Skip to main content
Kılavuzu

Ebeveynler Kılavuzu

Merhaba ve Hoş geldiniz!

Biliyoruz ki ebeveynler olarak gençlerinizin dijital güvenlik hakkında bilgi sahibi olup çevrimiçi varlıklarını yönetmelerini istiyorsunuz, hem şimdi hem de ileride yetişkin olarak. 

Bu Ebeveynler Kılavuzu TikTok hakkında ve topluluğu güvenli kılmak amacıyla ürüne entegre ettiğimiz araç ve kontroller hakkında genel bilgiler sunmak için hazırlanmıştır.  Bu kılavuz ayrıca internet konusunda yaygın olan güvenlik endişelerine ait genel bilgiler sunar. 

Bu kılavuzu, Gençlik Portalımızı ve Topluluk Kurallarımızı çocuğunuzla birlikte gözden geçirmeniz dijital dünyada güvenlik hakkında ailenizin sürekli bir diyalog kurmasına yardım eder. TikTok ve diğerleri de dahil olmak üzere, çocuğunuzun çevrimiçi ortamda nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında aile olarak dürüstçe konuşmanız, çocuklarınızın dijital vatandaşlık hissini güçlendirecek ve gençlerin internetteki güvenliği konusunda daha dikkatli olmasını sağlayacaktır.

TikTok nedir?

TikTok kısa formatta video uygulamasıdır. Eğlenceli ve dünyanın her tarafından gerçek kişilerin yarattığı pozitif içerik yeridir. Misyonumuz yaratıcılık için ilham vermek ve mutluluk getirmektir.

İçerikleri nasıl öneriyoruz?

TikTok Sizin İçin akışları; insanların fikirler, içerik üreticileri, ürünler ve eğlenceden oluşan inanılmaz bir çeşitliliği keşfedebilmesini sağlar. Sistemimiz içerikleri; videoları, beğendiğiniz ya da paylaştığınız videolar, takip ettiğiniz hesaplar, paylaştığınız yorumlar ve oluşturduğunuz içeriklerin dâhil olduğu bir etken kombinasyonuna dayalı bir şekilde sıralayarak önerir.

Sizin İçin akışlarını korumak amacıyla öneri için uygun olmayan içerik kategorileriyle ilgili politikalarımız bulunuyor. İçerik Seviyeleri yoluyla, açık bir şekilde yetişkin temaları içeren içeriklerin gençlere ulaşmasını önlemek için de çalışmalarımız bulunuyor. Siz veya çocuğunuz, alakasız içeriklerle ya da çocuğunuzun görmek istemediği bir şeyle karşılaşırsanız istenmeyen içeriği kısıtlamak ve filtrelerle içeriği özelleştirmek için de araçlar sunuyoruz.

Başlarken

TikTok hesabı oluşturma

TikTok; App Store, Google Play Store, Amazon Appstore ve diğer resmi uygulama platformlarından indirilebilir. TikTok, Apple App Store’da 12+ yaş derecelendirmesine sahiptir ve Google Play Store’da “Ebeveyn Rehberliği Önerilir” etiketiyle listelenmiştir. Çocuğunuzun TikTok’u indirmesini istemiyorsanız bu derecelendirmeler, söz konusu mağazalar veya platformlar aracılığıyla sağlanan ebeveyn denetimlerini kullanarak çocuğunuzun indirme işlemini yapmasını engelleyebileceğiniz anlamına gelir.

TikTok’a kaydolmak için doğum tarihinin bildirilmesi gerekir. Hesabını başka bir platform kullanarak oluşturan kişilerden, doğum tarihi bilgilerini doğrudan bize sağlamaları istenir. Birisi bir hesap oluşturmaya çalışırsa ancak minimum yaş gerekliliğimizi karşılamıyorsa bu kişinin farklı bir doğum tarihi kullanarak başka bir hesap oluşturma girişimi askıya alınır.

ABD’de 13 yaş altındakilere ek koruma ve gizlilik korumaları içeren düzenlenmiş bir yalnızca izleme deneyimi sunuyoruz. İçeriklerin hem yaşa uygun hem de 13 yaş altı bir izleyici için güvenli olduğundan emin olmamıza yardımcı olması için Common Sense Networks ile ortaklık yapıyoruz.

TikTok’ta reşit olmayan itirazları

Güney Kore ve Endonezya’da 13 veya 14 yaşından küçük birinin TikTok kullandığını tespit edersek o kişinin hesabını yasaklarız; hata yaptığımızı düşünürlerse itiraz edebilirler. Hesabı yasaklanan gencin ebeveyni, yasal vasisi ya da söz konusu gencin yakını olan bir güvenilir yetişkin iseniz sizden itirazda bulunmalarına yardımcı olmanızı isteyebilirler.

Genç yakınınız yasağa itiraz etmeye karar verirse doğum tarihini onaylaması için kendisine çeşitli seçenekler sunarız. İtiraz göndermek için genç yakınınızın TikTok’u açması, “İtiraz” seçeneğine dokunması ve verilen talimatları izlemesi gerekir. Bazı ülkelerde tercih edebilecekleri seçeneklerden biri, doğum tarihlerini onaylayan ebeveynleriyle, vasileriyle veya başka herhangi bir güvenilir yetişkinle birlikte çekilmiş bir fotoğraflarını yüklemektir. Daha fazla bilgi

Genç yakınınızın gerçek doğum tarihini vermesi niçin önemlidir

TikTok Güney Kore ve Endonezya’da yaşı en az 13 veya 14 olan kullanıcılar için uygundur ve genç yakınınızın gerçek doğum tarihini bildirmesi önemlidir. Belirli özelliklere erişimin kısıtlanması ve insanların görebileceği reklamların özelleştirilmesi de dahil olmak üzere, doğru bilgiler topluluk üyelerinin yaşa uygun doğru deneyimler edinebilmelerine yardımcı olur. Örneğin, yaş gerekliliğimize ek olarak, TikTok’taki genç bireylerin CANLI Yayın ya da Doğrudan Mesajlaşma gibi yaş kısıtlamalı özellikleri kullanmasına izin verilmez.

