Skip to main content
Правила

Оздоровчий путівник

Психологічне благополуччя

Щоб краще захистити спільноту, спеціалісти Tiktok разом зі сторонніми експертами розробили засоби, за допомогою яких будь-хто може дізнатися про те, як поліпшити своє благополуччя. Крім того, ми працюємо над формуванням онлайнової спільноти, що завжди готова прийти на допомогу.

Обмін історіями щодо психічного здоров’я


TikTok чудово розуміє, що досвід питань психічного здоров’я в кожного свій. Ми прагнемо створити сприятливі умови, у яких учасники спільноти можуть обмінюватися досвідом і враженнями, порадами та історіями одужання.
Але питання психічного здоров’я непрості, адже таке здоров’я може поліпшуватися та погіршуватися, у ньому можуть бути нові досягнення та регрес. Запрошуємо змістовно спілкуватися з іншими та просимо не забувати, що це не змагання.
Цей набір засобів надає кілька пропозицій щодо того, як обговорювати своє психічне здоров’я, водночас залишаючись у безпеці та дотримуючись поваги до інших учасників спільноти.

Вибери правильне місце й час, щоб поділитися своєю історією. Ось кілька запитань, які, можливо, слід розглянути, перш ніж натискати «Запис»:

  • З яких причин я хочу поділитися?
  • З ким я хочу поділитися: лише з друзями й рідними чи із ширшою аудиторією?
  • Якщо я поділюся своєю історією, чи допоможе це мені та іншим? Чи не нанесе це шкоду?
  • У відповідь на мій допис інші зможуть ділитися своїми переживаннями або думками, і слухати їх може бути важко. Чи я готовий(-а) слухати та підтримувати?

Вирішити поділитися – це важливо, але не менш важливо вибрати, чим саме поділитися. Як показують дослідження, приклади того, як одна людина впоралася з проблемою, отримала надію та одужала, можуть допомагати іншим. Твій спосіб спілкування, точка зору та досвід неповторні – використовуй їх, щоб донести свою думку та досягти потрібного результату. Але тут потрібно діяти обережно, тому що певний контент може когось зачепити або засмутити. І не забувай, у Правилах спільноти TikTok забороняється публікувати контент, що демонструє, пропагує, нормалізує або возвеличує дії, які можуть спричинити самогубство, самоушкодження або розлади харчової поведінки. Все ще не знаєш, про що говорити? Ось кілька тем, із яких можна почати!

