Skip to main content
Tematy

wsparcie tragicznych wydarzeń

Czym jest tragiczne zdarzenie?

Tragiczne zdarzenia to ważne, niepokojące i często nieoczekiwane incydenty, skutkujące szkodą, stratą lub cierpieniem osób bądź społeczności. Pojęcie to obejmuje zarówno katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie czy huragany, jak i celowe lub niezamierzone zdarzenia, takie jak wypadki samochodowe, ataki terrorystyczne, strzelaniny czy eksplozje. Mogą one skutkować osobistą stratą, taką jak śmierć ukochanej osoby, lub konsekwencjami na dużą skalę, dotykającymi wiele osób.

Jak uzyskać wsparcie w związku z tragicznym zdarzeniem

Mierzenie się ze skutkami tragicznego zdarzenia może być bardzo emocjonalnym doświadczeniem i wywoływać poczucie osamotnienia. Jeśli Ciebie lub kogoś, kogo znasz, spotkało tragiczne zdarzenie, pamiętaj, że pomoc jest dostępna i nikt nie musi radzić sobie z tym samodzielnie. Zachęcamy, aby w takich sytuacjach zwracać się o pomoc do psychologów lub psychoterapeutów, korzystać z telefonów zaufania lub szukać pomocy w grupach wsparcia. Poza zajrzeniem do naszego Przewodnika dobrego samopoczucia psychicznego radzimy zwrócić się do organizacji oferujących wsparcie w Twoim regionie:

Dowiedz się więcej

Istnieją narzędzia umożliwiające kontrolę nad potencjalną interakcją z treściami dotyczącymi tragicznych wydarzeń i dzięki temu pozwalające zadbać o swoje samopoczucie:

  • Wyznacz granice: wiadomości i aktualności medialne dotyczące tragicznego zdarzenia pomagają być na bieżąco, jednak nieustanny kontakt z takimi informacjami może powodować niepokój. Nie lekceważ swoich emocji. Znajdź równowagę pomiędzy przyjmowaniem informacji a innymi aktywnościami, które mogą poprawić nastrój lub uspokoić nerwy. Możesz samodzielnie zarządzać sekcją Dla Ciebie i użyć dostępnych funkcji, takich jak „Nie interesuje mnie”, aby ograniczyć wyświetlanie danego rodzaju treści w Twoich aktualnościach.
  • Znajdź lokalną lub internetową grupę wsparcia (jak np. te na naszej liście zasobów): w jedności tkwi wielka siła. Rozważ dołączenie do grup wsparcia — w swojej okolicy lub online. Dzielenie się doświadczeniami pozwalają zdać sobie sprawę, że nie cierpisz w samotności.
  • Zwróć się ku swojej rodzinie, znajomym i społeczności: czasami w trudnych chwilach unikamy bliskich. Jednak izolując się, możemy poczuć się jeszcze bardziej osamotnieni. Rozmowa lub po prostu przebywanie z osobami, którym ufasz, może przynieść ulgę.
  • Zadbaj o swoje samopoczucie: możesz wypróbować takie techniki jak zapisywanie myśli, czytanie, praktyki duchowe, medytacja, słuchanie muzyki, spędzanie czasu na łonie natury lub inne czynności, które ułatwiają Ci radzenie sobie z emocjami.

Równie ważna jak treść zamieszczanego materiału jest decyzja, czy w ogóle go zamieszczać. Badania pokazują, że historie o radzeniu sobie, nadziei i dochodzeniu do siebie mogą być pomocne dla innych. Masz niepowtarzalny głos, perspektywę i doświadczenia — użyj ich, aby zbudować własne przesłanie i wpłynąć na innych.Ważne jest także zachowanie ostrożności, aby informacje, z których korzystasz i które udostępniasz, były wiarygodne i precyzyjne. W tym celu możesz, przed opublikowaniem informacji, zweryfikować je w wiarygodnych i rzetelnych źródłach. Chcąc zareagować na tragiczne zdarzenie, rozważ następujące kwestie:

  • Czy ta treść może mieć negatywny wpływ na osoby, które będą ją oglądały (np. poprzez ukazywanie przemocy lub przedstawianie teorii spiskowych)?
  • Czy zamierzam zamieścić informacje, które nie pochodzą z wiarygodnego źródła, takiego jak instytucja rządowa czy rzetelna agencja informacyjna?
  • Czy ta treść może w niezamierzony sposób zaszkodzić ofiarom, ich rodzinom, znajomym, społeczności lub innym osobom dotkniętym przez dane zdarzenie?
  • Czy ta treść może nasilić obecny stan strachu lub paniki wokół danego tragicznego zdarzenia?
  • Czy ta treść zawiera materiał graficzny, dźwiękowy, tekstowy lub obrazy, które mogłyby zaszkodzić lub wywołać niepokój u innych, w szczególności u osób dotkniętych danym zdarzeniem?
  • Czy ta treść obwinia konkretną społeczność lub społeczności o dane tragiczne zdarzenie?
  • W przypadku reagowania na tragiczne zdarzenie spowodowane przez konkretną osobę lub osoby, czy ta treść może promować działania osób odpowiedzialnych za to zdarzenie lub inspirować innych do przemocy?

