Skip to main content
Tematy

Cyfrowy dobrostan

TikTok dokłada wszelkich starań, by dbać o dobre samopoczucie każdego członka swojej społeczności. Technologia towarzyszy nam na co dzień, dlatego chcemy zapewnić użytkownikom naszej platformy pozytywne i bezpieczne doświadczenia w sieci. W tym celu udostępniamy niezbędne narzędzia i zasoby, które pozwalają zachować zdrowy balans. Poniżej przedstawiamy funkcje dostępne na TikTok, z których mogą korzystać użytkownicy, rodzice oraz opiekunowie.

Cyfrowy dobrostan

Twoje dobre samopoczucie tak w świecie cyfrowym jak i poza nim są dla nas ważne. Chcemy zapewnić Ci poczucie pełnej kontroli nad tym, jako korzystasz z TikToka, aby korzystanie z platformy było dla Ciebie pozytywnym przeżyciem. A także, by znaleźć odpowiedni balans z użyciem włąściwych narzędzi technologicznych.

Funkcje związane z dobrostanem

Nasze narzędzia związane z dobrostanem cyfrowym pomogą Ci lepiej oszacować i kontrolować czas spędzany na TikToku, a także ograniczyć treści, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych widzów. Te ustawienia mogą się różnić w zależności od regionu i wersji aplikacji.

Dzienny czas przed ekranem to funkcja, która pozwala Ci zdecydować, ile czasu dziennie chcesz spędzać na TikToku. Więcej informacji

Panel czasu ekranowego to łatwo dostępna funkcja, która zapewnia Ci wgląd w to jak i kiedy korzystasz z TikToka. Możesz również włączyć powiadomienia podsumowujące tygodniowy czas ekranowy, które trafią bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej. W ten sposób możesz świadomie decydować jak korzystać z aplikacji i czasu który w niej spędzasz. Więcej informacji

Przerwa w czasie ekranowym to funkcja, która przypomina Ci o zrobieniu sobie przerwy, gdy upłynie określony czas ciągłego korzystania z aplikacji. Możesz go ustawić samodzielnie. Więcej informacji

Tryb ograniczony to opcja ograniczająca widoczność teści, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych odbiorców. Można ją włączyć i wyłączyć w ustawieniach konta. Tryb ograniczony to także jedna z funkcji, które mogą być bezpośrednio kontrolowane przez rodzica bądź opiekuna, o ile włączono tryb Parowania rodziny.


Wskazówki dotyczące czasu przed ekranem

Zadbaj o dobrostan cyfrowym ze znajomymi i bliskimi

Zarówno młode osoby, które zaczynają uczyć się zarządzania swoim czasem ekranowym, jak i rodziny, które chcą zmienić swoje podejście do wspólnego spędzania czasu w Internecie, mogą skorzystać z różnych sposobów na znalezienie równowagi na swojej drodze do cyfrowego dobrostanu.

Razem z ekspertami z organizacji Internet Matters opracowaliśmy 7 pytań, które pomogą Wam wspólnie zastanowić się nad zdrowymi i zrównoważonymi nawykami związanymi z korzystaniem z technologii cyfrowych, a także wypracować takie zachowania.

  • Co chcę wynieść z czasu spędzonego w Internecie?
    Chcesz nawiązać kontakt ze znajomymi? Zrelaksować się? Potrzebujesz rozrywki? Jeśli pomyślisz o tym, jak możesz z czegoś skorzystać, zanim zaczniesz to robić, będzie Ci łatwiej ocenić co wpływa na Twoje zachowanie, a także czy dane doświadczenie było zgodne z Twoimi oczekiwaniami.
  • Czy jest coś innego, co powinienem/powinnam teraz robić?
    Co powinno być moim priorytetem? W jakiej kolejności najlepiej wykonać zadania? Wszyscy potrzebujemy równowagi pomiędzy tym, co chcemy robić, a tym, co musimy robić – czasami mamy szczęście i to tak naprawdę te same rzeczy! Taki krótki test pomaga oceni, czy aktywnoś, którą planujesz, nie wpłynie negatywnie na resztę Twojego dnia.
  • Czy ta aktywność wpłynie pozytywnie na resztę mojego dnia?
    Czy będzie okazja, że wykorzystać przepis dostępny w sieci, gotując dla znajomych? Czy możesz wykorzystać swoje umiejętności, doświadczenia i zainteresowania do tworzenia treści? A może Twój znajomy lub członek rodziny chciałby być zaangażowany w to co robisz? Dzięki zastanowieniu się nad tym, jak różne elementy naszego dnia się uzupełniają, możemy najefektywniej wykorzystać nasz czas.
  • Jak się czuję – na początku, w trakcie, pod koniec?
    Czy moje uczucia się zmieniły? Czuję się lepiej czy gorzej? Czy moje odczucia są zgodne z moimi oczekiwaniami? Co miało wpływ na to, jak się teraz czuję? Poświęcenie chwili na zastanowienie się nad tym, jak czujesz się przed, w trakcie i po danej aktywności, to dobry nawyk, który może Ci pomóc zwracać większą uwagę na to, co wpływa na Twoje samopoczucie, bez względu na to, czy ten wpływ jest pozytywny czy negatywny.
  • Jak spędziłem(-am) czas?
    Nauczyłeś(-aś) się czegoś nowego? Obejrzałeś(-aś) film nagrany przez kogoś innego? Stworzyłeś(-aś) coś samodzielnie? Zastanowiłeś (-aś) się nad tym, co zrobiłeś (-aś), a nie tylko nad tym, jak długo to twało? Odpowiedź na te pytania może pomóc zrozumieć naszą motywację, a w przyszłości podejmować działania bardziej świadomie.
  • Czy udało się osiągnąć to, co zamierzałeś (-aś)?
    Czy miałeś(-aś) plan i się go trzymałeś(-aś)? Jeśli nie, to gdzie zaprowadził Cię brak planu? Czy spodziewałeś(-aś) się, że zrobisz to, co zrobiłeś(-aś)? Co wpłynęło na Twoje działania? Takie myślenie może nam pomóc zrozumieć pewne zachowania i czynniki, które mają na nas wpływ.
  • Czy moje doświadczenia mogły być lepsze?
    Co poszło dobrze? Co poszło nie tak? Dlaczego? Refleksja nad tym, co można zrobić inaczej następnym razem, a także nad tym, co dało Ci najwięcej radości, może wpłynąć na przyszłe doświadczenia tak, by były jeszcze lepsze!

Gdzie mogę znaleźć więcej porad?

Kształtowanie nawyków związanych z korzystaniem z technologii cyfrowych może być trudne i wymagające, w szczególności dla rodziców i opiekunów, którzy sami nadal szukają sposobów na osiągnięcie cyfrowego balansu. Tutaj możesz znaleźć źródła przygotowane przez organizację Internet Matters, które pomogą Ci rozwinąć Twoje wyczucie cyfrowego dobrostanu: