Skip to main content
Giid

Heaolujuhend

Vaimne heaolu

Selleks, et meie kogukonda paremini abistada, teeb TikTok koostööd ekspertidega, töötamaks välja kõigile sobivad abivahendid heaolutunde suurendamiseks ja loomaks toetav veebikogukond.

Vaimse tervisega seotud lugude jagamine

TikTok mõistab, et meie kasutajatel on vaimse tervise teemadel erinevaid lugusid jagada. Tahame luua liikmetele toetava keskkonna, kus saate jagada oma kogemusi, näpunäiteid ja taastumiskogemust.

Kuid vaimse tervisega seotud lood on sageli keerulised. Esineb tõuse ja langusi, uusi saavutusi ja ka tagasilööke. Julgustame teid teistega sisukalt suhtlema ja meeles pidama, et see ei ole võistlus.

See tööriistakomplekt annab teile mõned soovitused, kuidas rääkida oma vaimsest tervisest nii, et jääksite teiste suhtes lugupidavaks ja et ka teie turvalisus oleks tagatud.

Valige oma loo rääkimiseks õige koht ja aeg. Mõned küsimused, millele võite enne oma loo avalikustamist mõelda, on järgmised:

  • Miks soovin oma lugu jagada?
  • Kas olen valmis oma lugu jagama ainult lähedaste sõprade ja perega või ka laiema publikuga?
  • Kas selle loo jagamisest oleks kasu (mitte kahju) nii mulle kui ka teistele?
  • Vastusena minu postitusele võivad teised omakorda jagada minuga oma keerulisi lugusid või arvamusi, mida võib olla raske kuulda. Kas olen valmis neid toetama ja kuulama?

See, mida jagate, on sama oluline kui jagamine ise. Uuringud näitavad, et lood toimetulekust, lootusest ja taastumisest võivad teistele abiks olla. Teil on ainulaadne hääl, vaatenurk ja kogemus. Kasutage neid oma sõnumi ja mõju kujundamiseks. Siiski on oluline olla ettevaatlik, sest sisu võib teistes ebameeldivaid mälestusi esile kutsuda või neid endast välja viia. Pidage meeles, et TikToki kogukonna juhised ei luba avaldada sisu, mis kujutab, reklaamib, normaliseerib või ülistab tegevusi, mis võivad viia enesetappude, enesevigastuste või söömishäireteni. Kas te pole ikka veel kindel, millest rääkida? Siin on mõned teemad, millest võite inspiratsiooni saada!

  • Miks hoolite vaimsest tervisest?
  • Millised abimaterjalid, toetusviisid ja eneseabinõuanded teid enim aitasid?
  • Millised igapäevased tegevused teie on vaimsele tervisele kasulikud?
  • Mida sooviksite öelda teistele, kes seisavad silmitsi sarnaste raskustega?
  • Kuidas saavad inimesed teisi raskustes vaevlejaid toetada? Millist toetust teie soovinud oleksite?

Soovitused

  • Kasutage taastumisteemalisi teemaviiteid (nt #vaimseterviseteadlikkus).
  • Kui vastad teistele, kes oma kogemusi jagavad, mõtle nende tunnetele.
    • Inimesed, kes oma kogemusi jagavad, otsivad tavaliselt vastastikkust toetust ja julgustust. Seepärast olge kogemuste jagajate vastu lahke ja näidake kaastunnet.
  • TikTokki loovad meie kogukonnaliikmed. Turvalise ja positiivse keskkonna loomisel on meil kõigil oma roll.
  • Kaaluge kohaliku usaldustelefoni numbri lisamist videosse ja pealdisse. Telefoninumbrite loendi leiate siit.

Vältige:

  • ilma loo rääkija loata info või kuulujuttude levitamist teiste inimeste isiklike ja vaimse tervisega seotud katsumuste kohta;
  • vaimse tervise probleemidega võitlemiseks abi otsimisest loobuma keelitamist;
  • psüühikahäirete või nende all kannatajate üle naljatlemist.

