Skip to main content
Útmutató

Jólléti útmutató

Mentális jóllét

Közösségünk hatékonyabb támogatása érdekében a TikTok szakértőkkel együttműködve eszközkészleteket dolgoz ki, hogy mindenki megismerhesse jólléte javításának a lehetőségeit, és hogy támogató jellegű online közösséget építsen.

Mentális egészségről szóló történetek megosztása

Itt a TikToknál jól tudjuk, hogy mindenkinek megvan a maga története a mentális egészségről. Szeretnénk egy támogató jellegű környezetet kialakítani a közösség tagjai számára, ahol megoszthatják tapasztalataikat, tippjeiket és felépülésükhöz vezetői útjukat.

A mentális egészség problematikája azonban nem egyszerű – vannak hullámvölgyek, új mérföldkövek és visszaesések. Arra biztatunk, hogy közeledj másokhoz, de tapintatosan, és ne feledd, ez nem verseny.

Ez az eszköztár néhány tanácsot tartalmaz arra vonatkozóan, hogyan beszélhetsz a mentális egészségéről úgy, hogy közben biztonságban maradj, és a közösség többi tagját is tiszteletben tartsd.

Gondold át, mi a megfelelő hely és idő a történet elmesélésére. Néhány kérdés, amit fontolóra vehetsz, mielőtt a „felvétel” gombra kattintasz:

  • Milyen okból akarom megosztani?
  • Csak a közeli barátokkal és a családommal vagy szélesebb közönséggel is meg szeretném osztani?
  • Hasznos lenne megosztani a történetemet, nem ártanék vele magamnak vagy másoknak?
  • A közlésemre adott válaszokban mások is megoszthatnak velem súlyos történeteket vagy nehezen feldolgozható véleményeket. Kész vagyok arra, hogy támogassam és meghallgassam őket?

Az, amit megosztasz, ugyanolyan fontos, mint az, hogy megosztod-e. A kutatások azt mutatják, hogy a küzdelemről, reményről és felépülésről szóló történetek segíthetnek másoknak. A te hangod, nézőpontod és tapasztalatod egyedi – ezeket használd ki a saját mondandód és a hatás kialakítása során. Azonban fontos az óvatosság, mivel bizonyos tartalmak váratlan reakciókat válthatnak ki, vagy felzaklathatnak másokat. És ne feledd, a TikTok közösségi irányelvei nem engedélyezik az olyan tartalmakat, amelyek olyan tevékenységeket ábrázolnak, népszerűsítenek, normalizálnak vagy dicsőítenek, amelyek öngyilkossághoz, önkárosításhoz vagy evészavarokhoz vezethetnek. Még mindig nem tudod, miről beszélj? A kezdéshez kínálunk néhány témát!

  • Mi indított arra, hogy foglalkozz a mentális egészségeddel?
  • Milyen források, támogatások és öngondoskodási tippek segítettek a legtöbbet?
  • A napi rutinod mely része használ a mentális egészséged kezelésében?
  • Mit szeretnél elmondani azoknak, akik ugyanezekkel a nehézségekkel küzdhetnek?
  • Mit tehetnének azok, akik támogatni szeretnék a szenvedőket? Milyen támogatást szerettél volna kapni?

Javaslatok

  • Használj felépülésorientált hashtageket (pl. #MentalHealthAwareness).
  • Légy tapintatos, amikor azoknak válaszolsz, akik megosztják tapasztalataikat.
    • Azok, akik megosztják tapasztalataikat, általában társaik támogatását és bátorítását keresik, ezért légy kedves, és mutass együttérzést.
  • A TikTokot közösségünk tagjai működtetik; mindnyájan szerepet játszunk egy biztonságos és pozitív hely létrehozásában.
  • Fontold meg a helyi segélyvonal feltüntetését a videódban és a feliratában. Egy lista érhető el itt.

Kerülendő

  • Mások magánjellegű mentális problémáit felfedni vagy terjeszteni engedély nélkül
  • Lebeszélni másokat arról, hogy segítséget kérjenek mentális egészségi problémák esetén
  • A mentális zavarokat vagy a bennük szenvedőket kigúnyolni

Az ilyen tartalmak kiválthatják, megbélyegezhetik vagy elbagatellizálhatják a mentális egészséggel kapcsolatos szenvedést.

