ja cilvēks noliedz domas par pašnāvību, vienalga ievēro piesardzību un nereaģē nosodoši. Centies neteikt tādas lietas kā “fū” vai “paldies dievam”. Vislabāk teikt “paldies par tavu godīgumu” vai ko tamlīdzīgu. Tas cilvēkam dara zināmu, ka gadījumā, ja viņam vai viņai šādas domas būtu, ar tevi droši varētu aprunāties.
  • Viens no iedarbīgākajiem paškaitējuma novēršanas veidiem ir piekļuves mazināšana pašnāvības un paškaitējuma metodēm. Kad to ir droši darīt, ierobežo piekļuvi visam, ko cilvēks varētu izmantot, lai nodarītu sev pāri.
  • Identificē uzticamu kontaktpersonu, pie kuras kopienas dalībnieks var vērsties, ja domas turpinās vai pasliktinās. Ja kopienas dalībnieks ir jauns, palīdzi identificēt uzticamu pieaugušo, vietējo krīzes tālruni vai speciālistu; kopīgi izdomājiet, ko dalībnieks varētu teikt, un sastādi kompāniju, kamēr viņš vai viņa uzsāk sarunu ar palīdzības sniedzēju. Ja dalībniekam ir mīļākais skolotājs, ieteicams pamēģināt vērsties pie viņa.
  • Daudziem cilvēkiem noder personīgi sastādīts 4-5 aktivitāšu saraksts, kam automātiski pievērsties brīžos, kad ir grūti. Ja tu kādu atbalsti, varat kopā izmēģināt dažādas aktivitātes, lai noskaidrotu, kas palīdz! Aktivitāšu saraksta piemērs:
  • Izdzer ledusauksta ūdens glāzi un koncentrējies uz sajūtām
  • Velti 15 minūtes jaunas TikTok dejas apgūšanai
  • Ieej ilgā, siltā dušā
  • Pārlasi savu mīļāko grāmatu vai paklausies kādu priecīgu dziesmu
  • Uzraksti draugiem, lai saņemtu atbalstu un/vai apjautātos, kā viņiem klājas
  • Zvani uz vietējo krīzes tālruni, lai pārrunātu savas sajūtas
  1. Izdzer ledusauksta ūdens glāzi un koncentrējies uz sajūtām
  2. Velti 15 minūtes jaunas TikTok dejas apgūšanai
  3. Ieej ilgā, siltā dušā
  4. Pārlasi savu mīļāko grāmatu vai paklausies kādu priecīgu dziesmu
  5. Uzraksti draugiem, lai saņemtu atbalstu un/vai apjautātos, kā viņiem klājas
  6. Zvani uz vietējo krīzes tālruni, lai pārrunātu savas sajūtas

Vairo kopienas dalībnieka spējas parūpēties par savu drošību un vērsties pēc palīdzības:

  • Palīdzi mazināt šķēršļus atbalsta saņemšanai, piedāvājot atrast krīzes līniju tālruņa numurus vai terapeitus vai sastādot kompāniju, kamēr kopienas dalībnieks aprunājas ar kādu pieaugušo.
  • Pārliecinies, ka kopienas dalībniekam ir nepieciešamie rīki un resursi, lai pārvarētu labākus un sliktākus periodus. Piemēram, mudini cilvēku veidot sarakstu ar iemesliem dzīvot, veselīgām aktivitātēm, kas liek sajusties labāk, un kontaktpersonām, kas var palīdzēt grūtā brīdī. Atveseļošanās no pašnāvības un paškaitējuma ne vienmēr ir gluda – dažkārt sasniegums ir katra nodzīvotā diena.

Atceries – ja tevi māc raizes, sper pirmo soli un RADI saikni. Lai izrādītu rūpes, tev nav jāgaida, kamēr kāds vēršas pie tevis. Pašaprūpe ir svarīga, un arī tev ir nozīme. Neviens nevar uzņemties pilnu atbildību par cita cilvēka domām vai rīcību. Tev nav jāveic šīs sarunas, ja neesi tam gatavs vai piemērotā prāta stāvoklī. Ir pieejami resursi, un tu neesi vienīgais cilvēks, kurš atbild par drauga vai kopienas dalībnieka labklājību. Parūpēšanās vienam par otru ir darbs komandā – mēs varam palīdzēt cilvēkiem palikt drošībā, just dziļāku saikni ar apkārtējiem un atrast nepieciešamos resursus.

Resursi

Lai atrastu vairāk resursu, tostarp bezmaksas palīdzības līniju sarakstu cilvēkiem emocionālās grūtībās, apmeklē TikTok Drošības centru.

Šīs rīku komplekts tika izstrādāts, konsultējoties ar ekspertiem no Starptautiskās Pašnāvību novēršanas asociācijas, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore un Samaritans (UK). Izsakām īpašu pateicību doktoriem Tomasam Nīderkrotentāleram, Rorijam O’Konoram, Danielam Raidenbergam un Džo Robinsonei par viņu ieteikumiem un pētniecisko darbu.

Atruna

Ja tevi vai kādu, ko pazīsti, māc pašnāvnieciskas domas, lūdzu, nekavējoties sazinies ar veselības aprūpes iestādi vai pašnāvības krīzes tālruni. TikTok nepārbauda šajos ceļvežos un rīku komplektos iekļauto saturu, un šāds saturs ir sniegts tikai informatīvā un izglītojošā nolūkā un nav uzskatāms par garīgās veselības vai medicīnas pakalpojumu.

TikTok materiāls “Atbalsts grūtībās nonākušiem kopienas dalībniekiem” nevar aizstāt medicīnisku, psiholoģisku vai psihiatrisku diagnozi, ārstēšanu vai konsultāciju. Neatsakies no un neatliec konsultācijas ar profesionāliem mediķiem platformā TikTok redzētā un/vai dzirdētā satura un/vai materiālu dēļ. Tev nav jāiesaistās šajās sarunās, ja neesi tam gatavs. Daloties ar saviem stāstiem un/vai pieredzi platformā TikTok, tu atzīsti un piekrīti, ka nekādai informācijai, ar ko tu dalies, nav piemērojama privātuma aizsardzība.