Selline sisu võib vallandada negatiivseid emotsioone, kannatanuid häbimärgistada ja vaimse tervisega seotud katsumusi trivialiseerida.

  • Ärge jagage andmeid enesetapuga seotud vahendite, meetodite, asukohtade, märkmete ega sõnumite kohta. Selline sisu võib olla ehmatav ning võite tahtmatult teistele vaimse tervise probleemidega liikmetele kahjustavaid ideid anda. Enesetapuvahendite ja -meetoditega seotud üksikasjade jagamine on väga kahjulik ning selline sisu eemaldatakse TikTokist. Seda on asjakohane meeles pidada kuulsuste või tuntud isikute enesetappude puhul. Niisuguste sündmuste info jagamisega võite tahtmatult enesetappu glamuuriseerida.
  • Vältige fraase “sooritas enesetapu”, “edukas/nurjunud enesetapp”, “ebaõnnestunud katse”. Sõna “sooritas” annab mõista, et enesetapp on kuritegelik ja lisab sellele häbistava varjundi. See võib heidutada suitsiidseid inimesi abi otsimast. See mõjutab ka inimesi, kes on sel viisil lähedase kaotanud. Selle asemel võiksite kasutada näiteks väljendit “suri enesetapu tagajärjel”. Sõnad “edukas” ja “ebaõnnestunud” annavad mõista, nagu oleks enesetapp soovitud tulemus.
  • Ärge kujutage enesetappu glamuurse, romantilise, kangelasliku ega praktilise valikuna. Enesetapu kujutamine positiivse või kiiduväärse teona võib viia selleni, et teised peavad enesetappu probleemide lahenduseks või üheks võimalikuks toimetulekukäitumise liigiks.
  • Pole vaja iseloomustada inimesi, kes on hädas, sõnadega “hull”, “segane”, “sõge” vmt. Need on hukkamõistvad sõnad. Niisugused iseloomustused võimendavad enesetapu ja vaimuhaigustega seotud negatiivseid stereotüüpe ja häbimärgistamist.
  • Ärge püüdke leida ühte kindlat enesetapu või enesevigastuse põhjust. Enesetapule kallutavaid põhjuseid on tavaliselt rohkem kui üks. Kui mõistate, et enesetapp on tõenäoliselt mitme teguri koosmõju tagajärg ja jagate seda teadmist, võite aidata kõrvaldada väärarusaamu ning innustada turvalisi ja konstruktiivseid arutelusid.
  • Vältige lihtsaid vastuseid, nagu “ära muretse, ole õnnelik”, “kõik saab korda”, “ole rõõmsam, küll kõik hästi läheb”. Kuigi need laused näivad tujutõstvatena, võivad need pisendada kannataja negatiivseid kogemusi ja tundeid. Selle asemel olge kaastundlik ning teadvustage kõneleja emotsioone ja katsumusi.
  • Mõistame, et söömishäired on tõsised vaimse tervise probleemid. Võimalusel lisage postitusele linke asjatundlikele abiallikatele, mille leiate Tiktoki söömishäirete abimaterjalide lehelt. Nii suunate kogukonnaliikmeid usaldusväärset teavet, abimaterjali ja tuge kasutama.
  • Koostades ja levitades autentseid ja mitmekesiseid, keha aktsepteerimist soodustavaid, enesehinnangut tõstvaid ja enesehoolitsust julgustavaid sõnumeid, võite oluliselt kaasa aidata hooliva ja toetava ruumi loomisele meie platvormil.