  • Kerüld az öngyilkosság eszközeire, módjára és helyszínére, a feljegyzésekre vagy üzenetekre vonatkozó részletek és képek megosztását. Az ilyen tartalom elkeserítő lehet, és akaratlanul is új ötleteket adhat a közösség küszködő tagjainak. Az öngyilkosság eszközeivel és módszereivel kapcsolatos részletek megosztása rendkívül ártalmas, és az ilyen tartalmakat eltávolítjuk a TikTokról. Ennek fokozott jelentősége van hírességek vagy ismert személyek által elkövetett öngyilkosságok esetében. Szándékunk ellenére dicsőítheti az öngyilkosságot.
  • Kerüld az olyan kifejezések használatát, mint „öngyilkosságot követett el”, „sikeres/sikertelen öngyilkosság”, „sikertelen kísérlet”. Az „elkövetés” kifejezés azt sugallja, hogy az öngyilkosság bűncselekmény, és megbélyegzi az áldozatot. Ez eltántoríthatja az öngyilkosságra hajlamos személyeket attól, hogy segítséget kérjenek. Azokat is érzékenyen érinti, akik szeretteiket ily módon veszítették el. Inkább úgy fejezd ki magad, hogy „öngyilkosságban hunyt el”. Az olyan kifejezések, mint a „sikeres” vagy „sikertelen” az öngyilkosságot kívánatos kimenetelűnek állítják be.
  • Kerüld, hogy az öngyilkosságot dicső, romantikus, hősies vagy praktikus lehetőségként tüntesd fel. Az öngyilkosság pozitív és/vagy dicséretes cselekedetként való ábrázolása arra késztethet másokat, hogy az öngyilkosságot problémamegoldásnak vagy megküzdési módszernek tekintsék.
  • A küzdőkkel kapcsolatban kerüld az „őrült”, „pszichopata”, „holdkóros”, „kerge”, „dilis” és hasonló jelzőket. Ezek ítélkező szavak. Erősítik az öngyilkossággal és a mentális betegségekkel kapcsolatos negatív sztereotípiákat és megbélyegzést.
  • Kerüld, hogy az öngyilkosságnak és az önkárosításnak egyetlen okát jelöld meg. Az öngyilkosságból kifolyó halál nem egyetlen okból következik be. Ha megértjük és megosztjuk, hogy az öngyilkosság valószínűleg több tényező együttes következménye, az segíthet a tévhitek eloszlatásában és a biztonságos, konstruktív beszélgetések létrejöttében.
  • Kerüld a leegyszerűsítő tanácsokat, mint például „ne aggódj, légy boldog”, „minden rendben lesz”, „fel a fejjel, rendbe jössz”. Ezek a mondatok felemelőnek tűnhetnek, de semmibe vehetik egyesek negatív tapasztalatait és érzéseit. Légy inkább empatikus, és ismerd el érzelmeit és küzdelmét.
  • Megértjük, hogy az evészavar súlyos mentális egészségügyi probléma. Fontold meg, hogy hozzászólásaidban szakmai segítségforrásokra mutató hivatkozásokat (amelyek a Tiktok evészavarokkal kapcsolatos forrásainak oldalán találhatók) is elhelyezel, hogy a közösség tagjait megbízható információkhoz, forrásokhoz és támogatáshoz irányítsd.
  • Ha megtámogatod és alakítod az olyan hiteles és változatos üzeneteket, amelyek elősegítik a test elfogadását, építik az önbecsülést és ösztönzik az önszeretetet, nagyban hozzájárulhatsz egy gondoskodó és támogató tér kialakításához a platformon.
