Skip to main content
Tematy

Wsparcie w zakresie substancji psychoaktywnych

Wspieramy naszą społeczność

TikTok zobowiązuje się tworzyć wspierające środowisko, w którym członkowie naszej społeczności mogą swobodnie wyrażać siebie. Obejmuje to również coraz większe grupy ludzi korzystające z możliwości oferowanych przez TikToka w celu nawiązywania relacji, wspierania i uczenia się od organizacji oraz osób, mających doświadczenia z używaniem substancji psychoaktywnych (w tym narkotyków, alkoholu i wyrobów tytoniowych).

Zdajemy sobie sprawę, że każdy ma własne przekonania i doświadczenia związane z substancjami psychoaktywnymi. Niezależnie od tego, jakie one są, pragniemy udostępniać naszej społeczności informacje pomagające w zachowaniu bezpieczeństwa i dokonywaniu bezpieczniejszych wyborów. Dlatego też stworzyliśmy te zasoby we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie.

Zasoby te są przeznaczone dla każdego, kto:

  • chce dowiedzieć się więcej o wpływie substancji psychoaktywnych na umysł, ciało i zachowanie;
  • może rozważać przyjmowanie lub już przyjmuje substancje psychoaktywne;
  • poszukuje sposobu na zmianę swojego związku z substancjami psychoaktywnymi;
  • troszczy się o osobę dotkniętą problemem z substancjami psychoaktywnymi;
  • poszukuje wspierającej społeczności, w której można się podzielić swoimi doświadczeniami;
  • pragnie wspierającego dialogu na temat szkód wyrządzanych przez stosowanie substancji psychoaktywnych.

Rozmowy o nadużywaniu substancji psychoaktywnych bywają trudne. Mamy nadzieję, że zasoby i informacje dostępne na tej stronie okażą się pomocne dla Ciebie i Twoich bliskich.

Często zadawane pytania

Substancje psychoaktywne obejmują różnego typu substancje, jak narkotyki, alkohol, czy wyroby tytoniowe. Ludzie używają substancji psychoaktywnych na różne sposoby, od próbowania ich dla zabawy, poprzez regularne stosowanie, po uzależnienie od danej substancji (nazywane również zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych). Poniżej dowiesz się więcej na temat różnych typów substancji.

Eksperymentowanie

Są sytuacje, na przykład imprezy, które sprzyjają eksperymentowaniu z różnymi substancjami przez niektóre osoby. Takie osoby zwykle nie czują silnej potrzeby zażywania danej substancji, ani nawet nie myślą o niej, zanim pojawia się okazja, aby jej spróbować. Używają jej prawdopodobnie z ciekawości lub dla zabawy. Ich życie nie kręci się wokół tej substancji — używają jej, gdy nadarza się sposobność.

Używanie rekreacyjne

Może mieć miejsce, gdy regularnie używa się substancji psychoaktywnych z powodów innych niż medyczne. Przyjmowanie danej substancji może być częścią jakiejś rutyny, na przykład picie alkoholu co weekend przed wieczornym wyjściem.

Niewłaściwe używanie

Ma miejsce, gdy przyjmowanie substancji psychoaktywnej staje się bardziej ryzykowne i częstsze i zaczyna być odczuwalny jej negatywny wpływ na życie danej osoby. Ludzie niewłaściwie używający substancji psychoaktywnych nie przestają ich przyjmować nawet wtedy, gdy powodują one problemy w ich życiu. Na tym etapie przyjaciele lub członkowie rodziny mogą próbować rozmawiać z daną osobą na temat nadużywania przez nią substancji.

Zależność

Zależność od substancji psychoaktywnej ma miejsce wtedy, gdy czyjś organizm przyzwyczaja się do niej. Oznacza to, że organizm potrzebuje tej substancji, aby czuć się „normalnie”. Zaprzestanie przyjmowania substancji wywołałoby objawy odstawienia, takie jak zmęczenie, nerwowość/depresja, potliwość, wymioty, napady czy halucynacje. W przypadku niektórych substancji zależność może wystąpić nawet wtedy, gdy są one przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza.

Uzależnienie

Gdy ktoś jest uzależniony, nie przestaje przyjmować danej substancji pomimo szkód, jakie powoduje ona u tej osoby i u innych. Być może osoba taka podejmowała próby zaprzestania używania substancji, ale pragnienie jej zażywania i efekty odstawienia są zbyt silne, aby je pokonać. Uzależnienie może przydarzyć się każdemu. To nie wybór — to choroba, którą można leczyć. Dostępnych jest wiele różnych opcji terapii w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby. Uzależnienie nie oznacza braku dyscypliny — uzależnienie to choroba.

Nikt nie może wiedzieć na pewno, jaki wpływ będą miały na niego narkotyki. Jednak w ostatnim czasie często nie wiadomo nawet, czy dany narkotyk jest substancją, za którą go bierzemy. Dwie główne przyczyny takiej sytuacji to fentanyl i podróbki.

  • Fentanyl to silny syntetyczny środek opioidowy. Istnieją dwa rodzaje fentanylu: 1) wyrób farmaceutyczny (produkowany przez firmy farmaceutyczne w formie umożliwiającej kontrolowanie dawek) oraz 2) „nielegalny” fentanyl, wytwarzany przez ludzi sprzedających lub rozpowszechniających narkotyki poza regulowanym obrotem farmaceutycznym. Nielegalny fentanyl jest czasami potajemnie dodawany do innych narkotyków, ponieważ jest tańszy w produkcji i ma mocniejsze działanie niż wiele innych substancji. Fentanyl był już dodawany do podrobionych tabletek (wyglądających jak opioidowe leki przeciwbólowe na receptę, ale wytwarzanych przez handlarzy nielegalnych narkotyków) i mieszany z takimi narkotykami jak heroina, kokaina i metamfetamina. Zaledwie 2 miligramy fentanylu wystarczą, aby zabić — to ilość odpowiadająca kilku ziarenkom soli. Dlatego fentanyl jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w wyniku przedawkowania. Może nam się wydawać, że wiemy, co zażywamy, ale nawet jeden raz może okazać się śmiertelny.
  • Podróbki, czyli podrobione tabletki na receptę, na przykład benzodiazepiny (często nazywane „ulicznymi benzo”), potrafią mieć niebezpiecznie silne działanie i/lub zawierać inne bardzo szkodliwe i groźne substancje nieprzeznaczone do użytku medycznego, co prowadzi do hospitalizacji i zgonów.