  • Söömishäiretega seotud käitumise ja sümptomite mainimine võib teistes liikmetes stressi tekitada. Isegi videotes, kus suurendatakse teadlikkust või arutletakse taastumisvõimaluste üle, soovitame sisuloojatel vältida konkreetsete söömis- ja treeningkäitumiste mainimist. Selle asemel püüdke keskenduda mõjule. Kuidas mõjutab söömishäire meeleolu, enesehinnangut, sõprussuhteid ja muid eluaspekte?
  • “Enne ja pärast” fotosid, ka neid, millega tähistatakse taastumist, võib toitumishäirete käes vaevlevatel inimestel raske vaadata olla. Kaalunumber ei tõenda söömishäirest taastumist ja seepärast soovitame meie kogukonnal hoiduda oma kogemuste kirjeldamisel pildivõrdluste kasutamisest.
  • Numbrid võivad erinevaid emotsioone esile kutsuda ja seepärast on parem mitte mainida praegust või varasemat kaalunumbrit, tarbitud kalorite hulka, kehamassiindeksit, riiete suurusi ega muid mõõdikud, mida on lihtne võrrelda.
  • Oma vaimsest tervisest rääkimine võib esile tuua palju emotsioone. Ärge unustage enda eest hoolitseda ja kaaluge positiivsete eneseabimeetmete rakendamist.
  • Teised inimesed võivad teie poole pöörduda vestlus- või abisooviga. Neil juhtudel võib olla kasulik abimaterjalide jagamine ja oma piiride kehtestamine. Pidage meeles, et teie ei vastuta teiste käitumise ega valikute eest ning võite kehtestada piirid sellele, mille üle soovite arutleda. Lisateavet leiate meie stressiga võitlevate kogukonnaliikmete toetamiseks loodud abimaterjalidest.
  • Pidage meeles, et kontroll on teie endi käes. Vastuste filtreerimiseks ja rakendusesisese kasutuskogemuse parendamiseks kasutage Tiktoki ohutuse- ja privaatsuse juhtelemente:
    • Konto sätted. Nende inimeste hulga piiramiseks, kes saavad teie kontot jälgida ja teiega suhelda, muutke oma konto privaatseks. Kui teie konto on privaatne, saate jälgijataotlusi kinnitada või tagasi lükata ning teie sisu näevad ainult kinnitatud jälgijad. Kui olete noorem kui 16, on teie konto vaikimisi privaatne.
    • Kommentaarid. Saate valida, kes saavad kommenteerida, tehes valiku “Mitte keegi”, “Sõbrad”, “Kõik” (viimane ainult üle 16-aastaste kasutajate puhul) või kommenteerimisvõimaluse täielikult välja lülitades. Samuti saate luua oma kommentaarifiltri, koostades kohandatud märksõnade loendi, et neid märksõnu sisaldavad kommentaarid automaatselt peita.
    • “Pole huvitatud”. Kas te ei soovi lehel “Teile” teatud tüüpi sisuga näha? Vajutage videol pikalt ja tehke valik “Pole huvitatud”.
    • Teavitage. Kui näete sisu, mis rikub TikToki kogukonna juhiseid, saate sellest rakendusesiseselt teavitada. Selleks toimige järgmiselt.

