Skip to main content
Tema

Digitálna pohoda

Na TikToku sa snažíme podporovať blaho každého v našej komunite. Keďže technológie neustále dopĺňajú náš každodenný život, chceme zaistiť, aby tvoje online zapojenie bolo pozitívnou skúsenosťou. Zaviazali sme sa dať ti nástroje a zdroje, ktoré ti pomôžu na tvojej ceste za digitálnou pohodou. Môžeš tak nájsť rovnováhu, ktorú budeš vnímať ako ideálnu. Nižšie si môžeš prečítať o niektorých našich funkciách a odborných zdrojoch, ktoré poskytujeme v aplikácii a ktoré môžu používatelia, rodičia a opatrovníci používať.

Digitálna pohoda

Záleží nám na tvojej pohode, online i offline. Chceme ti sprostredkovať pozitívne pocity a dať kontrolu nad tvojimi skúsenosťami na TikToku a nájsť rovnováhu s technológiou, ktorú budeš vnímať ako správnu.

Funkcie pre pohodu

Naše nástroje pre digitálnu pohodu ti pomáhajú lepšie pochopiť a mať pod kontrolou to, koľko času tráviš na TikToku, a obmedziť obsah, ktorý nemusí byť vhodný pre všetky publiká. Tieto nastavenia sa môžu líšiť v závislosti od tvojho regiónu a verzie aplikácie.

Denný čas na obrazovke je funkcia, ktorá ti umožňuje určiť, koľko času chceš každý deň tráviť na TikToku. Ďalšie informácie

Ovládací panel času na obrazovke je ľahko prístupná funkcia, ktorá ti umožňuje vidieť, ako a kedy používaš TikTok. Môžeš si tiež aktivovať „Aktualizácie týždenného času na obrazovke“ a tieto prehľady budú doručované priamo do tvojej doručenej pošty. Môžeš tak robiť cielenejšie rozhodnutia o používaní a lepšie sa pri ňom sústrediť. Ďalšie informácie

Prestávka od obrazovky je funkcia, ktorá ťa vyzve dať si prestávku po určitom čase neprerušovaného času na obrazovke, ktorý si môžeš nastaviť. Ďalšie informácie

Obmedzený režim je možnosť, ktorá obmedzuje zobrazovanie obsahu, ktorý nemusí byť vhodný pre všetky publiká. Možno ho zapnúť alebo vypnúť v nastaveniach účtu. Obmedzený režim je tiež jednou z funkcií, ktorú môže rodič priamo ovládať, keď je zapnuté Rodinné párovanie. Ďalšie informácie


Tipy na premýšľanie o čase na obrazovke

Zamyslenie sa nad svojou digitálnou pohodou s priateľmi a blízkymi

Či už si mladý človek, ktorý sa ešte len začína učiť, ako zvládať svoj čas na obrazovke, alebo rodina snažiaca sa zlepšiť tvoj prístup k spoločne trávenému času online, všetci môžeme využiť spôsoby, ako nájsť rovnováhu na našej ceste k digitálnej pohode.

Tu je 7 otázok vytvorených spolu s odborníkmi z organizácie Internet Matters, ktoré ti pomôžu popremýšľať a vytvoriť zdravé a vyvážené digitálne návyky.