Być może znany jest Ci termin „redukcja szkód”. Odnosi się on do działań mających na celu zmniejszenie czynników ryzyka związanych z przyjmowaniem narkotyków. Redukcja szkód nie oznacza, że zażywanie narkotyków jest w porządku albo że jest ono bezpieczne. Chodzi o ochronę i wsparcie dla osób, które przyjmują narkotyki, i zachęcanie ich do pozytywnych zmian bez osądzania.

Przykładowe działania w ramach redukcji szkód:

  • Leki takie jak nalokson, który szybko odwraca efekty przedawkowania opioidów, oraz inne leki pomagające w leczeniu uzależnienia od opioidów;
  • Dostęp do bezpieczniejszych używek i bezpieczne sposoby ich utylizacji, a także testowanie pod kątem chorób, które mogą się rozprzestrzeniać w wyniku zażywania określonych typów narkotyków.

Odwyk to proces mający na celu poprawę ogólnego samopoczucia po doświadczeniu problemów związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Możliwe są bardzo różne ścieżki odwyku i w przypadku każdej osoby proces ten wygląda inaczej. Poza tym odwyk może dla różnych osób oznaczać różne rzeczy. Dla niektórych kluczowa jest abstynencja od wszelkich substancji psychoaktywnych. Dla innych ważniejszą częścią odwyku jest radzenie sobie z negatywnymi uczuciami bez pomocy substancji psychoaktywnych.

Trzeba pamiętać, że odwyk nie jest procesem liniowym. Powroty do przyjmowania substancji na drodze do odwyku są bardzo częste. Nie oznacza to, że taka osoba odniosła porażkę ani że nigdy nie zrealizuje swojej definicji odwyku. Ludzie potrafią wychodzić z uzależnienia i robią to.

Stygmat to zbiór negatywnych nastawień, lęków, błędnego pojmowania i stereotypów dotyczących osób przyjmujących narkotyki lub żyjących z uzależnieniem. Stygmatyzacja jest jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których ludzie nie podejmują próby leczenia uzależnienia. Każdy może się przyczynić do zmniejszenia efektu stygmatyzacji osób nadużywających substancji psychoaktywnych. Jest to możliwe na przykład poprzez zmianę sposobu, w jaki mówimy o nadużywaniu substancji.

W odniesieniu do substancji psychoaktywnych stosujemy na TikToku język stawiający osobę na pierwszym miejscu. Oznacza to, że nie definiujemy nikogo na podstawie zachowania czy diagnozy. Na przykład, zamiast nazwać kogoś „narkomanem” powiemy „osoba zażywająca narkotyki”. Język stawiający osobę na pierwszym miejscu nie osądza ludzi borykających się z uzależnieniem, ale traktuje ich z szacunkiem i empatią. Stosowanie języka stawiającego osobę na pierwszym miejscu jest ważnym krokiem w kierunku osłabienia stygmatu związanego z używaniem substancji psychoaktywnych.

Oto kilka przykładów tego, jak zmiana słów może pomóc w zmniejszeniu stygmatyzacji osób przyjmujących substancje psychoaktywne.

ZamiastUżyj słów
Nadużywanie narkotykówZaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych
NarkomanOsoba zażywająca narkotyki
Uzależniony, ćpun, nałogowiecOsoba żyjąca z lub borykająca się z uzależnieniem; osoba z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych
Były narkomanOsoba na odwyku
AlkoholikOsoba z zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu; osoba spożywająca alkohol w niebezpieczny sposób
Trzeźwy/czystyWolny od substancji psychoaktywnych; osoba na odwyku/abstynent
Pozostał czystyUtrzymał abstynencję

Przedawkowanie ma miejsce wtedy, gdy przyjęta zostanie zbyt duża ilość substancji psychoaktywnej. Przedawkowanie często bywa śmiertelne. Jeśli masz styczność z osobą, która wydaje się doświadczać przedawkowania, natychmiast powiadom o tym służby ratunkowe. W wielu krajach obowiązuje tzw. prawo dobrego Samarytanina, które osoby, informujące służby ratunkowe o własnym lub czyimś przedawkowaniu, chroni przed aresztowaniem, postawieniem zarzutów, czy postępowaniem karnym za posiadanie narkotyków lub związanych z nimi akcesoriów.

Objawy przedawkowania różnią się w zależności od przyjętej substancji, ale mogą być następujące:

  • Skrajnie blada i/lub wilgotna skóra twarzy
  • Bezwładne ciało lub skrajne osłabienie
  • Fioletowe/sine paznokcie lub wargi
  • Nadmierne wymioty
  • Osoba jest nieprzytomna, nie można jej dobudzić lub nie jest w stanie mówić
  • Bardzo powolny oddech lub jego brak
    • Przyspieszony oddech (w przypadku substancji stymulujących jak kokaina czy metamfetamina)
  • Wolne tętno lub jego brak
    • Szybkie lub nieregularne tętno (w przypadku substancji stymulujących jak kokaina czy metamfetamina)
  • Odgłosy dławienia się lub gulgotania
  • Niska temperatura ciała
    • Gorączka (w przypadku substancji stymulujących jak kokaina czy metamfetamina)
  • Silne bóle brzucha
  • Drgawki
  • Bardzo zwężone źrenice

Wychwycenie przedawkowania opioidów na czas umożliwia jego odwrócenie poprzez podanie leku o nazwie nalokson (sprzedawanego pod nazwami handlowymi Narcan, Evzio lub Kloxxado). To ratujący życie lek, pozwalający odwrócić efekty działania opioidów w organizmie w przypadku przedawkowania. W wielu krajach nalokson można kupić w sklepach lub aptekach bez recepty albo otrzymać za darmo w placówkach publicznej służby zdrowia.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co należy zrobić, gdy wydaje Ci się, że ktoś przedawkował, zajrzyj na Talk to Frank.

Zawsze podchodź z rozwagą do informacji na temat używania substancji psychoaktywnych, które znajdujesz w sieci, również na TikToku. Ludzie zamieszczają mnóstwo opinii na ten temat i część z nich może nie być oparta na faktach. Zawsze potwierdzaj informacje znalezione w Internecie. Na tej stronie znajdziesz fakty dotyczące popularnych typów substancji oraz linki do zasobów oferujących więcej informacji.

