Skip to main content
Téma

Evészavarok

Mik az evészavarok?

Az evészavar súlyos, potenciálisan életveszélyes állapot, amely az egyén érzelmi és fizikai egészségére is hatással van. Rendellenes étkezési szokások jellemzik. Az étkezési zavarok nem válogatnak – bárkit érinthetnek kortól, nemtől, etnikai hovatartozástól vagy testalkattól függetlenül. Lehet valaki beteg annak ellenére, hogy „egészségesnek” tűnik.

Az étkezés és a test problémái mindenki számára egyediek. Ha gyakran ér stressz, szorongsz, idegeskedsz, vagy zavartnak érzed magad az evés, a testsúlyod vagy az alakod miatt, vagy ha azt tapasztalod, hogy az ezekkel a dolgokkal kapcsolatos gondolatok és érzések negatívan befolyásolják az életedet, akkor lehet, hogy evészavarral vagy testképzavarral küzdesz. A gyakori evészavarok közé tartozik az anorexia nervosa, a kerülő-korlátozó táplálékfelvételi zavar, a bulimia nervosa és a mértéktelen evészavar.

Ha egy ismerősöd, vagy te magad testképpel, evéssel vagy testmozgással kapcsolatos problémákkal küzdesz, fontos, hogy tudd, hogy mindig kaphatsz segítséget, és nem vagy egyedül.


Sokan élnek át evés- és testképzavarokat

Beszélj valakivel, akiben megbízol

Ha feltűnt, hogy testképpel kapcsolatos vagy étkezési zavaraid vannak, fordulj egy családtagodhoz, barátodhoz, tanárodhoz, iskolai tanácsadódhoz vagy valakihez, akiben megbízol, és mondd el neki, hogy nehéz időszakon mész keresztül, és szeretnél róla beszélni. Ne feledd, nem kell közvetlen bajban lenned, vagy nem kell külső jeleket mutatnod ahhoz, hogy segítséget kérj. Előre megoszthatsz az illetővel bizonyos forrásokat az étkezési rendellenességekről, hogy felkészülhessen.

Tarts szünetet, amikor szükséged van rá

Életünk jó részét online éljük, és néha azt vesszük észre, hogy másokkal hasonlítjuk össze magunkat. Fontos felismerni ezeket az érzéseket, és egy kis szünetet tartani, ha a dolgok nyomasztóvá válnak. Próbálj olyasmit csinálni, amitől jobban érzed magad, és ami oldja a stresszt, például menj ki a természetbe, hallgass zenét, táncolj vagy meditálj. Szükség esetén szállj ki egy időre az online térből, ha pedig online vagy, fontold meg, hogy nem követed azokat, akik nincsenek jó hatással rád vagy a felépülésedre.

Figyeld meg, ha „önmagaddal beszélgetsz”

Gyakori, hogy folyamatosan megjegyzéseket fűzünk magunknak érzéseinkhez és mindahhoz, ami körülöttünk van. Az önmagunkkal való beszélgetés negatívvá és mérgezővé is válhat, amelytől még rosszabbul érezhetjük magunkat. Igyekezz kedvesen, türelmesen és gondoskodóan beszélni magaddal. Az önmagaddal való beszélgetés olyan legyen, mintha a legjobb barátoddal beszélgetnél.

Légy őszinte és bátor

Sokak számára a felépülés felé vezető első lépés az, ha belátják, hogy valami nincs rendben, és hogy segítségre van szükségük. Zavaró, ijesztő és nehéz lehet elfogadni, hogy valami nincs rendben, de a legbátrabb dolog, amit tehetsz, hogy tudatosítod a problémát, és megosztod valakivel, akiben megbízol. Érzéseiddel kapcsolatban légy őszinte és nyílt – nincs rajtuk semmi szégyellnivaló. Ha beszélsz arról, hogy min mész keresztül, akkor már elindulhatsz az önelfogadás, az önigazolás és a remény megtalálásának útján. Mindenki megérdemli a felépülést.

Keresd meg belső erősségeid és pozitív tulajdonságaid

Könnyen eluralkodhat rajtunk az érzés, hogy a külsőnk tükrözi az egyéniségünket. A valóság azonban az, hogy többek vagyunk egy testnél, és a gondolkodásunk, viselkedésünk és a világra gyakorolt hatásunk fontosabb, mint a fizikai megjelenésünk. Azt se feledjük, hogy a szépség mindenféle formában és méretben megjelenhet, mert a szépség mindenki számára mást jelent. Nehéz lehet eleget tenni a társadalom által elénk vetített irreális szépségnormáknak. Társadalmunkban tombol a diéták kultúrája – egy hiedelemrendszer, amely a soványságot, a megjelenést és az alakot az egészség és a jóllét fölé helyezi. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a rendszer az emberek bizonytalanságából fakadó profitszerzésre épül, mely szerint értékünk a megjelenésünkből ered.