  • A rendellenes étkezési viselkedés és a tünetek említése a közösség többi tagja számára nyugtalanító lehet. Még a tudatosságot növelő vagy a felépülést tárgyaló videókban is arra biztatjuk az alkotókat, hogy ne említsenek konkrét étkezési és edzési szokásokat. Ehelyett próbáljanak meg a hatásra összpontosítani – például arra, hogy a rendellenes táplálkozás hogyan hat a hangulatra, az önbecsülésre, a barátságokra és az élet más aspektusaira.
  • Lehet, hogy az előtte-utána típusú képeket nehezen tudják feldolgozni az evészavarral küszködő emberek, még akkor is, ha azok a gyógyulási utat dicsérik. A testsúly nem az evészavarból való felépülés mutatója, és közösségünket arra kérjük, hogy a tapasztalataik megvitatása során kerüljék az összehasonlító képeket.
  • A számok reakciókat válthatnak ki, ezért a legjobb, ha nem említed a jelenlegi vagy a korábbi súlyt, kalóriát, BMI-t, ruhaméretet vagy más, egyszerű összehasonlítási alapként szolgáló mérőszámokat.
  • A mentális egészségről való beszélgetés rengeteg érzelmet hozhat felszínre. Ne feledd, hogy vigyáznod kell magadra, és fontold meg a pozitív öngondoskodás lehetőségét.
  • Lehet, hogy mások egy beszélgetésért vagy segítségért fordulnak majd hozzád. Hasznos lehet, ha kéznél vannak a források, amelyeket megoszthatunk, és ha saját határokat állítunk fel. Ne feledd, nem vagy felelős mások viselkedéséért vagy döntéseiért, és magad szabhatsz határt annak, hogy miről fogsz beszélni. További információért tekintsd meg A nehézségekkel küzdő közösségi tagok támogatása oldal eszköztárát.
  • Végezetül pedig, te irányítasz. Használd a Tiktok biztonsági és adatvédelmi funkcióit a válaszok szűréséhez és az alkalmazáson belüli élmény javításához:
    • A fiók beállításai. Fiókod privátra állításával korlátozhatod, hogy kik követhetnek és kapcsolódhatnak be. Ez azt jelenti, hogy jóváhagyhatod vagy elutasíthatod a követői kérelmeket, és csak jóváhagyott követők láthatják a tartalmadat. Ha 16 évesnél fiatalabb vagy, fiókod alapértelmezés szerint privátra van állítva.
    • Hozzászólások. Döntsd el, hogy ki írhat hozzászólást a „Senki”, „Barátok” vagy a „Mindenki” (csak 16 év feletti felhasználók számára) beállítás kiválasztásával, vagy kapcsold ki teljesen a hozzászólásokat. Saját hozzászólásszűrőket is létrehozhatsz a kulcsszavak egyéni listájának létrehozásával, hogy automatikusan elrejtsd az ilyen kulcsszavakat tartalmazó hozzászólásokat.
    • „Nem érdekel”. Nem szeretnél egy bizonyos típusú tartalmat látni a Neked oldalon? Nyomd meg hosszan a videót, és válaszd a „Nem érdekel” lehetőséget.
    • Bejelentés. Ha olyan tartalmat látsz, amely sérti a TikTok Közösségi irányelveit, az alábbi lépéseket követve jelentheted az alkalmazásból.