  • Чому ти дбаєш про своє психічне здоров’я?
  • Які джерела, підтримка та поради із самодопомоги допомогли тобі найбільше?
  • Які корисні складові твого розпорядку дня допомогли тобі підтримувати своє психічне здоров’я?
  • Що б ти порадив(-ла) іншим людям, що зіткнулися з такими ж проблемами?
  • Яких кроків можна вжити, щоб надати підтримку іншим? Якої підтримки тобі б хотілося?
  • Не публікуй докладні відомості про засоби, методи, розташування, записки чи повідомлення, що стосуються самогубства, а також не викладай їх зображення. Такий контент може лякати та/або випадково наштовхувати учасників спільноти, що мають проблеми, на нові думки. Поширення відомостей про засоби та способи самогубства надзвичайно шкідливе. Такий контент вилучається з TikTok. Особливо це стосується самогубств знаменитостей або відомих осіб. Такі випадки можуть ненавмисно представляти самогубство в привабливому вигляді.
  • Уникай вживання таких виразів і висловів, як «вчинив(-ла)/скоїв(-ла) самогубство», «вдале/невдале самогубство», «невдала спроба». Слова «вчиняти» та «скоювати» натякають на те, що самогубство є злочином, і таврують його. Через це особи, схильні до самогубства, можуть відмовитися від звернення по допомогу. Від цього також страждають люди, що втратили близьких таким способом. Замість цього використовуй слова «піти з життя від самогубства». Такі слова, як «вдале» чи «невдале», створюють враження того, що самогубство є бажаним результатом.
  • У жодному разі не зображай самогубство як привабливий, романтичний, героїчний або раціональний вихід. Якщо самогубство виставляти як позитивну та/або похвальну дію, інші люди можуть сприйняти його як спосіб розв’язання проблем або шлях їх подолання.
  • Не називай людей, що мають проблеми, «несповна розуму», «божевільними», «психопатами», «схибленими» або «навіженими». Ці слова містять осуд. Вони підсилюють негативне сприйняття та таврування самогубства й психіатричних захворювань.
  • Не вказуй єдину причину самогубства або самоушкодження. Людина вдається до самогубства не з якоїсь однієї причини. Розуміння того, що до самогубства веде низка чинників, і поширення цього розуміння може виправити помилкові уявлення та стимулювати безпечні конструктивні обговорення.
  • Уникай спрощених відповідей, наприклад «просто не хвилюйся», «усе буде добре», «годі сумувати, з тобою все буде гаразд». Ці фрази можуть здаватися такими, що підбадьорюють, але вони знецінюють неприємні чи негативні відчуття та почуття. Натомість слід висловлювати співчуття та визначати емоційний стан і проблеми людини.
  • Ми розуміємо, що розлади харчової поведінки – це серйозні питання психічного здоров’я. Можливо, варто включити в публікацію посилання на професійні ресурси з допомоги (їх можна знайти на сторінці Tiktok, присвяченій розладам харчової поведінки), щоб учасники спільноти мали доступ до перевіреної інформації, джерел і підтримки.
  • Щирі публікації, що просувають різномаїття і прийняття вигляду тіла, допомагають людям підвищувати самооцінку та стимулюють добре ставлення до самих себе й можуть дійсно допомогти побудувати турботливу спільноту, завжди готову підтримати інших.
  • Згадки розладів і симптомів харчової поведінки можуть бути неприйнятними для інших учасників спільноти. Навіть на відео, що підвищують обізнаність про такі розлади та обговорюють відновлення від них, ми просимо авторів уникати згадок про конкретну харчову поведінку та фізичні вправи. Натомість спробуйте зосередитися на впливі: наприклад, як саме розлади харчової поведінки впливають на настрій, самооцінку, відносини з друзями та інші аспекти життя?
  • На зображення «до» та «після», навіть такі, що відзначають одужання, може бути важко дивитися людям, що мають розлади харчової поведінки. Вага не є ознакою одужання від розладу харчової поведінки. Ми просимо спільноту не використовувати порівняння картинок для демонстрації власного досвіду.
  • Зазначення конкретних чисел може викликати переживання, тому краще не згадувати поточну чи минулу вагу, калорії, індекс маси тіла, розміри одягу або інші показники, які можна легко порівнювати.
  • Обговорення психічного здоров’я може викликати багато емоцій. Не забувай доглядати за собою та розглянь можливість зайнятися собою в позитивному ключі.
  • До тебе можуть звернутись інші – для спілкування чи по допомогу. Корисно буде мати під рукою джерела, якими можна поділитися, а також установити власні границі. Не забувай, що ти не несеш відповідальності за поведінку та вибір інших людей, тому можеш установити власні границі того, що тобі зручно обговорювати. Докладні відомості наведено в нашому наборі інструментів на сторінці підтримки учасників спільноти, що переживають складні часи.
  • Усе контролюєш саме ти. Елементи керування безпекою та конфіденційністю Tiktok допоможуть відфільтрувати відповіді та зробити користування застосунком приємнішим:
    • Параметри акаунта. Ти можеш обмежити коло тих, хто може за тобою слідкувати та з тобою взаємодіями. Для цього зроби свій акаунт приватним. Це означає, що ти можеш приймати або відхиляти запити на слідкування, а твій контент можуть переглядати лише схвалені слідкувачі. Якщо тобі ще не виповнилося 16 років, твій акаунт за замовчуванням встановлюється як приватний.
    • Коментарі. Указуй, хто може коментувати. На вибір доступні варіанти «Ніхто», «Друзі» та «Усі» (лише для користувачів старше 16 років). Також коментарі можна вимкнути повністю. Ти також можеш створити власний фільтр коментарів. Для цього потрібен список ключових слів. Коментарі, що містять такі слова, автоматично приховуватимуться.
    • «Нецікаво». Не хочеш бачити на сторінці «Рекомендації» контент певного типу? Натисни й утримай відео, а потім вибери пункт «Нецікаво».
    • Скарги. Якщо тобі трапився контент, що порушує Правила спільноти TikTok, ти можеш поскаржитися на нього в застосунку, виконавши ці кроки.

