Skip to main content
Tema

Digitalno blagostanje

U TikToku radimo na podršci dobrobiti svih u našoj zajednici. Kako tehnologija i dalje nadopunjuje naš svakodnevni život, želimo pomoći da tvoj internetski angažman bude pozitivno iskustvo. Zalažemo se da ti pružimo alate i resurse koji će ti pomoći ostvariti digitalno blagostanje, tako da možeš pronaći ravnotežu koja ti odgovara. U nastavku možeš saznati o nekim našim značajkama i stručnim resursima koje pružamo putem aplikacije, a koje korisnici, roditelji i njegovatelji mogu koristiti.

Digitalno blagostanje

Važna nam je tvoja dobrobit online i izvan mreže. Želimo da se osjećaš pozitivno i da kontroliraš svoje iskustvo na TikToku te da pronađeš ravnotežu s tehnologijom koja ti odgovara.

Značajke dobrobiti

Naši alati za digitalno blagostanje pomažu ti da bolje razumiješ i kontroliraš koliko vremena provodiš na TikToku te ograničavaš sadržaj koji možda nije prikladan za svu publiku. Ove se postavke mogu razlikovati ovisno o tvojoj regiji i verziji aplikacije.

Dnevno vrijeme uporabe zaslona je značajka koja ti omogućuje da odlučiš koliko vremena želiš provoditi na TikToku svaki dan. Doznaj više

Nadzorna ploča za vrijeme uporabe zaslona značajka je kojoj je lako pristupiti, a pruža ti pregled kako i kada koristiš TikTok. Također se možeš prijaviti za “tjedna ažuriranja vremena uporabe zaslona” da bi ti se ovi uvidi isporučivali izravno u pristiglu poštu. Na ovaj način možeš donositi više promišljenih odluka o svojoj upotrebi i biti usredotočeniji/ja kada ga koristiš. Doznaj više

Prekid vremena uporabe zaslona je značajka koja će zatražiti da napraviš pauzu nakon određene količine neprekidnog vremena uporabe zaslona, koje možeš postaviti. Doznaj više

Ograničeni način rada opcija je koja ograničava pojavu sadržaja koji možda nije prikladan za svu publiku. Može se uključiti ili isključiti putem postavki tvojeg računa. Ograničeni način rada je također jedna od značajki koje roditelj može izravno kontrolirati kada je uključeno Obiteljsko povezivanje. Doznaj više


Savjeti za razmišljanje o vremenu uporabe zaslona

Razmišljanje o mojoj digitalnoj dobrobiti s prijateljima i voljenima

Bez obzira jesi li mlada osoba koja počinje učiti kako upravljati vremenom uporabe zaslona ili obitelj koja želi poboljšati svoj pristup zajedničkom vremenu provedenom na mreži, svi možemo koristiti načine za pronalaženje ravnoteže na putu do našeg digitalnog blagostanja.

Evo 7 pitanja stvorenih zajedno sa stručnjacima na Internet Matters koja će vas podržati dok razmišljate i zajedno stvarate zdrave i uravnotežene digitalne navike.