Abimaterjalid

Külastage seda lehte, et saada lisateavet TikToki enesetapuga ja enesevigastamisega seotud sisu käsitlevate kogukonna juhiste ja abimaterjalide linkide kohta.

Selle tööriistakomplekti lõid organisatsioonid International Association for Suicide Prevention, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore ja Samaritans (Ühendkuningriik). Erilist tänu soovime avaldada dr Thomas Niederkrotenthalerile, dr Rory O’Connorile, dr Daniel Reidenbergile ja dr Jo Robinsonile nende antud nõuannete ja tehtud uuringute eest.

Lahtiütlus

Kui teil või teie lähedasel on enesetapumõtted või -ideed, pöörduge kohe tervishoiutöötaja või kriisiabi infoliini poole. TikTok ei ole nendes juhendites ja tööriistakomplektides sisalduvat sisu kontrollinud ning nendes juhendites ja tööriistakomplektides sisalduv sisu on mõeldud ainult informatiivseks ja hariduslikuks kasutamiseks ega ole mõeldud kasutamiseks vaimse tervisega seotud teenusena või meditsiinilise abina.

TikToki algatust “Vaimse tervisega seotud lugude jagamine” ei tohiks käsitada meditsiinilise, psühholoogilise või psühhiaatrilise diagnoosi, ravi ega nõuande asendusena. Ärge jätke tähelepanuta ega viivitage professionaalse arstiabi otsimisega sisu või materjalide tõttu, mida olete TikTokis lugenud või kuulnud. Te ei pea neis vestlustes osalema, kui ei tunne end selleks valmis olevat. Jagades TikTokis oma lugusid ja kogemusi, olgu need siis isiklikud või mitte, teadvustate ja kinnitate, et ei eelda, et jagatav info jääb privaatseks.


Stressiga võitlevate kogukonnaliikmete toetamine

TikToki kogukonna liikmete turvalisus ja heaolu on meile esmatähtis. Me kõik peame panustama sellesse, et tagada teineteise ohutus ja toetus vaimse tervise probleemidega võitlemise ajal.

Enesetapu- või enesevigastamismõtete mõlgutamise ajal pöörduvad inimesed suure tõenäosusega sõprade või kogukonnaliikmete poole. Tõenäoliselt märkavad sõbrad ja kogukonnaliikmed ka seda, kui keegi hädas on. Aga kas teate, mida peaksite tegema, kui märkate hädasolijat?

Uuringud näitavad, et mõned toetuse pakkumise viisid on ohutumad ja tõhusamad kui teised. Sellest juhendist leiate näpunäiteid, mis aitavad teil suhelda inimesega, keda vaevavad enesetapu- või enesevigastamismõtted.

Püüdke märgata järgmisi tunnusmärke.

  • Otsene enesetapust või enesevigastamisest rääkimine, näiteks elu lõpetamise soovi ja viisi mainimine või hiljutise enesevigastamise tagajärgi kujutava video jagamine.
  • Kaudne enesetapust või enesevigastamisest rääkimine. Mõnikord võivad inimesed kasutada pehmemat keelt, näiteks “ma tahan, et valu lõpeks” või “ma ei suuda seda enam taluda”.
  • Nutmine, rääkimine endast väljas olemisest, lootusetusest, ärevusest ja unevaegusest.
  • Hoolimatu käitumise ja riskialtisuse suurenemine.
  • Ahistamise ja kiuslike kommentaaride pärast ahastuse väljendamine.
  • Rääkimine raskustest seoses igapäevaste toimingutega, näiteks magamise, duši all käimise ja riietumisega.

Kuidas vastata hädasolijale? Sideme LOOMISEKS (CREATE) toimige järgmiselt!

  • Stressis olles on raske tõhusalt reageerida. Enne kui midagi ette võtate, hingake sügavalt sisse, lõdvestuge ja rahunege.
  • Pidage meeles, et te ei pea üksi kellegi teise ohutuse eest vastutama. Ka teised on abiks. Te ei pea neis vestlustes osalema, kui ei tunne end selleks valmis olevat.
  • Mõelge läbi, millist abi saate ohutult pakkuda ja millised abimaterjalid selleks olemas on. Kaaluge abiliini või usaldusväärse täiskasvanu poole pöördumist, et arutada oma muresid ja luua tegevusplaan.
  • Mõnele inimesele on abiks esmalt mõtteid koguda ja need kirja panna.

Hädasolijale vastamine võib aidata leevendada tema üksildustunnet ja tekitada arusaama, et tal on toetajaid. Reageerida saab viiel erineval viisil.