Джерела

Докладні відомості про Правила спільноти TikTok щодо контенту, пов’язаного із самогубствами та самоушкодженнями, а також відповідні посилання на ресурси наведено на цій сторінці.

Цей набір інструментів розроблено на основі експертних порад від Міжнародної асоціації із запобігання самогубствам, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore і Samaritans (UK). Особливу подяку хочемо висловити докторам Томасу Нідеркротенталеру, Рорі О’Коннору, Даніелу Райденбергу та Джо Робінсон за консультації та дослідження.

Застереження

Посібники та набори інструментів TikTok не є послугами в галузі психічного здоров’я або медицини.

«Обмін історіями щодо психічного здоров’я» в TikTok не є замінником медичної, психологічної або психіатричної допомоги, обстеження чи консультації. TikTok створює та поширює цей контент лише для інформаційних і освітніх цілей. Не нехтуй можливістю звернутися до професіоналів і не відкладай таке звернення через те, що в TikTok доступні послуги та освітні матеріали. Якщо ти перебуваєш у кризовій ситуації, або ж якщо ти чи інша особа перебувають у небезпеці чи потребують екстреної медичної допомоги, негайно звернися в місцеві екстрені служби. Слід пам’ятати, що безпека інших – не лише твоя відповідальність. Надати допомогу завжди може хтось інший. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності.


Підтримка учасників спільноти, що переживають складні часи

Безпека та добробут учасників спільноти TikTok – наш найголовніший пріоритет. У кожного з нас є роль – допомагати одне одному та стежити за безпекою одне одного у випадку труднощів із психічним здоров’ям.
Якщо в людини виникають думки про самогубство або самоушкодження, вона найімовірніше звернеться до друзів і учасників спільноти. Крім того, саме друзі та учасники спільноти найімовірніше помічають труднощі в таких випадках. Але чи знаєш ти, що робити, якщо помічаєш, що комусь потрібна допомога?
Як показують дослідження, деякі способи надати підтримку мають певні переваги. У цьому посібнику ти знайдеш поради щодо того, як реагувати на чиїсь труднощі, що можуть призвести до самогубства або самоушкодження.

Дуже важливо розпізнати ознаки труднощів:

  1. Безпосередні згадки самогубства або самоушкодження, наприклад: «Я хочу накласти на себе руки». Зазначення побажань або способів накласти на себе руки, поширення нещодавніх відео заподіяння собі шкоди.
  2. Дотичні розмови про самогубство або самоушкодження. Наприклад, людина може використовувати менш радикальні вирази, як-от: «Хочеться, щоб біль припинився» або «Я вже більше не можу».
  3. Плач, розмови про засмученість, відсутність надії, тривожність і/або проблеми зі сном.
  4. Підвищена нерозсудливість і ризикована поведінка останнім часом.
  5. Згадки стривоженості через коментарі, що містять залякування або образи.
  6. Згадки про незвичні труднощі в рутинних діях, наприклад проблеми зі сном, під час прийняття душу чи одягання.

Як реагувати на чиїсь труднощі? Дотримуйся цих кроків, щоб налагодити зв’язок!

  • Відреагувати конструктивно може бути важко, якщо ти в стресовому стані. Перш ніж вживати якихось заходів, глибоко вдихни кілька разів, розслаб тіло та заспокой розум.
  • Пам’ятай, що безпека інших – не лише твоя відповідальність. Завжди можна звернутися по сторонню допомогу. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності.
  • Подумай, як можна безпечно допомогти та які джерела існують. Можливо, слід звернутися на гарячу лінію допомоги або до повнолітньої людини, якій ти довіряєш, щоб обговорити свої занепокоєння та спланувати відповідні дії.
  • Декому зібратися з думками вдається, записуючи їх.

