Skip to main content
Téma

Digitális jóllét

A TikToknál azért dolgozunk, hogy közösségünkben mindenki jóllétét támogassuk. Mivel a technológia továbbra is kiegészíti mindennapi életünket, szeretnénk segíteni abban, hogy az online tevékenységed pozitív élményt jelentsen számodra. Elköteleztük magunkat amellett, hogy olyan eszközöket és forrásokat kínáljunk, amelyek segítenek digitális jólléted útján, hogy megtaláld a számodra megfelelő egyensúlyt. Az alábbiakban megismerkedhetsz néhány funkcióval, valamint az alkalmazáson belüli szakértői forrásokkal, amelyeket a felhasználók, szülők és gondozók felhasználhatnak.

Digitális jóllét

Az online és offline jólléted egyaránt fontos számunkra. Azt szeretnénk, hogy pozitívan érezd magad, irányíthasd a TikTokon szerzett tapasztalataidat, és a technológiát használva megtaláld a számodra megfelelő egyensúlyt.

Jólléttel kapcsolatos funkciók

A digitális jólléttel kapcsolatos eszközeink segítenek jobban felismerni és ellenőrizni, hogy mennyi időt töltesz a TikTokon, és korlátozzák az olyan tartalmakat, amelyek nem minden célcsoport számára megfelelőek. Ezek a beállítások a régiódtól és az alkalmazás verziójától függően változhatnak.

A Napi képernyőidő olyan funkció, amellyel meghatározhatod, hogy mennyi időt szeretnél naponta a TikTokon tölteni. További tudnivalók

A Képernyőidő-műszerfal egy könnyen elérhető funkció, amely segítségével áttekintheted, hogy hogyan és mikor használod a TikTokot. Feliratkozhatsz a „Tájékoztatás heti képernyőidőről” funkcióra is, hogy ezeket az áttekintéseket egyenesen a postaládádba küldjük. Így tudatosabban dönthetsz a használatról, és jobban összpontosíthatsz használat közben. További tudnivalók

A Képernyőidő-szünetek olyan funkció, amely szünet beiktatására szólít fel bizonyos – általad megszabott – megszakítás nélküli képernyőidő után. További tudnivalók

A Korlátozott mód olyan beállítás, amely korlátozza az olyan tartalmak megjelenítését, amelyek nem minden közönség számára megfelelőek. A fiók beállításain keresztül lehet be- vagy kikapcsolni. A Korlátozott mód is azok közé a funkciók közé tartozik, amelyeket a szülő közvetlenül vezérelhet, ha a Családi biztonság beállítás be van kapcsolva. További tudnivalók


Min érdemes elgondolkodni a képernyőidő kapcsán

Elmélkedés a digitális jóllétemről a barátaim és szeretteim körében

Akár fiatal vagy, aki most kezdi megtanulni, hogyan kezelje a képernyő előtt töltött időt, akár egy családot alkottok, amely szeretné javítani a közös online töltött időhöz való viszonyát, mindnyájan megtalálhatjuk a módot az egyensúly kialakítására a digitális jólléthez vezető úton.

Bemutatjuk az Internet Matters szakértőivel közösen készített 7 kérdést, amely segít abban, hogy együtt elgondolkodjatok az egészséges és kiegyensúlyozott szokásokról a digitális világ kapcsán, és közösen alakítsátok ki őket.