Erőforrások

Ezen az oldalon további információkat találsz a TikTok öngyilkossággal és önkárosítással kapcsolatos tartalmakra vonatkozó Közösségi irányelveiről, valamint forrásokra mutató linkeket.

Ezt az eszköztárat az International Association for Suicide Prevention, a Crisis Text Line, a Live For Tomorrow, a Samaritans of Singapore és a Samaritans (UK) szakértőivel konzultálva dolgoztuk ki. Külön köszönet Dr. Thomas Niederkrotenthalernek, Rory O’Connornak, Daniel Reidenbergnek és Jo Robinsonnak tanácsaiért és kutatásaiért.

Jogi nyilatkozat

Ha neked vagy egy ismerősödnek öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, azonnal fordulj egészségügyi intézményhez vagy öngyilkossági segélyvonalhoz. Az ezekben az útmutatókban és eszköztárakban szereplő tartalmat a TikTok nem ellenőrizte, és az ezekben az útmutatókban és/vagy eszköztárakban szereplő tartalom kizárólag tájékoztató és oktatási célokat szolgál, és nem célja mentálhigiénés vagy orvosi szolgáltatások nyújtása.

A „Mentális egészségről szóló történetek megosztása” a TikTokon nem helyettesítheti az orvosi, pszichológiai vagy pszichiátriai diagnózist, kezelést vagy tanácsadást. Ne mellőzd és ne halogasd a szakszerű orvosi tanácsadás igénybevételét a TikTokon olvasott és/vagy hallott tartalmak és/vagy anyagok miatt. Nem kell bekapcsolódnod az ilyen beszélgetésekbe, ha erre nem érzed magad felkészülve. Ha akár személyesen, akár más módon megosztod történeteidet és/vagy tapasztalataidat a TikTokon, azzal tudomásul veszed és elfogadod, hogy a megosztott információkkal kapcsolatban nem várhatod el a titoktartást.


A nehézségekkel küzdő közösségi tagok támogatása

A TikTok-közösség tagjainak biztonsága és jólléte a legfőbb prioritásunk. Mindnyájunk feladata, hogy segítsünk egymásnak biztonságban maradni, és támogatni egymást a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmek során.

Öngyilkossággal vagy önkárosítással kapcsolatos gondolatok esetén az emberek nagy valószínűséggel barátaikhoz és a közösség tagjaihoz fordulnak. A barátoknak és a közösség tagjainak valószínűleg feltűnik, ha valaki nehézségekkel küzd. De tudod, mit kell tenned, ha látsz valakit, akinek segítségre van szüksége?

A kutatások azt mutatják, hogy a támogatás felajánlásának bizonyos módjai biztonságosabbak és hatékonyabbak, mint más módszerek. Ez az útmutató ad néhány tanácsot, amelyek segítenek reagálni az öngyilkosság vagy az önkárosítás gondolatával foglalkozó személyre.

Fontos felismerni a küzdelem jeleit:

  • Az öngyilkosságról vagy önkárosításról való közvetlen kijelentések, például „meg akarom ölni magam”, az élete befejezésére vonatkozó kívánságok vagy módszerek említése, a közelmúltban elkövetett önkárosításról készült videók megosztása.
  • Öngyilkosságról vagy önkárosításról való közvetett kijelentések. Néha az emberek enyhébb nyelvezetet használhatnak, például „bárcsak megszűnne ez a fájdalom”, „már nem bírom tovább”.
  • Sírás, megjegyzések arról, hogy feldúltnak, reménytelennek, szorongónak érzi magát, vagy alvásproblémái vannak.
  • Fokozott meggondolatlanság és a kockázatvállalás jelei a közelmúltban.
  • A zaklató és bullying típusú megjegyzések miatti elkeseredés jelei.
  • Utalások mindennapi feladatokkal, például alvással, zuhanyozással vagy öltözködéssel kapcsolatos szokatlan nehézségekre.

Hogyan reagáljunk arra, ha valaki küszködik? Kövesd az alábbi lépéseket a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉHEZ (CREATE)!

  • Nehéz hatékonyan reagálni, ha stresszes vagy. Mielőtt bármit tennél, vegyél néhány mély lélegzetet, lazítsd el magad, és csillapítsd le a gondolataidat.
  • Ne feledd, hogy nem egyedül te vagy a felelős mások biztonságáért; mások is rendelkezésre állnak, hogy segítsenek. Nem kell bekapcsolódnod az ilyen beszélgetésekbe, ha erre nem érzed magad felkészülve.
  • Gondold végig, hogy milyen segítséget tudsz biztonságosan nyújtani, és milyen források állnak rendelkezésedre. Fontold meg, hogy egy segélyvonalhoz vagy egy megbízható felnőtthöz fordulsz, hogy megbeszéld vele aggodalmaidat, és segítsen megtervezni, hogy hogyan lenne a legjobb reagálni.
  • Gyakran segít, ha előzőleg összeszeded és leírod a gondolataidat.

Ha reagálunk valakire, aki küszködik, az segíthet neki, hogy kevésbé érezze magát egyedül, és érezze a támogatást. Öt lehetőség a reagálásra:

