Skip to main content
נושאים

הפרעת אכילה

מהן הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הם מצבים חמורים שעלולים לסכן חיים ומשפיעים על בריאותו הנפשית והפיזית של אדם. הם מאופיינים בהפרעות בדפוסי האכילה. כל אדם יכול להיות מושפע מהפרעות אכילה, ללא קשר לגיל, מין, מוצא אתני או מבנה גוף. גם כשמישהו נראה ״בריא״, הוא בכל זאת יכול להיות חולה.

נושאים הקשורים לאכילה ולגוף הם ייחודיים לכל אדם. אם אתם מרגישים לעיתים קרובות לחץ, חרדה, דאגה או בלבול בכל הנוגע לאוכל, משקלכם או מבנה גופכם, או שאתם מרגישים שהמחשבות והרגשות הקשורים לנושאים האלה מפריעים לחייכם, ייתכן שאתם סובלים מבעיית אכילה או מבעיה הקשורה לדימוי הגוף. הפרעות אכילה נפוצות כוללות אנורקסיה נרבוזה, הפרעת אכילה נמנעת ומגבילה (ARFID), בולימיה נרבוזה והפרעת אכילת יתר.

אם לכם או למישהו שאתם מכירים יש דאגות הקשורות לדימוי גוף, אוכל או פעילות גופנית – חשוב שתדעו שיש מי שיכול לעזור ואתם לא לבד.


אנשים רבים חווים דאגות הקשורות לאכילה ודימוי גוף

דברו עם מישהו שאתם סומכים עליו

אם אתם מתחילים לשים לב לכך שאתם מודאגים לגבי דימוי הגוף או הרגלי האכילה שלכם, פנו לבן משפחה, חבר, מורה, יועץ חינוכי או מישהו שאתם סומכים עליו וספרו לו על כך שאתם עוברים תקופה קשה וברצונכם לדבר על זה. זכרו, לא חייבת להיות לכם בעיה מיידית ואינכם חייבים להיראות בצורה מסוימת כדי לקבל תמיכה. באפשרותכם לשתף איתם מראש מספר משאבים הנוגעים להפרעות אכילה כדי שהם יהיו מוכנים.

קחו הפסקה כשאתם זקוקים לה

אנו מבלים זמן רב מחיינו באינטרנט ולפעמים אנו עשויים להשוות את עצמנו לאנשים אחרים ברשת. חשוב להבחין ברגשות האלה ולתת לעצמכם הפסקה כשרגשות כאלה מציפים אתכם. נסו לעשות משהו שיגרום לכם להרגיש טוב יותר ויעזור להקל על המתח, כמו למשל טיול בחיק הטבע, האזנה למוזיקה, ריקוד או תרגול מדיטציה. במידת הצורך קחו הפסקה מהאינטרנט, וכשתחזרו לרשת, שקלו לבטל את המעקב אחר אנשים שכבר אינם משפיעים עליכם או על ההחלמה שלכם באופן חיובי.

שימו לב ל״דיבור הפנימי״ שלכם

זהו דבר נפוץ לנהל שיחה פנימית עם עצמנו בתור פרשנות שוטפת על כיצד אנו מרגישים ועל כל מה שסובב אותנו. לעיתים שיחה פנימית עשויה להיות שלילית ורעילה, ועלולה לגרום לנו להרגיש עוד יותר גרוע. נסו לדבר אל עצמכם בצורה אדיבה, סובלנית ואכפתית. הדיבור עם עצמכם צריך להיות דומה לדיבור עם החבר הכי טוב שלכם.

תהיו כנים ואמיצים

עבור אנשים רבים, השלב הראשון בהחלמה הוא להודות שמשהו לא בסדר ושאתם זקוקים לעזרה. זה יכול להיות מבלבל, מפחיד וקשה להשלים עם העובדה שמשהו לא בסדר, אך הדבר האמיץ ביותר שאתם יכולים לעשות הוא להכיר בבעיה ולספר על כך למישהו שאתם סומכים עליו. תהיו כנים ופתוחים ברגשותיכם; זה לא משהו שאתם צריכים להתבייש בו. על ידי כך שתדברו על מה שעובר עליכם, תוכלו להתחיל בנתיב של קבלה עצמית, תיקוף ותקווה. לכל אחד מגיע להחלים.

מצאו את נקודות החוזק והתכונות החיוביות שלכם

קל להתחיל להאמין שהמראה החיצוני שלנו מגדיר את מי שאנחנו. במציאות, אנחנו הרבה מעבר לגופנו. האופן שבו אתם חושבים, מתנהגים ומשפיעים על העולם חשוב יותר מהמראה הפיזי שלכם. כמו כן, זכרו כי יופי מגיע בכל הצורות והגדלים מכיוון שאנשים שונים רואים יופי בדברים שונים. זה יכול להיות קשה לצאת נגד תקני יופי לא מציאותיים שהחברה משליכה עלינו. תרבות הדיאטה, ואמונות המעריכות רזון, מראה חיצוני ומבנה גוף יותר מבריאות ורווחה, מתפשטות ברחבי החברה שלנו, אך חשוב לזכור שזוהי מערכת שנוצרה במטרה להרוויח על חוסר ביטחון וכל הזמן אומרת לנו שהדבר הכי חשוב הוא המראה שלנו.

