Skip to main content
Tema

Prevencia šikanovania

Čo je šikanovanie?

Šikanovanie možno definovať mnohými spôsobmi, ale obvykle zahŕňa cielené, opakujúce sa správanie so zámerom spôsobovať fyzickú, sociálnu a/alebo duševnú ujmu. Toto správanie sa môže prejavovať online alebo offline jednotlivecom či skupinou, ktorá zneužíva svoju moc alebo domnelú moc nad inou osobou alebo skupinou ľudí, ktorá má pocit, že to nedokáže zastaviť.

Uvedomujeme si, že šikanovanie môže ľuďom spôsobiť veľkú bolesť a na našej platforme ho netolerujeme. TikTok je celosvetová komunita, ktorá rozvíja kreativitu a vyjadrovanie, a je veľmi dôležité, aby mali ľudia pocit istoty, že sa môžu na platforme vyjadrovať bez strachu zo šikanovania alebo obťažovania.

Identifikovanie šikany

Existujú rôzne typy šikany, ktoré jednotlivci či skupiny využívajú na zastrašovanie, ponižovanie alebo zhadzovanie druhých. Prečítaj si viac o častých podobách šikanovania.

Vedel/-a si, že?

  • Šikanovanie sa týka tých, ktorí šikanujú, ktorí sú šikanovaní, a dokonca tých, ktorí sú svedkami šikany.
  • Nezúčastnené osoby, ľudia, ktorí vidia šikanovanie, môžu zohrávať dôležitú úlohu v zastavení šikany.
  • Je pomerne bežné, že sú ľudia šikanovaní ľuďmi, ktorých poznajú (napr. spolužiak/spolužiačka, kamarát/kamarátka, kolega/kolegyňa).
  • K šikane môže dochádzať takmer v každom sociálnom prostredí vrátane škôl, online, na ihrisku a v práci.
  • Šikanovaní ľudia, môžu takisto šikanovať druhých. Tí, ktorí sa na tom podieľajú, často zastrašujú druhých, aby opätovne získali pocit moci alebo kontroly, o ktorý prišli v inej oblasti ich života.

Prevencia šikanovania

Existuje mnoho spôsobov, ako TikTok podporuje vzájomnú interakciu ľudí prostredníctvom komentárov, priamych správ, živého četu, duetu, zošitia a ďalších. Vďaka všetkým týmto spôsobom je online komunita zaujímavým miestom, ale podobne ako pri komunikácii kdekoľvek inde je s nimi tiež spojené riziko bolestivých interakcií. V záujme kultivovania prívetivej a podporujúcej komunity máme rôzne nastavenia aplikácie, ktoré umožňujú jednotlivcom ovládať ich skúsenosť na TikToku. Tieto nastavenia sa môžu líšiť v závislosti od tvojho regiónu a verzie aplikácie.

Súkromný účet

V predvolenom nastavení sú účty osôb mladších ako 16 rokov nastavené na súkromné, čo znamená, že môžeš schvaľovať alebo zamietať žiadosti sledujúcich a tvoj obsah môžu vidieť iba ľudia, ktorých schváliš ako sledujúcich. Účty osôb starších ako 16 rokov začínajú ako verejné, čo znamená, že každý na TikToku si môže prezerať tvoje videá a pridávať komentáre alebo začať duet na interakciu s tvojím vytvoreným alebo zdieľaným obsahom. Môžeš to jednoducho zmeniť v nastaveniach súkromia. Ďalšie informácie

Maj pod kontrolou, kto ti píše

Priame správy umožňujú členom komunity komunikovať súkromne. Priame správy možno odosielať a prijímať od „Všetkých“, „Priateľov“ (tvorcov, ktorých sleduješ a ktorí ťa sledujú spätne) alebo od „Nikoho“. Priame správy môžu využívať iba registrované účty s vekom aspoň 16 rokov a je to jedna z funkcií, ktoré môže rodič alebo zákonný zástupca ovládať priamo, keď je zapnuté Rodinné párovanie. Ďalšie informácie

Kto môže s tebou urobiť duet alebo zošitie

Duet síce môže predstavovať zábavný spôsob skúmania tvojej kreativity, no ty rozhoduješ, kto ho s tebou môže urobiť. Môžeš si zvoliť jedno nastavenie pre všetky svoje videá alebo sa takto rozhodovať pri každom videu zvlášť. Ak máš menej ako 16 rokov, uvidíš pri tomto nastavení možnosť „Nikto“. Len ty môžeš vytvoriť duet alebo zošitie so svojimi vlastnými videami. Toto sa nedá meniť. Ak máš 16 alebo 17 rokov, uvidíš túto funkciu nastavenú na možnosť „Priatelia“. Podľa svojho uváženia si to môžeš zmeniť na možnosť „Nikto“ alebo „Všetci“. Ďalšie informácie

Kto môže komentovať tvoje videá

Ak máš menej ako 16 rokov, v nastaveniach bude táto funkcia nastavená na možnosť „Priatelia“. To znamená, že tvoje videá môžu komentovať len tí, ktorí ťa sledujú, a ktorých ty sleduješ spätne. Podľa svojej preferencie to môžeš zmeniť na možnosť „Nikto“ a zabrániť tak druhým v komentovaní tvojich videí. Ak máš 16 alebo 17 rokov, v nastaveniach uvidíš túto funkciu nastavenú na možnosť „Všetci“. Môžeš to zmeniť, ak chceš obmedziť, kto môže komentovať tvoje videá. Máš tiež možnosť odstraňovať akékoľvek nevhodné komentáre pridané do tvojich videí. Jednoducho na daný komentár ťukni a podrž ho a potom vyber „odstrániť“. Ďalšie informácie

Filtrovanie komentárov

Pri zapnutých filtroch komentárov budú urážlivé komentáre automaticky skryté. Môžeš si tiež vytvoriť vlastný zoznam kľúčových slov, takže budú automaticky skryté aj komentáre obsahujúce tieto slová. Úpravou nastavení súkromia môžeš určiť, kto môže všeobecne komentovať tvoje videá. Ďalšie informácie

Odstránenie sledujúceho

Sledujúceho môžeš kedykoľvek odstrániť alebo natrvalo zablokovať nejaký účet, aby si nemohol prezerať tvoj obsah ani ti posielať správy. Ďalšie informácie


Vysporiadanie sa s šikanou

Ak budeš mať kedykoľvek pocit, že ťa niekto obťažuje alebo sa inak správa nevhodne, môžeš využiť pomoc. Ak sa na TikToku stretávaš so šikanovaním, nahlás to, aby to mohol náš tím moderátorov prešetriť a prijať vhodné opatrenie, v prípade, že to porušuje Pravidlá komunity platformy TikTok.


Zdroje

Ak žiješ v USA, tu je niekoľko ďalších zdrojov, ktoré ti môžu pomôcť:

  • ConnectSafely: Prečítaj si viac o význame bezpečnosti, súkromia a zabezpečenia.
  • Cyberbullying Research Center: Prečítaj si viac o identifikácii, prevencii a stratégiách odozvy a riešeniach pre pedagógov, poradcov, odborníkov na zdravie, orgány činné v trestnom konaní, rodičov a deti.
  • StopBullying.gov: Zisti, ako rozpoznať šikanovanie a bezpečne sa mu postaviť.
  • WiredSafety: Prečítaj si viac o inovatívnych a účinných nástrojoch na pomoc mladým ľuďom robiť rozumné rozhodnutia vo svete médií a technológií.