Przedstawiamy fakty, aby dostarczyć Ci rzetelnej wiedzy na temat różnych rodzajów substancji psychoaktywnych, w tym narkotyków i alkoholu. Zamieszczamy tutaj informacje o popularnych substancjach, które być może już znasz. Opisujemy, czym jest dana substancja, jakie efekty daje i z jakim ryzykiem się wiąże.Na tej stronie omawiamy poszczególne substancje przy użyciu ich formalnych nazw, ale często funkcjonują one również pod rozmaitymi „nazwami ulicznymi”.

Czym są opioidy? Opioidy to narkotyki, które mogą przynosić znaczną ulgę — zarówno dla umysłu, jak i ciała — w odczuwaniu bólu. Istnieją różne rodzaje opioidów, w tym:

  • Opioidowe środki przeciwbólowe na receptę: Występują w postaci pigułek lub tabletek, na przykład oksykodon i hydrokodon.
  • Heroina: nielegalny narkotyk opioidowy wytwarzany z morfiny, który może być zażywany poprzez palenie, wstrzykiwanie lub wciąganie nosem. Pod względem struktury opioidy na receptę i heroina są do siebie podobne. Łącząc się z receptorami w mózgu odpowiadającymi za ulgę w bólu, zarówno opioidy na receptę, jak i heroina zapewniają takie same uczucie euforii.
  • Fentanyl: Fentanyl może być zapisywany pacjentom cierpiącym z powodu silnych dolegliwości bólowych lub chronicznego bólu, którzy wykazują tolerancję na inne opioidy. Istnieją dwa rodzaje fentanylu:
    • 1) farmaceutyczny (produkowany przez firmy farmaceutyczne w formie umożliwiającej kontrolowanie dawek);
    • 2) „nielegalny” fentanyl, wytwarzany przez ludzi sprzedających lub rozpowszechniających narkotyki poza regulowanym obrotem farmaceutycznym.
    • Nielegalny fentanyl bywa dodawany do podrobionych tabletek (wyglądających jak opioidowe leki przeciwbólowe na receptę, ale wytwarzanych przez handlarzy nielegalnych narkotyków) lub mieszany z takimi narkotykami jak heroina, kokaina i metamfetamina.
    • Zaledwie 2 miligramy fentanylu wystarczą, aby zabić — to ilość odpowiadająca kilku ziarenkom soli. Dlatego fentanyl jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w wyniku przedawkowania.
  • Kodeina: Powszechnie przepisywana w postaci syropu na kaszel, ale może występować także w tabletkach. Jest słabsza niż inne opioidy, ale w taki sam sposób wpływa na mózg.
  • Morfina: Lek powszechnie podawany dożylnie w szpitalach. Gdy zostaje przepisana pacjentowi do stosowania w domu, może mieć postać tabletek, plastrów lub czopków.

Jakie są zagrożenia? Przedawkowanie opioidów może się zdarzyć każdemu — nawet osobie zażywającej je po raz pierwszy i niezależnie od tego, czy zostały przepisane przez lekarza czy pozyskane nielegalnie. W przypadku substancji nabywanych nielegalnie istnieje ryzyko, że zawierają niedozwolony fentanyl stanowiący jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w wyniku przedawkowania w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko przedawkowania jest większe, gdy opioidy są przyjmowane wraz z innymi substancjami spowalniającymi tętno i oddech, takimi jak alkohol, leki antydepresyjne na receptę lub inne opioidy. U osoby, u której doszło do przedawkowania opioidów, mogą występować następujące objawy:

  • Skrajnie blada i/lub wilgotna skóra twarzy
  • Bezwładność ciała
  • Fioletowe/sine paznokcie lub wargi
  • Wymioty
  • Osoba jest nieprzytomna, nie można jej dobudzić lub nie jest w stanie mówić
  • Bardzo powolny oddech lub jego brak
  • Wolne tętno lub jego brak
  • Bardzo małe źrenice

Nalokson to ratujący życie lek, pozwalający odwrócić efekty działania opioidów w przypadku przedawkowania. W wielu krajach nalokson można kupić w sklepach lub aptekach bez recepty. Nalokson występuje w postaci sprayu do nosa lub zastrzyków. Po podaniu naloksonu należy natychmiast wezwać służby ratunkowe, ponieważ jego działanie utrzymuje się tylko przez 30–90 minut. Jeśli w ciągu 3 minut od podania naloksonu nie ma żadnej reakcji ze strony osoby poszkodowanej, na przykład osoba ta się nie ocknie, należy podać jej drugą dawkę. Ważne, aby pozostać z tą osobą do przyjazdu służb ratunkowych.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki stosowania opioidów to uśmierzenie bólu, senność, mdłości, zaparcia, euforia, spowolniony oddech oraz śmierć w wyniku przedawkowania. U niektórych osób regularne zażywanie opioidów może prowadzić do uzależnienia. Do długotrwałych skutków zaliczają się uzależnienie, skurcze żołądka, choroby wątroby i nerek oraz infekcje i rany związane ze stosowaniem igieł.

Czym jest alkohol? Alkohol powstaje w wyniku fermentacji drożdży, cukrów i skrobi. Alkohol jest najpowszechniej zażywanym narkotykiem świata. Istnieje wiele rodzajów alkoholu, w tym piwo, wino i alkohole wysokoprocentowe (między innymi wódka, tequila, rum, gin i whisky). Alkohol występuje także w innych typach napojów, takich jak alkoholowa woda gazowana, herbata z dodatkiwm alkoholu czy wysokoalkoholowa kombucza.