Отримуючи відповідь і підтримку, людина, що переживає труднощі, почуватиметься менш самотньо. Ось п’ять варіантів реагування:

  1. Якщо ти вважаєш, що комусь загрожує безпосередня небезпека, можливо, слід звернутися в місцеві служби екстреної допомоги, на місцеву гарячу лінію або по допомогу спеціалістів. Радимо робити це разом із людиною, що переживає труднощі. Також радимо залишатися із цією людиною, поки вона звертається по допомогу безпосередньо.
  2. Якщо ж безпосередньої небезпеки немає, радимо звернутися по допомогу до довіреної повнолітньої особи, на місцеву гарячу лінію або до спеціалістів.
  3. Якщо тобі трапився контент, що порушує Правила спільноти TikTok, ти можеш поскаржитися на нього в застосунку, виконавши ці кроки. Усі відомості залишатимуться конфіденційними та анонімними. Крім того, такій людині буде надано контакти відповідних місцевих служб допомоги.
  4. Якщо тобі некомфортно звертатися до людини в приватному порядку, спробуй поділитися контактами безкоштовних місцевих служб допомоги в загальнодоступному коментарі.
  5. Якщо ж ти не бачиш проблем спілкуватися з людиною безпосередньо, продовжуй налагоджувати зв’язок – найкраще зробити це в приватному повідомленні та з дотриманням цих указівок.

Знайди рівновагу між слуханням і постановкою відкритих запитань. Висловлюй співчуття емоціям і труднощам людини, але в жодному разі не кажи, що самогубство або самоушкодження допоможуть і стануть нормальним способом впоратися з проблемою. Ця людина має бути в центрі уваги. Ти, звичайно, захочеш розповісти про власні труднощі, але через це співрозмовник може почуватися знеціненим. Не поспішай переходити до розв’язання проблеми, тому що людина, що переживає труднощі, може розчаруватися, адже для нас її ситуація чужа. Приклади відповідей, що демонструють співчуття:

  • «Відчувати, що ти застряг, важко. Іноді непросто зрозуміти, як діяти далі».
  • «Схоже, ти прагнеш змін. Що б тобі хотілося поміняти?»
  • «Розрив стосунків може спричинити відчуття самотності та відлюдності, віддаленості від близьких тобі людей! Як тобі вдається давати цьому раду?»

Як показують дослідження, пряме запитання про самогубство не наштовхує людину на такі думки та не підвищує ризики. Ба більше, це може допомогти почати розмову та врятувати життя:

  • Якщо в тебе є підстави для занепокоєння, запитай людину напряму, чи в неї є думки щодо самогубства або самоушкодження, наприклад: «Чи в тебе були думки накласти на себе руки?» Навіть якщо ти не вважаєш, що співрозмовник говорить серйозно, запитай!
  • Якщо в людини виникають думки щодо самогубства або самоушкодження, запитай, чи в неї є (i) доступ до способів самогубства, (ii) на думці певний час і (iii) місце.
  • Якщо людина каже, що в неї немає думок про самогубство, уникай відповідей, що містять осуд. Не слід казати нічого на кшталт «Фух», «От і добре». Найкраще сказати щось у дусі: «Дякую за відвертість». Тоді ця людина зрозуміє, що якби такі думки в неї виникли, вона могла б довіритися тобі.
  • Найрезультативніший спосіб запобігання самоушкодженню – це обмеження доступу до способів самогубства та самоушкодження. Одразу як у тебе з’явиться можливість зробити це безпечно, обмеж доступ цієї людини до будь-чого, що вона могла б використати для заподіяння собі шкоди.
  • Визнач довірену контактну особу, до якої учасник спільноти може звернутись у разі, якщо думки про самогубство продовжать його непокоїти або стануть інтенсивніші. Якщо учасник спільноти – молода людина, допоможи визначити довірену повнолітню особу, місцеву гарячу лінію допомоги або спеціаліста. Разом з учасником спільноти, що переживає труднощі, визначте, що слід сказати. Будь поряд із ним, коли він звертатиметься по допомогу безпосередньо, щоб допомогти почати розмову. Якщо в тебе є улюблений учитель, можливо, можна звернутися саме до нього.
  • Багато людей мають власні списки із чотирьох чи п’яти занять, до яких вони автоматично вдаються, коли відчувають проблеми. Якщо ти допомагаєш комусь, спробуйте такі заняття разом і визначте, що може допомогти. Ось приклад такого списку занять:
  1. Випий стакан прохолодної води та зосередься на відчуттях.
  2. Присвяти 15 хвилин, щоб вивчити новий танок TikTok.
  3. Прийми тривалий теплий душ.
  4. Перечитай улюблену книгу або послухай бадьору пісню.
  5. Надішли SMS друзям, щоб звернутися по підтримку або розпитати, як у них пройшов день.
  6. Звернися на місцеву гарячу лінію допомоги та поділися своїми почуттями.