Próbáld felmérni az összes tulajdonságodat és erősségedet, valamint a külső megjelenésen túllépő értékeidet. Ha tudatosítod ezeket a tulajdonságaidat, az segíthet nagyobb távlatból látni a képet, és jó érzéssel fogsz gondolni magadra és az eredményeidre. Például kezdheted a reggelt azzal, hogy azt mondod: „Hálás vagyok, hogy dobog a szívem, amely életben tart. Hálás vagyok, hogy van erőm a nehéz körülmények kezeléséhez.” Szükség esetén vedd fel a kapcsolatot az evészavarokat támogató helyi csoporttal, vagy kérj szakszerű segítséget.

Ismerd meg a kiváltó okaidat, és tervezz előre

Az evészavarokkal járó viselkedés gyakran olyan körülmények hatására alakul ki, mint például a felkészülés a vizsgákra, a napi rutin változása, az étkezések körüli stressz vagy a családi összejövetelek vagy ünnepek. Ezeket a viselkedési formákat az általad fogyasztott tartalom típusa is kiválthatja. Derítsd fel, hogy mi vált ki benned kellemetlen vagy negatív érzelmeket a megjelenéseddel és/vagy a testeddel kapcsolatban. Állíts össze egy listát, és készülj fel, hogy honnan kapsz majd támogatást, ha jelentkezik a kiváltó ok. Megkérhetsz valakit, akiben megbízol, hogy segítsen rendezni a kiváltó okokkal kapcsolatos helyzetet, hogy ezekben a nehéz időkben is magabiztosabban tarthasd magad a helyes úton.

Normális, ha valaki állandóan az alakjával és a súlyával foglalkozik?

Milyen gyakran gondolsz a súlyodra és az alakodra, és milyen hatással van ez az életedre? Normális, ha valaki időnként elgondolkodik a súlyán és az alakján. Ha azonban ezek a gondolatok sok időt emésztenek fel, és aggódsz, megszállottnak, zaklatottnak vagy feszültség alatt érzed magad, akkor lehet, hogy valamilyen támogatásra van szükséged. A legjobb, ha felkeresel valakit, akiben megbízol, és akitől megkapod a megérdemelt segítséget. Nem vagy egyedül, és a segítség rendelkezésre áll.

Testkép-zavarban vagy evészavarban szenvedő barátok támogatása

Ha egy barátod küzd ezekkel a gondokkal, buzdítsd, hogy forduljon egy helyi evészavar-támogató csoporthoz, vagy kérjen szakszerű segítséget. A barátodnak nyílt kérdéseket tegyél fel, például „Hogy érzed magad ma?”, és hallgasd meg a válaszát anélkül, hogy ítélkeznél vagy félbeszakítanád, még akkor is, ha nem értesz egyet azzal, amit mond. Fontos, hogy ne tégy vagy mondj olyan dolgokat, amelyek barátodban bűntudatot vagy szégyent válthatnak ki. Kerüld a túlzott kritikát vagy az olyan egyszerű tanácsokat, mint például „csak egyél”, mert az étkezési zavarok ritkán szólnak csak az ételről, lehet, hogy a mélyben érzelmi zavarokkal való küzdelem zajlik.

Bátorítsd barátodat, ha úgy tűnik, hogy belefáradt a felépülésért folytatott küzdelembe. Emlékeztesd a felépülés minden pozitívumára, például mindarra, amit azelőtt szívesen csinált, és amit újra meg tud majd csinálni, ha felépül. A megjelenésre utaló minden megjegyzés értelmezhető negatívan is, például az „olyan jól nézel ki” egy felépülőben lévő ember számára azt is jelentheti, hogy „kövérnek tűnsz”. Kerüld el az ártalmas és haszontalan beszélgetéseket a külsőről, a súlyról vagy az ételekről, térj át pozitívabb témákra, és emlékeztesd a fejlődésére és a győzelmeire, bármilyen szerények legyenek is.

Fordulj szakemberhez

Ha evészavarral küzdesz, vagy ha egy barátod vagy családtagod jólléte miatt aggódsz, fontold meg, hogy egy megbízható felnőtthöz fordulsz, vedd fel a kapcsolatot egy evészavarokkal foglalkozó helyi támogató csoporttal, vagy kérd egy szakember segítségét.Ha azt fontolgatod, hogy kárt teszel magadban, vagy ha az evészavar komoly egészségügyi problémákat (például ájulást vagy fokozott szívdobogást) okoz, azt tanácsoljuk, hogy vedd fel a kapcsolatot a helyi segélyszolgálattal.

Erőforrások