  • Kui usute, et kellegi elu on otseses ohus, kaaluge päästeametisse, kohalikule kriisiabinumbrile või arstile helistamist. Kõige parem oleks seda teha koos kriisis oleva isikuga ning jääda abiotsimise ajaks tema kõrvale.
  • Kui kellegi elu pole otseses ohus, kaaluge abi saamiseks usaldusväärse täiskasvanu, kriisiabi või spetsialisti poole pöördumist.
  • Kui näete sisu, mis rikub TikToki kogukonna juhiseid, saate sellest rakendusesiseselt teatada. Selleks toimige järgmiselt. Kogu teave on konfidentsiaalne ja anonüümne. Lisaks antakse pöördujale kohaliku kriisiabiasutuse kontaktandmed.
  • Kui te ei soovi isiklikult reageerida, proovige avalikult kommenteerida, jagades kohalike tasuta kriisiabi pakkuvate asutuste kontaktandmeid.
  • Kui olete valmis abivajajaga vahetult vestlema, LOOGE ühendus, soovitavalt privaatsõnumi kaudu, järgides neid juhiseid.

Kuulake ja küsige avatud küsimusi. Teadvustage vestluskaaslase tundeid ja katsumusi, kuid vältige väiteid, nagu oleks enesetapp või enesevigastamine väljapääs probleemidest või normaalne toimetulekuviis. Püüdke hoida fookus vestluskaaslasel. Kuigi võite soovida jagada lugusid oma katsumustest, võib see viia selleni, et vestluskaaslane tunneb, et te ei suhtu tema muresse tõsiselt. Vältige kiirete lahenduste pakkumist. See võib olla kriisis olevale inimesele nörritav, sest oleme tema jaoks kõrvalseisjad. Siin on mõned näited kaastundlikust vastustest.

  • “Raske on nii suurte probleemidega võidelda. Mõnikord on keeruline edasiliikumiseks võimalusi leida.”
  • “Tundub, et soovid meeleheitlikult midagi muuta. Mida sa muuta sooviksid?”
  • “Lahkuminekud võivad tekitada väga üksildase tunde ning halvendada suhteid inimestega, kellest sa hoolid! Kuidas sa sellega toime oled tulnud?”

Uuringud näitavad, et enesetapu kohta küsimine ei pane kellelegi mõtet pähe ega suurenda enesetapuriski. Küll aga võib see käivitada vestluse, mis päästab hädasolija elu.

  • Kui tunnete muret, küsige hädasolijalt otse, kas neil on praegu enesetapu- või enesevigastamismõtteid. Nt “Kas sa oled mõelnud enesetapule?” Isegi kui arvate, et vestluskaaslasel pole enesetapuplaane, tasub seda ikkagi küsida.
  • Kui tal ongi enesetapu- või enesevigastamismõtteid, siis küsige, kas tal on (i) võimalus seda teha; (ii) välja mõeldud konkreetne aeg, mil ta soovib seda teha; ja (iii) valitud koht, kus soovib ennast vigastada või tappa.
  • Kui vestluskaaslane eitab enesetapumõtteid, ärge vastake emotsionaalselt laetud väidetega. Vältige kergendusohteid ja fraase nagu “Jumal tänatud!” vmt. Kõige parem on öelda näiteks “aitäh aususe eest” või muud taolist. Nii annate vestluskaaslasele märku, et kui tal need mõtted tekivad, on teie poole turvaline pöörduda.
  • Üks tõhusamaid viise enesekahjustuste vältimiseks on takistada juurdepääsu enesetapu- ja enesevigastusvõimalustele. Kui saate seda ohutult teha, piirake juurdepääsu kõigele, mida saaks kasutada enese vigastamiseks.
  • Leidke usaldusväärne kontaktisik, kellega kogukonna liige saaks nende mõtete püsimise või süvenemise korral ühendust võtta. Kui kogukonna liige on noor, aidake tal leida usaldusväärne täiskasvanu, kohalik kriisiabi või professionaal. Mõelge koos, mida ta võiks öelda, ja saatke teda, kui ta on leidnud kellegi, kellega oma muredest rääkida. Kui tal on lemmikõpetaja, võib ka see õpetaja olla hea inimene, kelle poole pöörduda.
  • Paljude inimeste jaoks on kasulik loend 4–5 tegevusest, millega tegelemine neid keerulises olukorras aitab. Kui soovite kedagi toetada, proovige koos erinevaid tegevusi, et leida see, mis teda enim abistab! Valikus võiks olla näiteks järgmised tegevused:
  1. jooge klaas jääkülma vett ja keskenduge oma tunnetele;
  2. Veetke 15 minutit uut TikToki tantsu õppides
  3. Käige sooja duši all
  4. Lugege uuesti oma lemmikraamatut või kuulake mõnd rõõmsat laulu
  5. Saatke sõpradele sõnum, et saada tuge ja küsida nende päeva kohta
  6. Helistage kohalikule kriisiabitelefonile, et oma tunnetest rääkida