Jeśli zdecydujesz się opublikować treść w reakcji na tragiczne zdarzenie:

  • Informując o lub omawiając zachowanie agresywne lub nacechowane nienawiścią zadbaj o kontekst, który jasno pokaże, że nie popierasz takiego zachowania. Może to być na przykład komentarz dotyczący negatywnego oddziaływania na społeczność.
  • Unikaj publikowania szczegółowych obrazów i treści, które mogą zaszkodzić ofiarom, ich rodzinom, znajomym i społeczności lub innym osobom dotkniętym przez tragiczne zdarzenie. Zamieszczając taką treść, dodaj ostrzeżenia i zastosuj w swoim poście narzędzia umożliwiające rozmazanieobrazulub ukrycietożsamości osób.
  • Aby pomóc w zapobieganiu szerzeniu się błędnych informacji w trakcie trwającego tragicznego zdarzenia, zachowaj ostrożność, upewniając się, że zamieszczane przez Ciebie dane pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak instytucje rządowe lub rzetelne agencje informacyjne.
  • W przypadku publikowania treści dotyczących tragicznego zdarzenia spowodowanego przez konkretną osobę lub osoby skoncentruj się na ofiarach, ocalałych i osobach udzielających pomocy, unikając zamieszczania informacji o osobie lub osobach odpowiedzialnych.
  • Nie zamieszczaj żadnych treści utworzonych przez osoby odpowiedzialne za dane tragiczne zdarzenie, które mogłyby zainspirować innych do przemocy.

Jak zgłaszać niepokojące treści na TikToku

Bycie częścią szerszej społeczności TikToka obejmuje dbałość o to, aby inni członkowie społeczności czuli się w niej bezpiecznie i otrzymywali wsparcie. Aby zachować bezpieczeństwo i pozytywną atmosferę naszej platformy, dajemy użytkownikom możliwość zgłaszania treści naruszających nasze Zasady społeczności. Wszystkie takie zgłoszenia są anonimowe, co oznacza, że osoba, która zamieściła daną treść, nie jest informowana o tożsamości zgłaszającego.

Jak anonimowo zgłosić film

Jeśli zobaczysz film na TikToku, który Twoim zdaniem narusza nasze Zasady społeczności, zgłoś nam to. Aby zgłosić film w aplikacji TikTok:

  1. Przejdź do filmu, który chcesz zgłosić.
  2. Przytrzymaj naciśnięty palec na tym filmie
  3. Wybierz opcję „Zgłoś”, następnie właściwą kategorię tematyczną, a potem wyślij zgłoszenie w tej kategorii.
  4. Zgłoszenie treści na TikToku jest możliwe również za pomocą naszego formularza internetowego

Co dzieje się po zgłoszeniu treści:

  • Treści zgłaszane przez użytkowników przechodzą weryfikację przez moderatorów przy wsparciu automatycznych narzędzi TikToka. Następnie podejmujemy odpowiednie działania.
  • Bieżące informacje o stanie Twojego zgłoszenia i postępach w jego rozpatrywaniu będziesz otrzymywać do skrzynki odbiorczej.

Jeśli uznamy, że treść narusza nasze Zasady społeczności, możemy podjąć następujące działania:

  • Usunięcie treści naruszających zasady z platformy
  • Wyłączenie treści z wyświetlania w sekcji Dla Ciebie
  • Wysłanie informacji o naruszeniu do twórcy danej treści Wiadomość taka nigdy nie zawiera danych osoby, która zgłosiła treść na TikToku.

Co, jeśli nie zgadzam się z decyzją podjętą w sprawie naruszenia zasad przez opublikowaną przeze mnie treść?

  • Jeśli nie zgadzasz się z naszą decyzją dyskwalifikującą Twoją treść z wyświetlania w sekcji Dla Ciebie, zapoznaj się z informacjami na temat składania odwołań w sekcji „Naruszenia zasad dotyczących treści i blokady” naszego Centrum pomocy.
  • Jeśli uważasz, że Twoje konto zostało niesłusznie zablokowane, dowiedz się więcej na temat składania odwołań w sekcji „Bezpieczeństwo konta” naszego Centrum pomocy.
Zastrzeżenie

Treści zamieszczone na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Ich celem nie jest oferowanie usług z zakresu zdrowia psychicznego ani usług medycznych.

Nie należy traktować „strony tematycznej dotyczącej tragicznych zdarzeń” jako zamiennika diagnozy, leczenia lub konsultacji medycznej, psychologicznej lub psychiatrycznej. Nie należy lekceważyć możliwości szukania profesjonalnej pomocy medycznej z powodu treści i/lub materiałów przeczytanych i/lub usłyszanych na TikToku. Nie musisz angażować się w te rozmowy, jeśli nie czujesz się na to gotowy(-a). Zamieszczając swoje historie i/lub doświadczenia na TikToku, niezależnie od tego, czy są one osobiste lub nie, przyjmujesz do wiadomości i akceptujesz fakt, iż żadne z udostępnianych przez Ciebie informacji nie są objęte jakimkolwiek oczekiwaniem dotyczącym prywatności.