  • Čo chcem vyťažiť z tohto času online?
    Chceš sa spojiť s priateľmi? Relaxovať? Zabávať sa? Ak sa na začiatku zamyslíš nad tým, čo od toho očakávaš, bude ľahšie premýšľať o tom, čo ovplyvňuje tvoje správanie a či daná skúsenosť zodpovedala tvojim očakávaniam.
  • Sú aj iné veci, ktoré by som mal/-a robiť?
    Čo mám uprednostniť? V akom poradí je najlepšie veci robiť? Každý z nás potrebuje nájsť rovnováhu v tom, čo chceme robiť, s tým, čo musíme robiť – niekedy máme šťastie a ide o tú istú vec! Táto rýchla kontrola pred začiatkom aktivity môže pomôcť zabezpečiť, aby nemala nepriaznivý vplyv na inú časť tvojho dňa.
  • Zlepší mi táto aktivita zvyšok dňa?
    Mohol/-la by si vyskúšať recept, ktorý si videl/-a online, pri príprave večery pre priateľov? Mohol/-la by si vytvoriť obsah na základe svojich zručností, skúseností alebo záujmov? Mal by priateľ alebo člen rodiny záujem zapojiť sa do činnosti, ktorej sa venuješ? Keď sa zamyslíme nad tým, ako by všetko v našom dni mohlo do seba zapadnúť, vyťažíme z toho, čo robíme, maximum.
  • Ako sa cítim – na začiatku, počas a na konci?
    Nastala nejaká zmena v mojich pocitoch? Cítim sa lepšie alebo horšie? Cítim sa podľa očakávaní? Čo malo vplyv na moje pocity? Venuj chvíľu a popremýšľaj o tom, ako sa cítiš pred, počas a po aktivite – ide o skvelý návyk, ktorý je dobré si osvojiť. Môže ti to pomôcť premýšľať o tom, ako to ovplyvňuje tvoju pohodu, pozitívne i negatívne.
  • Ako som trávil/-a svoj čas?
    Naučil/-a si sa niečo nové? Pozrel/-a si si video, ktoré vytvoril niekto iný? Vytvoril/-a si niečo sám/sama? Premýšľanie o tom, čo sme robili, a nielen o tom, ako dlho sme niečo robili, nám môže pomôcť pochopiť naše motivácie a mať lepšie povedomie o našom budúcom konaní.
  • Urobil/-a som to, čo som si vytýčil/-a?
    Mal/-a si plán a držal/-a si sa ho? Nemal/-a si žiadny plán, a kam ťa to priviedlo? Očakával/-a si, že urobíš to, čo si urobil/-a? Čo usmerňovalo tvoje konanie? Premýšľanie týmto spôsobom nám môže pomôcť pochopiť naše správanie a to, čo nás môže ovplyvňovať.
  • Mohla byť moja skúsenosť lepšia?
    Čo fungovalo dobre? Čo nefungovalo dobre? Prečo? Premýšľanie o tom, čo by sa nabudúce mohlo urobiť inak alebo čo ti prinieslo pri nejakej aktivite najväčšiu radosť, ti môže pomôcť formovať tvoju ďalšiu skúsenosť k lepšiemu!

Kde nájdem ďalšie rady?

Môže byť náročné vedieť, ako doladiť svoje digitálne návyky – hlavne pre rodičov a opatrovníkov, ktorí sami môžu byť v procese hľadania digitálnej pohody. Tu je niekoľko zdrojov od organizácie Internet Matters, ktoré ti môžu pomôcť pri rozvíjaní tvojho zmyslu pre digitálnu pohodu:


Mediálna gramotnosť

TikTok je miesto, kde sa môžu ľudia dozvedieť viac o svete okolo seba. S cieľom pomôcť ľuďom bezpečne skúmať platformu TikTok sme nadviazali partnerstvo s organizáciou National Association for Media Literacy Education (NAMLE) a vytvorili sme sériu videí o bezpečnosti „Be Informed“ (Buď informovaný), ktorá našej komunite ukazuje, ako pomáhať udržiavať TikTok ako miesto, kde môže prosperovať autentický obsah, poskytuje rady o tom, ako hodnotiť obsah online a ako používať tieto zručnosti a funkcie platformy TikTok v aplikácii na pomoc pri ochrane pred neuváženým šírením zavádzajúcich informácií.

Mediálna gramotnosť je dôležitý stavebný blok pre informovaný online zážitok. Byť mediálne gramotným znamená mať schopnosť pristupovať, analyzovať, hodnotiť, vytvárať a konať pomocou všetkých foriem komunikácie. Ďalšie informácie

Question the Source“ (Spochybňuj zdroj) žiada ľudí, aby si zisťovali, kto je autorom obsahu, ktorý vidia.

Question the Graphics“ (Spochybňuj grafiku) vyzýva komunitu TikTok, aby analyzovala vizuálne obrázky, na ktoré narazí.

Question Your Bias“ (Spochybňuj svoju zaujatosť) pripomína ľuďom, aby zvážili, ako ich skúsenosti ovplyvňujú to, čo si myslia.

When to Share vs. When to Report“ (Kedy zdieľať vs. kedy nahlásiť) nabáda komunitu TikTok, aby premýšľala o tom, či by sa mal zdieľať obsah, ktorý chce zdieľať.

Fact vs. Opinion“ (Fakt vs. názor) pomáha ľuďom určiť, či výroky vyjadrujú pravdy alebo domnienky.

Not Interested“ (Nemám záujem) ukazuje ľuďom, že majú pod kontrolou to, čo vidia.