Jakie są zagrożenia? Alkohol można przedawkować (mówimy wówczas o zatruciu alkoholowym). Brak przytomności i niemożność dobudzenia osoby może oznaczać właśnie zatrucie alkoholowe i grozi śmiercią. Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał zatrucia alkoholowego, natychmiast wezwij służby ratunkowe. Objawy zatrucia alkoholowego mogą być następujące:

  • Dezorientacja
  • Nadmierne wymioty
  • Drgawki
  • Powolny lub nieregularny oddech
  • Sine zabarwienie lub bladość skóry
  • Niska temperatura ciała
  • Trudności z utrzymaniem przytomności
  • Omdlenie/brak przytomności i niemożność dobudzenia

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Do krótkoterminowych efektów spożywania alkoholu należą gadatliwość, odprężenie i towarzyskość, ale może on również wywoływać niepokój i agresję. Po wypiciu dużej ilości może występować bełkotliwa mowa, problemy z koordynacją i zaniki pamięci, opóźnione reakcje, trudności z chodzeniem lub utrata zdolności motorycznych, zaburzenia postrzegania, utrata zahamowań, zaburzenia osądu, wymioty, śpiączka i uspokojenie, a następnego dnia może wystąpić kac. Długotrwałe skutki spożywania alkoholu to między innymi obniżenie poziomu testosteronu/impotencja, choroby wątroby, nowotwory i wrzody. Ponadto alkohol może powodować zmarszczki, przesuszenie skóry i trwałe zaczerwienienie twarzy.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Łączenie alkoholu z innymi środkami — takimi jak opioidy, leki antydepresyjne na receptę, kokaina, metamfetamina czy ketamina — może być naprawdę niebezpieczne. Może bowiem dojść do spowolnienia oddechu, w wyniku czego następuje zmniejszenie przepływu tlenu i odcinanie narządów przez mózg. Alkohol jest również przyczyną urazów i wypadków, w szczególności w przypadku prowadzenia pojazdu po spożyciu. Kierowanie pojazdem po wypiciu nawet zaledwie kilku drinków jest niebezpieczne. Prowadzenie na rauszu może być równie niebezpieczne co prowadzenie po pijanemu. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest przyczyną setek tysięcy zgonów każdego roku.

Czym jest tytoń? Tytoń to roślina, której liście się suszy i wykorzystuje do produkcji takich wyrobów jak papierosy. Substancja chemiczna obecna w tytoniu, która może wywoływać uczucie przyjemności i przypływu energii, nosi nazwę nikotyna i jest ona uzależniająca. Istnieją różne rodzaje wyrobów tytoniowych:

  • Papierosy to liście tytoniu zrolowane w cienkim papierze. Stanowią one najpowszechniejszą postać tytoniu.
  • Cygara, małe cygara i cygaretki są wytwarzane z tytoniu owiniętego brązowym papierem lub całymi liśćmi tytoniu. Małe cygara i cygaretki są często dostępne w wersji zapachowej.
  • Szisza (znana również jako nargila lub fajka wodna) to aromatyzowany tytoń palony przy użyciu fajki wodnej.
  • Bezdymne wyroby tytoniowe to wyroby tytoniowe, których się nie pali. Istnieją różne rodzaje produktów bezdymnych, w tym tytoń luzem do żucia, tabaka, snus i tytoń rozpuszczalny.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Do krótkoterminowych efektów zaliczamy aktywację obszarów mózgu biorących udział w tworzeniu uczucia przyjemności. Nikotyna może także dodawać energii, powodować zawroty głowy i mdłości, stymulować lub wywoływać uczucie odprężenia. Może zwiększać ciśnienie krwi, przyspieszać oddech i tętno, co wywołuje uczucie przypływu energii. Tytoń może być także przyczyną zażółcenia zębów i paznokci oraz utrzymywania się zapachu dymu w oddechu, na włosach i ubraniach. Nikotyna jest uzależniającą substancją chemiczną, a więc używanie wyrobów tytoniowych może u niektórych osób prowadzić do uzależnienia. Długoterminowe skutki to choroby płuc, kilka typów nowotworów, choroby serca, udar i zwiększone ryzyko cukrzycy. Wyroby tytoniowe zwiększają również ryzyko zachorowania na chroniczne zapalenie oskrzeli, zaćmę i zapalenie płuc.

Z paleniem papierosów związane jest również zjawisko biernego palenia, polegające na wdychaniu dymu przez osoby znajdujące się w pobliżu osoby palącej. Bierne palenie może być szkodliwe dla zdrowia zarówno osób niepalących, jak i zwierząt.

Czym są jednorazwe/wielorazowe e-papierosy? Jednorazowe i wielorazowe e-papierosy są różnie nazywane, na przykład papierosy elektroniczne, elektroniki, e-fajki czy elektroniczne inhalatory nikotyny. Użytkownicy e-papierosów wdychają aerozol powstający poprzez podgrzewanie płynu (nazywanego e-liquidem). Na rynku dostępne są setki typów e-papierosów i tysiące różnych płynów. E-liquid znajdujący się w papierosie elektronicznym może zawierać różne substancje chemiczne, w tym uzależniającą nikotynę pochodzącą z tytoniu. Nikotyna pochodzenia nietytoniowego jest wytwarzana syntetycznie i jest równie mocno uzależniająca jak ta pozyskiwana z naturalnego tytoniu.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki palenia e-papierosów obejmują pobudzanie obszarów mózgu biorących udział w powstawaniu uczucia przyjemności, a także uczucie przypływu energii, zawroty głowy, mdłości, pobudzenie lub odprężenie. Efektem może być także wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu i tętna, a także ekspozycja na kontakt z substancjami chemicznymi wydzielanymi podczas podgrzewania cewek w urządzeniu. Nikotyna jest uzależniającą substancją chemiczną, a więc używanie e-papierosów może u niektórych osób prowadzić do uzależnienia. Długoterminowe skutki używania e-papierosów lub ich „biernego palenia” wciąż nie są znane. Wiadomo jednak, że nikotyna ma negatywny wpływ na rozwój mózgu. Gromadzone dane sugerują również związek z przewlekłymi chorobami płuc i astmą.

Czym jest marihuana? Marihuana jest wytwarzana z wysuszonych części rośliny o nazwie konopia (Cannabis). Marihuana ma wiele różnych potocznych nazw. Zwykle pali się ją w formie jointa, inaczej blunta, bądź też w lufce lub w bongo. Może występować także w postaci produktów przeznaczonych do jedzenia lub picia. W niektórych krajach (i wielu stanach USA) marihuana jest legalna — albo do użytku rekreacyjnego (wówczas każda osoba, która ukończyła określony wiek, może ją nabyć), albo w zastosowaniach medycznych (wówczas może ją nabyć każda osoba, która ukończyła określony wiek i posiada receptę wystawioną przez lekarza). W niektórych krajach leki zawierające kannabinoidy (substancje występujące w konopi) mogą być przepisywane osobom cierpiącym na rzadkie formy epilepsji, pacjentom w trakcie chemioterapii, osobom z utratą apetytu z powodu HIV/AIDS oraz osobom cierpiącym na przewlekły ból.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Do krótkoterminowych skutków stosowania marihuany zaliczają się zmiany w funkcjonowaniu zmysłów, odprężenie, senność, zmiany nastroju, ulga w bólu, zwiększenie apetytu oraz trudności z myśleniem i rozwiązywaniem problemów. Długoterminowe skutki stosowania marihuany wciąż nie są znane i trwają badania nad nimi.

