Skip to main content

TikTok Şeffaflık Merkezi

Taahhüdümüz

TikTok olarak misyonumuz yaratıcılığa ilham verip neşe getirmektir. Topluluğumuzun güvenini kazanmak ve sorumluca, adilane ve şeffafça büyümek konularında tutkumuz sonsuzdur.

Raporlar

TikTok olarak Topluluk Kurallarımızı nasıl yerine getirdiğimiz ve yasa uygulayıcı kurumların bilgi taleplerine, içerik kaldırılmasını isteyen hükümet kuruluşlarının taleplerine ve fikri mülkiyetin kaldırılması taleplerine nasıl yanıt verdiğimiz konularına açıklık sağlamak amacıyla düzenli olarak Şeffaflık Raporları yayınlamaktayız. TikTok’u güvenli ve eğlenceli bir yer olarak sürdürmeyi nasıl hedeflediğimizi öğrenin.

Daha fazla öğrenmek için
reports

Şeffaflık ve Hesap Verilebilirlik Merkezleri

TikTok’un küresel Şeffaflık ve Hesap Verilebilirlik Merkezlerinde davetli ziyaretçiler içeriği nasıl kontrol edip tavsiye ettiğimizi, platformumuzu nasıl güvenli kıldığımızı ve kişilerin gizliliğini nasıl koruduğumuzu öğrenme fırsatı bulurlar. Ek olarak, ziyaretçiler kaynak kodunu gözden geçirerek TikTok’un algoritmasının nasıl çalıştığını öğrenebilirler.

Korona virüsü pandemisi nedeniyle bu deneyimin bazı bölümlerini şu anda sanal turlar sunuyoruz. Tekrar güvenli duruma döndüğümüzde ziyaretçilerimizi Dublin, Los Angeles ve Washington DC’deki Şeffaflık ve Hesap Verilebilirlik Merkezlerimizde konuk edebilmeyi dört gözle bekliyoruz.

Daha fazla öğrenmek için
reports

TikTok ve ByteDance

TikTok, bir küresel teknoloji şirketi olarak farklı dillerden, kültürlerden ve coğrafi konumlardan insanları bilgilendiren, eğiten, eğlendiren ve ilham veren geniş çaplı içerik platformlarında faaliyet gösteren ByteDance Ltd. şirketinin sancak gemisi ürünüdür. Şirketin 30’dan fazla ülkedeki ofislerinde 110 000 çalışanı vardır.

Mayıs 2017’de lanse edilen Tiktok, kısa formatlı mobil videoların önde gelen varış hedefidir. TikTok insanların ortak ilgi alanları yoluyla bir topluluk bulmalarına yardımcı olarak kullanıcılara yaratıcılıklarını ifade edebildikleri ve çevrelerindeki dünyayı keşfedecekleri bir ortam sağlar. TikTok küresel bir platform olarak Çin dışındaki büyük piyasaların çoğuna yayılmıştır ve ByteDance Çin içinde Douyin adlı farklı bir kısa formatlı video uygulaması sunmaktadır. TikTok’un Los Angeles, Silikon Vadisi, New York, Dublin, Londra, Paris, Berlin, Dubai, Singapur, Cakarta, Seul ve Tokyo dahil küresel merkezlerde ofisleri mevcuttur.

TikTok, ByteDance Ltd.’nin alt kuruluşları yoluyla iş yapmaktadır ve Coatue, General Atlantic, KKR, Sequoia Capital, Susquehanna International ve Softbank dahil küresel kurumsal yatırımcılarca desteklenmektedir.

TikTok’un insan haklarına taahhütleri

İnsan haklarının uygulanmasında teknoloji, varlığı şart olan bir giriş noktasıdır. TikTok dünya genelinde 1 milyardan fazla kişiye erişmekte olup bu kişiler farklı etnik birikimleri, yönelimleri, konumları ve yaşam deneyimlerini temsil etmektedirler. Küresel bir eğlence şirketi olan TikTok, platformumuzda topluluğumuza en temel itibar ve saygıyla davranıldığını temin etme sorumluluğu taşımaktadır.
İnsan haklarının temin edilmesi ortak bir sorumluluktur: hükümetler insan haklarını koruma sorumluluğu taşırken, TikTok ve diğer şirketler de bu insan haklarına saygı gösterme sorumluluğuna sahiptirler. İnsan haklarına saygı göstermek TikTok’un çalışanlarımız, yaratıcılarımız, reklamcılarımız ve şirketimizle faaliyete giren diğer herkes arasında güven yaratıp korumak için son derece önemlidir.
Temel felsefemiz, Uluslararası İnsan Hakları Yasası (buna Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesi ve Uluslararası İşçi Sendikaları’nın İşyerlerindeki Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi de dahildir) ve Birleşmiş Milletlerin Ticaret ve İnsan Hakları konusundaki Kılavuz İlkelerini yansıtmaktadır. Bu taahhüdümüzün bir parçası olarak, tüm ticari faaliyetlerimizde insan haklarına saygı göstermeyi amaçlamaktayız küresel olarak faaliyet gösterdiğimiz her yerde insan haklarını yüceltme amaçlı ve yürürlükteki tüm yasalara ve yönetmeliklere uyacağız. Mevcut insan hakları risklerini tanımlamak, değerlendirmek ve yanıt vermek amacıyla sürekli olarak operasyonlarımızı ve faaliyetlerimizi değerlendireceğiz, anahtar paydaşlarla temasta bulunacağız ve pozitif etkide bulunmak için en büyük fırsatların mevcut olduğu önemli alanlara öncelik vereceğiz.

Şeffaflık konusunda güncellemeler