  1. Ha úgy érzed, hogy valaki élete közvetlen veszélyben van, fontold meg, hogy felhívod a segélyszolgálatot, egy helyi válságvonalat vagy szakszerű orvosi segítséget. A legjobb, ha ezt a válsághelyzetben lévő személy együttműködésével tesszük, és vele maradunk, amíg ő közvetlenül segítséget kér.
  2. Ha valaki élete nincs közvetlen veszélyben, fontold meg, hogy egy megbízható felnőtthöz, helyi válságvonalhoz vagy szakemberhez fordulsz segítségért.
  3. Ha olyan tartalmat látsz, amely sérti a TikTok Közösségi irányelveit, az alábbi lépéseket követve jelentheted az alkalmazásból. Minden információt bizalmasan és névtelenül kezelünk. Ezen túlmenően az illető megkapja a helyi válsághelyzeti forrásokat.
  4. Ha kellemetlennek találod a privát válaszadást, próbáld meg nyilvános hozzászólás formájában megosztani az ingyenes helyi válsághelyzeti forrásokat.
  5. Ha úgy érzed, közvetlenül is képes vagy az illetővel beszélni, folytasd a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉNEK a lépéseivel – ennek legjobb módja a privát üzenetküldés az útmutatónk vezetésével.

Találd meg az egyensúlyt a meghallgatás és a nyitott kérdések feltevése között. Ismerd el az illető érzelmeit és küzdelmeit, de semmi esetre se mondd, hogy az öngyilkosság vagy az önkárosítás segít vagy a küzdelem lehetséges módja lehet. Próbálj a másikra összpontosítani. Talán te is szeretnéd megosztani a saját küzdelmeidet, de ez ahhoz vezethet, hogy a másik fél úgy fogja érezni, hogy nem figyelnek rá. Kerüld, hogy rögvest rátérsz a problémamegoldásra, mivel ez frusztráló lehet a válsághelyzetben lévő személy számára, hiszen az ő helyzetének szempontjából kívülálló vagy. Példák együttérző reakciókra:

  • „Nehéz, amikor az ember úgy érzi, hogy megfeneklett. Néha nehéz felmérni, hogy merre tovább.”
  • „Úgy látom, kétségbeesetten vágysz valami változásra. Min szeretnél változtatni?”
  • „A szakítás után magányosnak és a szeretteidtől elszakítottnak érezheted magad! Hogyan birkózol meg vele?”

A kutatások azt mutatják, hogy az öngyilkosságra való rákérdezés nem ültet bogarat az ember fejébe, és nem növeli a kockázatot. Ellenkezőleg, elindíthat egy olyan beszélgetést, amely segíthet megmenteni az életét:

  • Ha aggódsz, kérdezd meg egyenesen, hogy mostanában foglalkoztatja-e az öngyilkosság vagy az önkárosítás gondolata. Pl. „Gondoltál már arra, hogy megölöd magad?” Még ha úgy gondolod is, hogy nem gondolja komolyan, kérdezz rá!
  • Ha vannak öngyilkossági vagy önkárosítási gondolatai, kérdezd meg, hogy (i) rendelkezésére állnak-e az ehhez szükséges módszerek, és (ii) betervezett-e már egy konkrét időpontot és (iii) helyet.
  • Akkor se reagálj elítélően, ha tagadja, hogy öngyilkossági gondolatai lennének. Igyekezz kerülni az olyan válaszokat, mint a „hú” vagy „hála Istennek”. A legjobb valami olyasmit mondani, hogy „köszönöm, hogy ilyen őszinte vagy”. Az illető ebből tudni fogja, hogy ha ilyen gondolatai lennének, veled bizalmasan beszélhet.
  • Az öngyilkossági és önkárosítási módszerekhez való hozzáférés korlátozása az önkárosítás megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. Ha ezt biztonságosan megteheted, korlátozd az olyan dolgokhoz való hozzáférést, amelyekkel az illető kárt tehet magában.
  • Derítsd ki, hogy ki lehetne egy megbízható kapcsolat, akihez fordulhat, ha a gondolatok nem szűnnek vagy nyomasztóbbá válnak. Ha a közösség tagja fiatal, segíts találni egy megbízható felnőttet, egy helyi válságvonalat vagy szakembert; dolgozzatok együtt, gyűjtsetek ötleteket arra, hogy mit mondhatnak neki, és kísérd el őket, amíg közvetlenül meg nem szólítják az illetőt. Ha van egy kedvenc tanára, nagyszerű lenne, ha ő is bekapcsolódna.
  • Sokak számára bevált módszer egy egyéni lista 4–5 tevékenységgel, amelyet automatikusan elvégeznek, ha nehézséggel küzdenek. Ha támogatsz valakit, próbáljatok ki néhány közös tevékenységet, hogy lássátok, mi segít! A tevékenységek listája például így is kinézhet:
  1. Igyál egy pohár jéghideg vizet, és koncentrálj az érzésekre
  2. Tölts 15 percet egy új TikTok-tánc megtanulásával
  3. Végy egy hosszú, meleg vizes zuhanyt
  4. Olvasd újra a kedvenc könyvedet, vagy hallgass valamilyen pörgős dalt
  5. Küldj üzenetet barátaidnak támogatásért, és/vagy érdeklődj, hogy telik a napjuk
  6. Hívd fel a helyi válságvonalat, és beszélj az érzéseidről