Czym są syntetyczne kannabinoidy? Syntetyczne kannabinoidy to sztucznie wytwarzane substancje chemiczne, które mają swym działaniem przypominać THC, główny składnik psychoaktywny marihuany. Syntetyczne kannabinoidy są nazywane również syntetyczną marihuaną. Syntetyczne kannabinoidy mają postać wysuszonego materiału wyglądającego jak suszone liście. Można je palić lub spożywać w postaci produktów spożywczych.

Jakie są zagrożenia? W przeciwieństwie do marihuany, syntetyczne kannabinoidy można przedawkować. Są one czasami mieszane z innymi narkotykami bez wiedzy osób zażywających, co zwiększa ryzyko przedawkowania.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki zażywania syntetycznych kannabinoidów mogą obejmować uczucie odprężenia, zapominanie, zmęczenie i uczucie głodu. Mogą również wystąpić halucynacje, zaburzenia paranoiczne lub ataki paniki, przyspieszona praca serca, wymioty, wzmożona czujność, skołowanie, uczucie lęku oraz wzrost ciśnienia krwi. Długoterminowy wpływ syntetycznych kannabinoidów na zdrowie fizyczne nie jest znany.

Czym są leki antydepresyjne na receptę? Leki antydepresyjne na receptę to tabletki spowalniające aktywność mózgu i powodujące senność. Leki antydepresyjne na receptę są nazywane również antydepresantami, benzodiazepianmi oraz lekami lub środkami uspokajającymi. Leki antydepresyjne na receptę mogą być przyjmowane przez osoby borykające się z lękami lub bezsennością.

Jakie to uczucie? Leki antydepresyjne na receptę mogą powodować senność, odprężenie, uspokojenie, zaburzenia koordynacji, skołowanie lub dezorientację. Objawy odstawienia mogą obejmować pobudzenie, nerwowość, bezsenność, nadaktywne odruchy, drżenie, przyspieszoną pracę serca i podwyższone ciśnienie krwi, halucynacje, zwiększone łaknienie, a nawet drgawki.

Jakie są zagrożenia? Leki antydepresyjne na receptę można przedawkować. Ryzyko przedawkowania jest większe, gdy antydepresanty są przyjmowane w połączeniu z opioidami lub alkoholem, ponieważ zarówno antydepresanty, jak i opioidy oraz alkohol spowalniają oddech. Przedawkowanie leków antydepresyjnych można leczyć za pomocą leku o nazwie Flumazenil. Dostęp do tego leku mają wyłącznie ratownicy medyczni i lekarze pogotowia.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe efekty zażywania leków antydepresyjnych na receptę obejmują bełkotliwą mowę, problemy z koncentracją, suchość w ustach, spowolniony oddech i problemy z pamięcią. Długoterminowe skutki zażywania antydepresantów nie są znane.

Czym jest kokaina? Kokaina to narkotyk otrzymywany w procesie przetwarzania liści koki, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Kokaina ma postać białego proszku lub kryształków. Można ją wciągać nosem, palić lub wstrzykiwać. Kokaina i crack to substancje niemal identyczne pod względem chemicznym. Podstawową różnicą jest sposób przyjmowania narkotyku: kokaina w postaci proszku jest wciągana nosem, wstrzykiwana lub połykana, a crack jest palony.

Jakie są zagrożenia? Kokainę można przedawkować. Ryzyko przedawkowania wzrasta w przypadku łączenia kokainy z innymi narkotykami lub alkoholem. Kokaina jest również czasami rozpuszczana lub mieszana z innymi narkotykami bez wiedzy osoby zażywającej, co dodatkowo zwiększa ryzyko przedawkowania.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Do krótkoterminowych efektów przyjmowania kokainy zaliczają się uczucie zwiększonej czujności, niepokój, podekscytowanie, uczucie szczęścia, panika, zaburzenia paranoiczne i zdenerwowanie, podwyższona temperatura ciała i przyspieszona praca serca. U osób przyjmujących kokainę może wystąpić także agresywne i nieobliczalne zachowanie, psychoza, zawał serca, udar, drgawki lub śpiączka. Długoterminowe skutki przyjmowania kokainy mogą obejmować zmiany w mózgu, utratę zmysłu węchu, infekcje, utratę masy ciała oraz uszkodzenia serca i płuc.

Czym jest metamfetamina? Metamfetamina (meta) to substancja pobudzająca w postaci białego proszku lub pigułek. Występuje w formie kryształków przypominających drobinki szkła lub błyszczące kamyczki i dlatego nazywana jest również „kryształem”.

Jakie są zagrożenia? Metamfetaminę można przedawkować. W ostatnich latach liczba przedawkowań związanych z metamfetaminą rośnie. Ryzyko przedawkowania wzrasta w przypadku łączenia metamfetaminy z innymi narkotykami lub alkoholem. Metamfetamina jest czasami rozpuszczana lub mieszana z innymi narkotykami bez wiedzy osoby zażywającej, co dodatkowo zwiększa ryzyko przedawkowania.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki przyjmowania metamfetaminy mogą obejmować wzmożoną czujność, brak zahamowań, euforię, niemożność zaśnięcia, osłabienie apetytu, przyspieszoną pracę serca, zwiększone ciśnienie krwi, zawroty głowy i mdłości. U niektórych osób metamfetamina może prowadzić do uzależnienia, w szczególności przyjmowana poprzez wstrzykiwanie lub palenie. Do długoterminowych skutków przyjmowania metamfetaminy należą agresywne zachowania, niepokój, urojenia, halucynacje, bezsenność, skrajna utrata wagi, poważne problemy stomatologiczne, skołowanie i intensywny świąd.

Czym są leki pobudzające (stymulanty) na receptę? Leki pobudzające (stymulanty) na receptę to leki stosowane w leczeniu ADHD, narkolepsji (nagłe i niekontrolowane zasypianie) oraz astmy.