נסו לחשוב על כל התכונות ונקודות החוזק שלכם, וכן על הערכים שלכם, שהם מעבר למראה החיצוני. התמקדות בתכונות האלה יכולה לעזור לכם לראות את התמונה המלאה ולהרגיש טוב עם עצמכם ועם ההישגים שלכם. לדוגמה, ניתן להתחיל כל בוקר עם המילים ״אני אסיר/ת תודה על הלב הפועם שלי שמאפשר לי לחיות. אני אסיר/ת תודה על כך שיש בי את הכוח להתמודד עם נסיבות קשות״. במידת הצורך, פנו לקבוצת התמיכה המקומית העוסקת בהפרעות אכילה או חפשו עזרה מקצועית.

הכירו את הטריגרים שלכם ותכננו מראש

התנהגות הקשורה להפרעות אכילה יכולה להופיע לעתים קרובות כתוצאה מנסיבות שמעוררות אותה, כגון למידה לקראת מבחנים, שינויים בשגרה, לחץ הקשור במפגשי אוכל או חגיגות משפחתיות כמו למשל בחגים. סוג התוכן שאתם צורכים עשוי גם כן לעורר התנהגות כזו. למדו מה גורם לכם להרגיש לא בנוח או בצורה שלילית לגבי המראה ו/או הגוף שלכם. עשו רשימה ותכננו כיצד תוכלו לקבל תמיכה במקרה שמשהו יעורר בכם רגשות שליליים. באפשרותכם לבקש ממישהו שאתם סומכים עליו לעזור לכם להתמודד עם הטריגרים שלכם, כך שתרגישו בטוחים יותר לא לרדת מהמסלול בתקופות קשות אלה.

האם זה נורמלי כל הזמן לחשוב על מבנה הגוף והמשקל שלכם?

באיזו תדירות אתם חושבים על משקל ומבנה הגוף שלכם ועד כמה זה משפיע על חייכם? זה דבר נפוץ לחשוב מדי פעם על המשקל ומבנה הגוף שלכם. עם זאת, אם מחשבות אלה גוזלות זמן רב מזמנכם וגורמות לכם להרגיש אובססיביים, כעוסים, מודאגים, מוטרדים או לחוצים, ייתכן שאתם זקוקים לתמיכה. הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לפנות למישהו שאתם סומכים עליו ולקבל את העזרה שלה אתם זקוקים. אתם לא לבד ותמיד יש מישהו שמוכן לעזור.

תמיכה בחבר המתמודד עם דאגות שקשורות לדימוי גוף או הפרעות אכילה

אם יש לכם חבר המתמודד עם דאגות כאלה, עודדו אותו לפנות לקבוצת תמיכה מקומית העוסקת בהפרעות אכילה או לחפש עזרה מקצועית. שאלו את חברכם שאלות פתוחות, כמו למשל ״איך אתה מרגיש היום?״, והקשיבו לתשובתו מבלי לשפוט או להפריע לו, גם אם אינכם מסכימים עם חלק מדבריו. חשוב להימנע מלעשות או לומר דברים שעלולים לגרום לחברכם להרגיש אשם או מבויש. הימנעו מלהיות ביקורתיים מדי או לתת פתרונות פשוטים, כגון ״פשוט תאכל״, מכיוון שהפרעות אכילה לעיתים רחוקות קשורות רק לאוכל, במקום זאת, הן יכולות להיות מנגנון התמודדות במצוקה נפשית עמוקה יותר.

עודדו את חברכם כשהוא נראה עייף מהמאבק והניסיון להחלים. הזכירו לו את כל הדברים החיוביים הקשורים להחלמה, כגון דברים שהוא אהב לעשות בעבר ויוכל לעשות שוב ברגע שהוא ירגיש טוב. הערות המתייחסות למראה יכולות להתקבל באופן שלילי. לדוגמה, מישהו שמנסה להחלים עלול להבין את המשפט ״אתה נראה כל כך טוב״ בתור ״אתה נראה שמן״. הימנעו משיחות מרעילות ולא מועילות הקשורות למראה, משקל או אוכל על ידי מעבר לנושאים חיוביים יותר והזכירו לו על ההתקדמות וההצלחות שלו, גם אם הן קטנות מאוד.

שוחחו עם איש מקצוע

אם אתם סובלים מהפרעות אכילה או שאתם מודאגים בנוגע לרווחתו של חבר או בן משפחה, שקלו לפנות לאדם מבוגר שאפשר לסמוך עליו, לקבוצת תמיכה מקומית העוסקת בהפרעות אכילה או לחפש עזרה מקצועית.

אם אתם שוקלים לפגוע בעצמכם או שהפרעת האכילה שלכם גורמת לבעיות בריאותיות חמורות (למשל התעלפות או דפיקות לב), אנו ממליצים בחום לפנות לשירותי החירום המקומיים שלכם.

אמצעים ומקורות