  • Što želim dobiti od ovog vremena na mreži?
    Želiš li se povezati s prijateljima? Opustiti? Zabaviti? Razmišljajući o onome što se nadaš dobiti iz nečega prije no što počneš lakše ćeš razmišljati o onome što utječe na tvoje ponašanje i je li iskustvo uspjelo u skladu s željama.
  • Postoje li druge stvari koje bih trebao/la raditi?
    Čemu trebam dati prioritet? Koji je najbolji redoslijed obavljanja stvari? Svi mi trebamo uravnotežiti ono što želimo učiniti s onim što trebamo učiniti – ponekad imamo sreće i to je ista stvar! Ova brza provjera prije pokretanja aktivnosti može ti pomoći uvjeriti se da to neće negativno utjecati na drugi dio tvojeg dana.
  • Hoće li ova aktivnost poboljšati ostatak mog dana?
    Možeš li isprobati recept koji si vidio/vidjela na mreži za večeru koju kasnije pripremaš prijateljima? Možeš li stvoriti sadržaj na temelju svojih vještina, iskustava ili interesa? Bi li prijatelj ili član obitelji bili zainteresirani da se uključe u ono što radiš? Razmišljajući o tome kako bi se sve u našem danu moglo uklopiti ostvarujemo maksimum u onome što radimo.
  • Kako se osjećam – na početku, za vrijeme i na kraju?
    Osjećam li se drugačije? Osjećam li se bolje ili lošije? Osjećam li se kako sam očekivao/la? Što je utjecalo na to kako sam se osjećao/la? Uzmi trenutak da razmisliš o tome kako se osjećaš prije, za vrijeme i nakon neke aktivnosti. To je odlična navika i može ti pomoći da osvijestiš kako to utječe na tvoju dobrobit, bilo pozitivno ili negativno.
  • Kako sam proveo/la vrijeme?
    Jesi li naučio/la nešto novo? Jesi li pogledao/la videozapis koji je netko drugi snimio? Jesi li sam/a kreirao/la nešto? Razmišljanje o onome što smo učinili, a ne samo koliko smo dugo nešto radili, može nam pomoći da razumijemo svoju motivaciju i budemo svjesniji u našim postupcima u budućnosti.
  • Jesam li učinio/la ono što sam namjeravao/la učiniti?
    Jesi li imao/la plan i držao/la ga se? Ako nisi imao/la plan, kako je to završilo? Jesi li očekivao/la da ćeš to učiniti? Što je vodilo tvoje postupke? Razmišljanje na ovaj način može nam pomoći u razumijevanju našeg ponašanja i onoga što može utjecati na nas.
  • Je li moje iskustvo moglo biti bolje?
    Što je dobro prošlo? Što nije bilo dobro? Zašto? Razmišljanje o onome što bi se sljedeći put moglo učiniti drugačije ili što ti je pružilo najviše radosti u nekoj aktivnosti može pomoći u boljem oblikovanju sljedećeg iskustva!

Gdje mogu pronaći daljnje savjete?

Znati kako precizno prilagoditi svoje digitalne navike može biti zahtjevno, posebno za roditelje i njegovatelje koji bi i sami mogli biti na putu do digitalnog blagostanja. Evo nekoliko Internet Matters resursa koji će ti možda biti korisni dok razvijaš svoje poimanje digitalnog blagostanja:


Medijska pismenost

TikTok je mjesto na kojem ljudi mogu naučiti više o svijetu oko sebe. Da bismo ljudima pomogli da sigurno istražuju TikTok, udružili smo se s Nacionalnom udrugom za obrazovanje na području medijske pismenosti(NAMLE) kako bismo stvorili sigurnosnu video seriju, nazvanu “Budite informirani”, koja našoj zajednici pokazuje kako pomoći da TikTok ostane mjesto na kojem se autentični sadržaj može razvijati, pruža savjete kako procijeniti sadržaj na mreži te koristiti te vještine i značajke u TikTokovoj aplikaciji kako bi pomogli u zaštiti od nenamjernog širenja netočnih podataka.

Medijska pismenost važan je sastavni element informiranog internetskog iskustva. Biti medijski pismen znači imati mogućnost pristupa, analize, procjene, stvaranja i djelovanja koristeći sve oblike komunikacije. Doznaj više

Provjeri izvor” potiče ljude da doznaju tko je autor sadržaja koji vide.

Provjeri grafiku” potiče TikTok zajednicu da analizira vizualne sadržaje na koje naiđu.

Provjeri svoju pristranost” podsjeća ljude da razmotre kako njihova iskustva utječu na njihova uvjerenja.

Kada dijeliti, a kada prijaviti” potiče TikTok zajednicu da razmisli o tome treba li dijeliti sadržaj koji žele podijeliti.

Činjenice i mišljenja” pomaže ljudima da utvrde izražavaju li izjave istine ili mišljenja.

Ne zanima me” pokazuje ljudima da mogu upravljati onime što vide.