  • Mit szeretnék kihozni ebből az online időtöltésből?
    Barátaiddal akarsz kapcsolatot teremteni? Kikapcsolódni? Szórakozni? Ha átgondolod az elvárásaidat, mielőtt valamibe belevágnál, könnyebb lesz majd elgondolkodni azon, hogy mi befolyásolta a viselkedésedet, és hogy az élmény az elvárásaidnak megfelelően alakult-e.
  • Nem kéne valami mással foglalkoznom?
    Mi a fontosabb? Milyen sorrendben kéne csinálnom a dolgaimat? Mindnyájunknak egyensúlyban kell tartanunk azt, hogy mit szeretnénk tenni, és mit kell tennünk – olykor szerencsénk van, és a kettő ugyanaz! Ha elvégzed ezt a gyors ellenőrzés egy tevékenység megkezdése előtt, az segíthet garantálni, hogy a tevékenység nem fogja negatívan befolyásolni a napod további részeit.
  • Feljavítja majd ez a tevékenység a napom hátralévő részét?
    Kipróbálnál egy internetes receptet a vacsorához, amelyet majd később a barátaidnak akarsz elkészíteni? Tudnál a készségeidnek, tapasztalataidnak vagy érdeklődési körödnek megfelelő tartalmat létrehozni? Szeretne valamelyik barátod vagy családtagod bekapcsolódni abba, amit csinálsz? A legtöbbet úgy hozhatjuk ki mindabból, amit teszünk, ha átgondoljuk, hogyan hangolhatnánk össze dolgainkat a nap során.
  • Hogyan érzem magam – az elején, közben és a végén?
    Volt változás az érzéseimben? Jobban vagy rosszabbul érzem magam? Úgy érzem magam, ahogy vártam? Mi befolyásolta az érzéseimet? Jó szokás egy kicsit elidőzni afelett, hogy hogyan érzed magad egy tevékenység előtt, közben és után. Segíthet felismerni, hogy mi hogyan befolyásolja a jóllétedet akár pozitív, akár negatív irányban.
  • Hogyan töltöttem az időmet?
    Tanultál valami újat? Megnéztél egy valaki más által készített videót? Te magad készítettél valamit? Ha elgondolkodunk azon, hogy mit tettünk, és nem csak azon, hogy mennyi ideig tettük, az segíthet megérteni a motivációinkat, így a jövőben tudatosabbak lehetünk a tetteinkkel kapcsolatban.
  • Elértem a kitűzött célomat?
    Volt terved, és kitartottál mellette? Nem volt terved, és mi lett az eredménye? Számítottál arra, hogy azt fogod tenni, amit tettél? Mi vezérelte a tetteidet? Az ilyen visszatekintés segíthet megérteni a viselkedésünket és azt, hogy mi lehet ránk hatással.
  • Lehetett volna jobb az élményem?
    Mi ment jól? Mi nem ment jól? Miért? Ha végiggondolod, hogy legközelebb mit tehetnél másképp, vagy mi okozta a legnagyobb örömet egy tevékenységben, az javíthatja a következő élményedet!

Hol találok további tanácsokat?

Néha nehéz lehet felismerni, hogyan hangolhatjuk be digitális szokásainkat – különösen a szülők és gondozók számára, akik még maguk is a digitális jóllét felé vezető utat járják. Néhány forrás az Internet Matters jóvoltából, amely hasznosnak bizonyulhat a digitális jóllét fejlesztéséhez:


Médiaműveltség

A TikTok olyan hely, ahol az emberek jobban megismerhetik az őket körülvevő világot. Szeretnénk elősegíteni, hogy az emberek a TikTok felfedezése során biztonságban legyenek, ezért a National Association for Media Literacy Education (NAMLE) támogatásával létrehoztunk egy biztonsági videósorozatot „Be Informed” (Légy tájékozott) címmel, amely megmutatja a közösségünknek, hogyan segíthet abban, hogy a TikTok továbbra is a hiteles tartalmak táptalaja maradhasson, tanácsokat ad az online tartalmak értékeléséhez, és ismerteti, hogy hogyan védekezhet a fenti készségek és a TikTok alkalmazáson belüli funkciói segítségével a félrevezető információk spontán terjedése ellen.A médiaműveltség a tájékozott online élmények fontos építőköve. Médiaműveltnek lenni azt jelenti, hogy képesek vagyunk tartalmakat elérni, elemezni, értékelni, alkotni, illetve a kommunikáció minden formáját felhasználva cselekedni. További tudnivalók

A „Kérdőjelezd meg a forrást” arra szólítja fel az embereket, hogy járjanak utána, ki a szerzője az általuk látott tartalomnak.

A „Kérdőjelezd meg a grafikát” felszólítja a TikTok közösség tagjait, hogy elemezzék a képanyagot, amellyel találkoznak.

A „Kérdőjelezd meg az elfogultságodat” arra kéri az embereket, hogy gondolkodjanak el azon, hogyan befolyásolják élményeik mindazt, amiben hisznek.

A „Mikor osszam, mikor jelentsem” arra ösztönzi a TikTok-közösséget, hogy mérlegelje, hogy a tartalmat, amelyet meg kíván osztani, valóban meg kellene-e osztani.

A „Tény vagy vélemény” segít eldönteni, hogy egy állítás igazságokat vagy hiedelmeket fejez ki.

A „Nem érdekel” felhívja az emberek figyelmét arra, hogy maguk irányíthatják, hogy mit látnak.