Jakie są zagrożenia? Leki pobudzające na receptę można przedawkować. Ryzyko wzrasta w przypadku łączenia ich z alkoholem.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki przyjmowania stymulantów na receptę mogą obejmować podwyższone ciśnienie krwi i przyspieszoną pracę serca, zwężenie naczyń krwionośnych, podwyższony poziom cukru we krwi i rozszerzenie dróg oddechowych (co pomaga osobom chorym na astmę). Mogą wywoływać uczucie rozbudzenia, podekscytowanie, wzmożoną czujność, przypływ energii, pobudzenie lub agresję. Duże dawki leków pobudzających mogą prowadzić do niebezpiecznego podwyższenia temperatury ciała, nieregularnej pracy serca, zawałów serca i drgawek. Długoterminowe skutki obejmują paranoję, psychozę, gniew i problemy z sercem.

Czym jest MDMA? MDMA to narkotyk znany również pod nazwą ecstasy. Ma postać proszku lub tabletek o rozmaitych kształtach i kolorach.

Jakie są zagrożenia? Śmierć w wyniku przedawkowania czystego MDMA zdarza się rzadko. Jednak ryzyko przedawkowania wzrasta w przypadku połączenia MDMA z innymi narkotykami.

Jakie są krótkofalowe i długofalowe skutki? Krótkoterminowe skutki przyjmowania MDMA mogą obejmować osłabienie zahamowań, poprawę percepcji zmysłów, przyspieszoną pracę serca i zwiększone ciśnienie krwi, mdłości, omdlenia, potliwość i uczucie chłodu oraz gwałtowny wzrost temperatury ciała. Skutki długoterminowe nie są znane, ale może wpływać negatywnie na możliwości uczenia się i pamięć.

Czym są substancje psychodeliczne? Substancje psychodeliczne są często nazywane psychodelikami lub halucynogenami. Istnieje wiele rodzajów substancji psychodelicznych. Należą do nich sztucznie wytwarzane narkotyki, takie jak LSD i PCP (fencyklidyna), psylicybina obecna w niektórych typach grzybów, a także DMT (inaczej ayahuasca) i peyote (inaczej meskalina), pozyskiwane z roślin lub wytwarzane w laboratorium. W niektórych częściach świata psychodeliki są stosowane w terapiach, najczęściej w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak zespół stresu pourazowego. W niektórych rdzennych i lokalnych kulturach na świecie psychodeliki, takie jak ayahuasca i meskalina, są wykorzystywane w rytuałach religijnych.

Jakie są zagrożenia? Przedawkowanie czystych psychodelików jest bardzo mało prawdopodobne, ale ryzyko przedawkowania wzrasta w przypadku połączenia ich z innymi narkotykami.

Jakie są krótkoterminowe i długoterminowe skutki? Krótkoterminowe skutki mogą obejmować huśtawkę emocjonalną, doznania zmysłowe lub wizje, uczucie euforii, energii lub niepokoju, zaburzenia umiejętności logicznego myślenia, komunikowania się z innymi czy rozpoznawania rzeczywistości, podwyższone ciśnienie krwi i przyspieszone bicie serca, zawroty głowy oraz utratę apetytu. Długoterminowe skutki przyjmowania psychodelików są rzadkie, ale mogą obejmować paranoję, huśtawki nastroju lub przerażające halucynacje.

Czym jest ketamina? Ketamina to sztucznie wytwarzany narkotyk stosowany w medycynie i weterynarii jako środek znieczulający i przeciwbólowy.

Jakie są zagrożenia? Ketaminę można przedawkować. Ryzyko przedawkowania wzrasta w przypadku łączenia jej z innymi narkotykami lub alkoholem.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki zażywania ketaminy mogą obejmować problemy z koncentracją, uczeniem się i pamięcią, uczucie szczęścia, zdystansowania, niepokoju lub skołowania, a także halucynacje, uspokojenie lub utratę przytomności/brak reakcji, wzrost ciśnienia krwi oraz niebezpieczne spowolnienie oddechu. Do długoterminowych skutków przyjmowania ketaminy należą depresja, problemy z pamięcią, wrzody, bóle żołądka i pęcherza moczowego oraz problemy z nerkami.

Czym są inhalanty? Inhalanty to substancje psychoaktywne przyjmowane poprzez inhalowanie lub wdychanie. Inhalanty obejmują rozmaite produkty, takie jak farby w sprayu, markery, klej czy płyny do czyszczenia. Rodzajem inhalantu jest również tlenek diazotu (znany też jako podtlenek azotu lub gaz rozweselający). W przypadku wielu inhalantów efekt odurzenia ustępuje po kilku minutach.

Jakie są zagrożenia? Inhalanty można przedawkować. Ponieważ inhalanty mogą zawierać substancje chemiczne w bardzo wysokim stężeniu, zgon może nastąpić nawet w wyniku pojedynczej sesji wdychania — mówimy wówczas o „nagłej śmierci wywołanej inhalantami”.

Jakie są krótko- i długoterminowe efekty? Krótkoterminowe skutki przyjmowania inhalantów mogą obejmować skołowanie, mdłości i zawroty głowy, bełkotliwą mowę, uczucie euforii, wrażenie upojenia, uczucie szczęścia, zaburzenia koordynacji, senność, uczucie pustki w głowie, halucynacje i urojenia, zaburzenia pracy serca, napady, śpiączkę oraz śmierć w wyniku uduszenia. Do długoterminowych skutków stosowania inhalantów należą uszkodzenia wątroby, nerek i szpiku kostnego, uszkodzenia nerwów i uszkodzenia mózgu, które mogą prowadzić do zaburzeń myślenia, motoryki, wzroku i słuchu.

Czym są leki dostępne bez recepty? Leki dostępne bez recepty mogą pomagać w zwalczaniu gorączki, bólu, biegunki i alergii. Jednak niektóre leki dostępne bez recepty, jeśli są nieprawidłowo stosowane, mogą mieć działanie psychoaktywne — na przykład leki antyalergiczne zawierające difenhydraminę, leki na kaszel zawierające dekstrometorfan/DXM (w nazwie leku często występuje „DM”) czy leki na biegunkę zawierające loperamid.