Jõustage kogukonnaliiget, et ta tagaks enda ohutuse ja abi otsiks.

  • Aidake leevendada tugiteenuste leidmisel tekkivaid takistusi, pakkudes abi usaldustelefonide või arstide kontaktandmete otsimisel ning olge abivajajale seltsiks, kui ta mõne täiskasvanu poole pöördub.
  • Veenduge, et abivajajal oleks materjale ja vahendeid tõusude ja mõõnadega hakkama saamiseks. Näiteks julgustage teda koostama nimekirja elamise põhjustest, tervislikest enesetunnet parandavatest tegevustest ja inimestest, kes teda rasketel aegadel toetada saavad. Enesetapukatsest või enesevigastamisest taastumine ei ole alati sujuv protsess. Vahel võib eesmärgiks olla ka lihtsalt päeva lõpuni vastu pidamine.

Kui olete mures, astuge esimene samm ühenduse LOOMISEKS. Hoolivuse ülesnäitamiseks ei pea ootama, et keegi tuleks abi otsima. Enesehoolitsus on oluline ja ka teie olete oluline. Keegi ei saa võtta vastutust teise inimese mõtete ega tegude eest. Neid vestlusi ei pea pidama ajal, mil te pole vaimselt ette valmistatud või pole sobivas meeleseisundis. On olemas abivahendid ning te ei kanna üksi sõbra või kogukonnaliikme eest hoolt. Teineteise eest hoolitsemine on meeskonnatöö. Saame aidata luua turvatunnet, muuta omavahelisi suhteid lähedasemaks ja aidata abivajajal leida vajalikke abimaterjale.

Abimaterjalid

Täiendavaid abimaterjale, sealhulgas tasuta abitelefonide loendi emotsionaalsete raskustega isikutele, leiate TikToki ohutuskeskusest.

Selle tööriistakomplekti lõid organisatsioonid International Association for Suicide Prevention, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore ja Samaritans (Ühendkuningriik). Erilist tänu soovime avaldada dr Thomas Niederkrotenthalerile, dr Rory O’Connorile, dr Daniel Reidenbergile ja dr Jo Robinsonile nende antud nõuannete ja tehtud uuringute eest.

Lahtiütlus

Kui teil või teie lähedasel on enesetapumõtted või -ideed, pöörduge kohe tervishoiutöötaja või kriisiabi infoliini poole. TikTok ei ole nendes juhendites ja tööriistakomplektides sisalduvat sisu kontrollinud ning nendes juhendites ja tööriistakomplektides sisalduv sisu on mõeldud ainult informatiivseks ja hariduslikuks kasutamiseks ega ole mõeldud kasutamiseks vaimse tervisega seotud teenusena või meditsiinilise abina.

TikToki algatust “Kannatavate kogukonnaliikmete toetamine” ei tohiks käsitada meditsiinilise, psühholoogilise või psühhiaatrilise diagnoosi, ravi ega nõuande asendajana. Ärge jätke tähelepanuta ega viivitage professionaalse arstiabi otsimisega sisu või materjalide tõttu, mida olete TikTokis lugenud või kuulnud. Te ei pea neis vestlustes osalema, kui ei tunne end selleks valmis olevat. Jagades TikTokis oma lugusid ja kogemusi, olgu need siis isiklikud või mitte, teadvustate ja kinnitate, et ei eelda, et jagatav info jääb privaatseks.