Забезпеч учасника спільноти можливістю залишатися в безпеці та звертатися по допомогу:

  • Допоможи прибрати перешкоди на шляху до підтримки – скажи, що ти можеш пошукати контактні номери гарячих ліній, психотерапевтів, або ж запропонуй свою присутність під час спілкування з повнолітньою людиною.
  • Забезпеч цю людину джерелами та засобами для того, щоб упоратися зі зльотами та падіннями. Наприклад, ти можеш запропонувати вести список речей, що дають життю сенс, список корисних для здоров’я занять, від яких людина почуватиме себе приємно, і список контактів тих, хто допоможе подолати складні моменти. Повернення до нормального життя після бажання накласти на себе руки або зашкодити собі – це не завжди прямий шлях. Інколи головне – не квапити події.

Не забувай: якщо в тебе виникли занепокоєння, спершу потрібно налагодити зв’язок. Щоб показати, що тобі не байдуже, не потрібно чекати, щоб до тебе звернулися.
Самодопомога важлива, і ти теж маєш значення. Ніхто не може відповідати за думки та дії іншої людини. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності – як в аспекті знань, так і в психологічному аспекті.
У доступі є багато джерел і ресурсів, і не лише ти відповідаєш за благополуччя друга чи учасника спільноти. Взаємний догляд і підтримка – це колективна задача. Ми можемо допомагати іншим залишатися в безпеці й відчувати підтримку, а також надавати їм потрібні джерела та ресурси.

Джерела

Джерела з докладними відомостями, включно зі списком безкоштовних гарячих ліній, якими можна було б поділитися з людиною, що переживає емоційні труднощі, наведено в Центрі безпеки TikTok.

Цей набір інструментів розроблено на основі експертних порад від Міжнародної асоціації із запобігання самогубствам, Crisis Text Line, Live For Tomorrow, Samaritans of Singapore і Samaritans (UK). Особливу подяку хочемо висловити докторам Томасу Нідеркротенталеру, Рорі О’Коннору, Даніелу Райденбергу та Джо Робінсон за консультації та дослідження.

Застереження

Посібники та набори інструментів TikTok не є послугами в галузі психічного здоров’я або медицини.

«Підтримка учасників спільноти, що переживають складні часи» в TikTok не є замінником медичної, психологічної або психіатричної допомоги, обстеження чи консультації. TikTok створює та поширює цей контент лише для інформаційних і освітніх цілей. Не нехтуй можливістю звернутися до професіоналів і не відкладай таке звернення через те, що в TikTok доступні послуги та освітні матеріали. Якщо ти перебуваєш у кризовій ситуації, або ж якщо ти чи інша особа перебувають у небезпеці чи потребують екстреної медичної допомоги, негайно звернися в місцеві екстрені служби. Слід пам’ятати, що безпека інших – не лише твоя відповідальність. Надати допомогу завжди може хтось інший. Ти не маєш долучатися до таких розмов, якщо не відчуваєш готовності.