Jakie są zagrożenia? Wszystkie te leki dostępne bez recepty można przedawkować. Osobie, która przedawkowała lek na kaszel zawierający DXM, może pomóc nalokson.

Jakie są krótkofalowe i długofalowe skutki? Krótkoterminowe skutki stosowania tych leków dostępnych bez recepty mogą obejmować halucynacje, uczucie euforii, przypływ energii, nerwowość, bełkotliwą mowę, przyspieszoną pracę serca i podwyższone ciśnienie krwi, problemy z sercem, zawroty głowy, mdłości i wymioty. Długoterminowe skutki stosowania leków dostępnych bez recepty nie są znane.

Dzielenie się doświadczeniami na TikToku

TikTok może być doskonałą platformą do inspirowania i edukowania społeczności poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych. Twoja historia może być dla kogoś pomocą lub wsparciem. Siłą napędową TikToka jest jego społeczność. Każdy z nas odgrywa rolę w tworzeniu bezpiecznego i pozytywnego miejsca.

Jednak to, czy zechcesz się podzielić swoją historią, jest Twoją osobistą decyzją. Jeśli postanowisz to zrobić, pamiętaj, aby z rozwagą dobrać jej treść. To, co w niej zawrzesz, może bowiem wywołać u innych określone zachowania lub ich urazić. Po usłyszeniu Twojej historii ludzie mogą również zadawać pytania lub opisywać swoje doświadczenia. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat dzielenia się doświadczeniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, przygotowaliśmy też bardziej ogólny poradnik dotyczący samopoczucia.

Zanim podzielisz się na TikToku swoimi doświadczeniami związanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, zadaj sobie następujące pytania:

  • Kto miałby zobaczyć Twoją historię? Czy chcesz opowiedzieć ją tylko bliskim znajomym i rodzinie czy szerszej grupie odbiorców?
  • Jakie są powody dzielenia się historią? Czy chcesz wsparcia dla siebie czy dla innych?
  • Czy opowiedzenie tej historii pomoże Tobie lub innym? Czy nie zaszkodzi?
  • Jeśli historia dotyczy przyjmowania substancji psychoaktywnych przez inną osobę, jak ta osoba by się poczuła, gdyby zobaczyła Twój post? Czy ta osoba udzieliła Ci zgody na opowiedzenie swojej historii?
  • Jak zareagujesz na odpowiedzi? W odpowiedzi na Twój post inni mogą opowiedzieć własne trudne historie lub wyrazić opinie, z którymi może nie być łatwo Ci się zmierzyć.

Po zadaniu sobie tych pytań i podjęciu decyzji o podzieleniu się swoją historią, zapoznaj się z następującymi sugestiami dotyczącymi takiego posta:

  • Jeśli Twój post dotyczy odwyku, użyj hashtagów związanych z odwykiem, aby dołączyć do już trwających konwersacji na TikToku (np. #recoverytok, #addictionawareness, #quitsmoking, #fentanylawareness).
  • Nie ujawniaj ani nie rozpowszechniaj w swojej historii plotek na temat doświadczeń innych osób związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, leczeniem czy odwykiem. Nie odwołuj się do innych osób, chyba że masz ich zgodę na takie działanie.
  • Zachęcaj ludzi do szukania pomocy i rozważ umieszczenie numeru lokalnej linii pomocy w swoim filmie lub w podpisach.
  • Ludzie mogą mieć różne doświadczenia, więc unikaj porównywania swoich przeżyć z innymi. Jeśli ktoś odpowie na Twoją historię, zachowaj takt i okaż empatię.

W jaki sposób mogę stać się częścią społeczności RecoveryTok?

Nasza społeczność przyjmowała już różne hashtagi, na przykład #recoverytok, #sobertok, #addictionawareness, #sobercurious, a także #sobernative, #blackandsober, #soberlatina, #sobergay, #soberlesbian i #transandsober, oferujące przestrzeń do rozmawiania, uczenia się i wspierania.

Jeśli szukasz grupy, w której znajdziesz wsparcie i z którą będziesz w stanie podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z odwykiem, chcesz nawiązać kontakt z innymi osobami o podobnych doświadczeniach albo po prostu wolisz po cichu oglądać materiały z TikToka, te hashtagi mogą być dobrym punktem wyjścia.

Mimo że świadomie nie używamy określonych słów, jak „trzeźwy” (ponieważ niektórzy uważają je za stygmatyzujące), na TikToku wspieramy ludzi identyfikujących się w preferowany przez nich sposób. Zachęcamy ludzi do znajdowania odpowiadających im społeczności w oparciu o samodzielnie zdefiniowaną tożsamość.

Odczuwasz presję spróbowania narkotyków, alkoholu lub wyrobów tytoniowych?

Znajomi, koledzy i koleżanki z klasy, współpracownicy itp. to ważne osoby w naszym życiu. Jednak czasami, w kontekście próbowania substancji psychoaktywnych lub przyjmowania ich w ryzykowny sposób, mogą oni nas zachęcać lub przekonywać do zrobienia czegoś, z czym nie czujemy się komfortowo. Może mieć to miejsce w bezpośrednim kontakcie lub online, a odmowa może być naprawdę trudna. Oto kilka rad, które warto zapamiętać, ponieważ mogą być pomocne:

  • Pamiętaj, że nie jesteś sam(a). Czasami można odnieść wrażenie, że wszyscy dookoła zażywają narkotyki, ale w rzeczywistości większość ludzi tego nie robi.
  • Przygotuj się. Przemyśl sobie, jak zareagować, gdy ktoś zaproponuje Ci narkotyki, wyroby tytoniowe lub alkohol.
  • Znajdź zaufaną osobę, której możesz się zwierzyć — może to być rodzic, siostra, brat, przyjaciel lub przyjaciółka. Ktoś, komu ufasz może Cię wysłuchać i pomóc zastanowić się, jak reagować w różnych sytuacjach.
  • Postaraj się mówić „nie” zdecydowanie i wyraźnie, ale bez nadmiernego wzburzenia. Jeśli osoba namawiająca próbuje zmienić Twoje zdanie, twardo obstawaj przy swoim.
  • Zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Jeśli coś w danej sytuacji wydaje Ci się nie w porządku, prawdopodobnie masz rację — nawet jeśli Twoim znajomym to odpowiada.
  • Jeśli przy określonych osobach trudno Ci pozostać sobą, wykonaj krok wstecz. Może czas na znalezienie nowych znajomych.