Add a lehetőséget a közösség tagja kezébe, hogy biztonságban tartsa magát, és segítséget kérjen:

  • Segíts elhárítani a támogatás útjában álló akadályokat, ajánld fel, hogy kideríted a segélyvonalak, terapeuták számát, vagy hogy vele maradsz, amíg egy felnőttel beszélget.
  • Gondoskodj arról, hogy rendelkezésére álljanak a szükséges források és eszközök ahhoz, hogy átvészelje a hullámvölgyeket. Például biztasd arra, hogy írjon egy listát arról, hogy mi a jó az életben, az egészséges tevékenységekről, amelyektől jól érzi magát, és azokról a kapcsolatokról, akik segíthetnek neki a nehéz időszakokban. Az öngyilkosságból és az önkárosításból való felépülés nem mindig egyenes vonalú, a közvetlen cél gyakran csak az, hogy hogyan lehet egy napot átvészelni.

Ne feledd, ha aggódsz, tedd meg az első lépést a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉHEZ. Nem kell megvárnod, amíg valaki hozzád fordul, hogy kimutasd a törődésedet. Az öngondoskodás fontos, és te magad is fontos vagy. Senki sem vállalhat teljes felelősséget másvalaki gondolataiért vagy tetteiért. Nem kell vállalnod ezeket a beszélgetéseket, ha nem állsz készen, vagy nem vagy kellő formában. Több forrás áll rendelkezésre, és nem te vagy az egyetlen, aki felelős egy barátja vagy közösségi tagja jóllétéért. Az egymásról való gondoskodás csapatmunka – segíthetünk másoknak abban, hogy biztonságban maradjanak, jobban érezzék magukat, és hozzájussanak a szükséges forrásokhoz.

Erőforrások

További forrásokat, például az ingyenes, érzelmi problémákkal küzdők számára létrehozott segélyvonalak listáját a TikTok Biztonsági központ oldalán találsz.

Ezt az eszköztárat az International Association for Suicide Prevention, a Crisis Text Line, a Live For Tomorrow, a Samaritans of Singapore és a Samaritans (UK) szakértőivel konzultálva dolgoztuk ki. Külön köszönet Dr. Thomas Niederkrotenthalernek, Rory O’Connornak, Daniel Reidenbergnek és Jo Robinsonnak tanácsaiért és kutatásaiért.

Jogi nyilatkozat

Ha neked vagy egy ismerősödnek öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, azonnal fordulj egészségügyi intézményhez vagy öngyilkossági segélyvonalhoz. Az ezekben az útmutatókban és eszköztárakban szereplő tartalmat a TikTok nem ellenőrizte, és az ezekben az útmutatókban és/vagy eszköztárakban szereplő tartalom kizárólag tájékoztató és oktatási célokat szolgál, és nem célja mentálhigiénés vagy orvosi szolgáltatások nyújtása.

A TikTok „A nehézségekkel küzdő közösségi tagok támogatása” című útmutatója nem helyettesítheti az orvosi, pszichológiai vagy pszichiátriai diagnózist, kezelést vagy tanácsadást. Ne mellőzd és ne halogasd a szakszerű orvosi tanácsadás igénybevételét a TikTokon olvasott és/vagy hallott tartalmak és/vagy anyagok miatt. Nem kell bekapcsolódnod az ilyen beszélgetésekbe, ha erre nem érzed magad felkészülve. Ha akár személyesen, akár más módon megosztod történeteidet és/vagy tapasztalataidat a TikTokon, azzal tudomásul veszed és elfogadod, hogy a megosztott információkkal kapcsolatban nem várhatod el a titoktartást.