Jeśli masz pytania dotyczące innych typów narkotyków, przejrzyj pozostałe sekcje na tej stronie lub odwiedź Talk to Frank, aby dowiedzieć się więcej.

Zasoby i linie kryzysowe

Chcesz z kimś porozmawiać? Na osoby szukające pomocy czeka wsparcie. Jeśli poszukujesz zasobów dla siebie lub bliskiej osoby, oto kilka przydatnych narzędzi wyszukiwania, ułatwiających znajdowanie lokalnych opcji leczenia, wsparcia i odwyku w Twojej okolicy:

Jak zgłaszać treści z TikToka

Bycie częścią szerszej społeczności TikToka obejmuje dbałość o to, aby inni członkowie społeczności czuli się w niej bezpiecznie i otrzymywali wsparcie. Zachęcamy do informowania nas, jeśli niepokoi Cię inna osoba na platformie lub jeśli zobaczysz coś, co Twoim zdaniem nie powinno się znaleźć na TikToku — zawsze możesz coś zrobić.

Aby utrzymać bezpieczne i pozytywne środowisko dla naszej społeczności, udostępniliśmy narzędzia pozwalające zgłaszać treści naruszające nasze Zasady społeczności. Wszystkie zgłoszenia są anonimowe, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się zgłosić jakąś treść, osoba, która ją zamieściła, nie pozna Twojej tożsamości!

Jak anonimowo zgłosić film:

Jeśli zobaczysz na TikToku film, który Twoim zdaniem narusza nasze Zasady społeczności, zgłoś to do nas.Aby zgłosić film w aplikacji TikTok:

  1. Przejdź do filmu, który chcesz zgłosić.
  2. Dotknij filmu i przytrzymaj.
  3. Wybierz „Zgłoś”, dotknij opcji „Nielegalne działania i towary regulowane”, a następnie wyślij zgłoszenie w kategorii „Narkotyki i substancje kontrolowane”.
  4. Zgłoszenia treści z TikToka można dokonać również za pomocą naszego formularza online

Co dzieje się po zgłoszeniu treści:

  • Wykorzystując połączenie pracy ludzi i moderacji maszynowej, analizujemy treść pod kątem naruszeń naszych Zasad społeczności i podejmujemy odpowiednie działania.
  • Będziemy Cię informować o statusie Twojego zgłoszenia i postępach w jego rozpatrywaniu za pośrednictwem skrzynki odbiorczej.

Do rodziców i opiekunów: jak rozmawiać z dzieckiem o substancjach psychoaktywnych

Rodzice i opiekunowie odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka i mogą mieć znaczący wpływ na jego doświadczenia z używaniem substancji psychoaktywnych. Jednak rozmowa z dzieckiem na ten temat może być trudna. Oto kilka porad dotyczących rozmawiania z dzieckiem o używaniu substancji psychoaktywnych.

  • Dzieci zaczynają czasami eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi za namową znajomych. Jeśli do dziecka przyszli znajomi, przywitaj się z nimi i przedstaw się.
  • Zachęcaj dziecko do angażowania się w aktywności, które sprawiają mu przyjemność i je interesują. Rozmawiaj też z nauczycielami, trenerami czy instruktorami o tym, jak radzi sobie dziecko.
  • Oferuj swojemu dziecku wsparcie i zachęty.
  • Unikaj „wykładów”. Zapytaj dziecko, co szczerze myśli, i zachowaj otwarty umysł. Okaż dziecku, że rozumiesz, jak trudno może być w jego wieku, i że może liczyć na Twoje wsparcie.
  • Zastanów się, jak odpowiesz, jeśli dziecko zapyta o Twoje doświadczenia z używaniem substancji psychoaktywnych. Jeśli w przeszłości przyjmowałeś/-aś substancje psychoaktywne, podzielenie się tym, czego nauczyły Cię te doświadczenia, może być pomocne.
  • Istnieje wiele zasobów pomocnych w rozmowach o substancjach psychoaktywnych. Organizacja Partnership to End Addiction opracowała propozycje tematów rozmów dopasowanych do różnych grup wiekowych oraz tematy rozmów ułatwiające nawiązanie więzi z nastolatkiem.
  • Ustal zasady i konsekwencje — oferując jednocześnie także rozwiązanie. Możesz, na przykład, wytłumaczyć dziecku, że nigdy nie należy wsiadać do samochodu z osobą, która piła alkohol. Jednocześnie zapewnij dziecko, że jeśli znajdzie się kiedyś w sytuacji, w której będzie potrzebowało podwiezienia do domu, może zawsze do Ciebie zadzwonić, a Ty nie będziesz o nic pytać.
  • Orientuj się, co robi Twoje dziecko i gdzie przebywa.
  • Jeśli w domu znajdują się leki na receptę lub bez recepty, miej nad nimi kontrolę.

Zastrzeżenie

Poradniki i zasoby dostępne w centrum bezpieczeństwa TikToka nie stanowią usług w zakresie zdrowia psychicznego ani usług medycznych. „Zasoby wsparcia w zakresie substancji psychoaktywnych” na TikToku nie zastępują diagnozy, leczenia ani porady o charakterze medycznym, psychologicznym lub psychiatrycznym. Treści tworzone i rozpowszechniane przez TikToka są przeznaczone wyłącznie do użytku informacyjnego i edukacyjnego. Nie należy lekceważyć lub zwlekać z zasięgnięciem profesjonalnej porady z powodu dostępności usług lub materiałów edukacyjnych oferowanych przez TikToka.

Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej lub jeśli Ty lub inna osoba jesteście w niebezpieczeństwie lub ma miejsce nagły wypadek zdrowotny, natychmiast skontaktuj się z lokalnymi służbami ratunkowymi. Pamiętaj, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych osób nie spoczywa wyłącznie na Tobie; są osoby gotowe nieść pomoc. Nie musisz angażować się w te rozmowy, jeśli nie czujesz się na to gotowy(a).

Niniejsze centrum bezpieczeństwa zostało stworzone przy konsultacji ekspertów z organizacji The Public Good Projects. Szczególne podziękowania dla Song for Charlie, We Are With You, Talk to Frank oraz Truth Initiative za pomoc w nadaniu kształtu temu projektowi.