Topluluk Kuralları

Güvenli ve destekleyici bir ortam sunmak en büyük önceliğimizdir.  İnsanların açık ve yaratıcı ifade etmek için rahat hissetmelerine yardımcı olmada kendilerini güven içinde hissetmeleri esastır.  Video, ses, canlı yayın, görüntüler, yorumlar ve metinler dahil Topluluk Kurallarımızı ihlal eden içeriği ve birden fazla aşırı ihlalde bulunan hesapları çıkarırız. Bazı durumlarda, bir adım daha ileri giderek topluluğumuzu güvenlik içinde tutmak için hesapları ilgili makamlara rapor ederiz.  Topluluk Kurallarımız herkese ve TikTok’ta paylaşılan her şeye uygulanır.

TikTok temel bilgileri

TikTok kullanıcıların dans meydan okumalarından dudak uydurmaya ve kendi başına yap kılavuzlardan tarihi parodilere ve internet mimlerine kadar farklı özelliklerde sürükleyici, gerçek ve eğlendirici videoları zevkle izledikleri ve yaratıcı ifadeye yuva olan bir ortam sunar.  Sizin İçin sayfası, yaratıcı olmak ve TikTok’ta topluluk güvenliği hakkında daha fazla öğrenin.

Aile Eşlemesi modu

Bir gencin dijital yaşamına ebeveynlik yapmak zor olabilir, bu nedenle ebeveynlere TikTok’ta çocuklarına sınırlar getirmeleri için anlamlı yöntemler sunuyoruz.  

Aile Eşleme özelliklerimiz ebeveynlerin TikTok hesaplarını çocuklarının hesaplarına bağlayarak bir dizi içerik, gizlilik ve refah ayarını etkinleştirebilmesini sağlar. Ebeveynleri Aile Eşlemesi modu özellikleri hakkında çocuklarıyla konuşmalarını ve onları niçin etkinleştirdiklerini açıklamalarını tavsiye ediyoruz. Bu ayarlar bulunduğunuz bölgeye ve uygulamanızın sürümüne bağlı olarak değişebilir.

Özellikler

  • Özel Hesap
  • Videolara Yorum
  • Doğrudan Mesajlar
  • Arama
  • Günlük ekran zamanı
  • Kısıtlı Mod

Varsayılan olarak gizlilik

Genç insanlar dijital yolculuklarına başlarken onlara yaşa uygun güvenlik ayarlarını ve kontrolleri sağlamanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Dijital refah

Dijital refah yolculuklarında herkese yardım etmek için gençlere ve ailelere araçlar ve kaynaklar sağlamakta kararlıyız.


Güvenlik ve Gizlilik Araçları

Ebeveynlere ve ailelere genç çocuklarını çevrimiçi ortamda desteklemeye yardımcı olacak araçlara ve kaynaklara yatırım yapıyoruz.  Ailenizin ‘TikTok deneyimini kontrol etmenize izin veren ayarlar hakkında daha fazla bilgi edinin. Araçlara Göz Atın


Çevrimiçi güvenlik: Gençlerden 5 ipucu

TikTok’ta, siz gençlerinizin dijital yaşamını desteklerken ebeveynler ve bakıcılarla ortaklaşa çalışmaya kararlıyız. Ebeveynlerin gelişen trendlere ve yeni platformlara ayak uydurmakta zorlandıklarını biliyoruz, bu nedenle, güvenilen yetişkinlerden gençlerin gerçekten değer verdiği destek konusunda ebeveynlere fikir sunarak işleri basitleştirmeye yardımcı olmak istiyoruz ve ihtiyaçları konusunda gençlerin kendisinden daha iyi tavsiye verebilecek kim olabilir ki!

Bize şunlar söylendi:

“Kuralları anlamama yardım et” Gençler, güvenilir yetişkinlerin her platformda uzman olmasını beklemiyor, ancak hesaplarını oluşturmak için desteğe değer veriyorlar. Bu, gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol etme ve anlama konusunda yardım içerir. Ayrıca bize ebeveynlerin sınır koymaktan korkmaması gerektiğini söylediler; gençler onları bekler ve hatta hoş karşılar! TikTok’un Aile Eşleşme modu özellikleri gibi güvenlik araçları, ailelerin, özellikle gençler çevrimiçi olmaya başlarken önemli olan parametreleri belirlemesine olanak tanır.

“Sohbet için müsait olun” Gençler, güvenilir yetişkinlerin dijital yaşamlarıyla ilgilenmelerini ve bunun onlar için ne kadar önemli olduğunu anlamalarını istiyor. Gençler, onlarla konuşabilecek bir müttefikleri olduğunu bildiklerinde desteklenmiş hissederler. Bir konuşma başlatmaktan korkmayın. Çevrimiçi ortamda işlerin ters gidebileceğini anladığınızı duymaktan memnunlar ve sorun ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, ters giderse yardım etmek için orada olacaksınız.

“İşler ters gittiğinde panik yapmayın” Çocuğunuz yardım için size geldi – harika! Kendini savunmasız, korkmuş, utanmış veya üzgün hissediyor olabilirler, bu yüzden onlara ulaştığınız için ne kadar mutlu olduğunuzu bildirin. Sorunlarını paylaştıklarında tepkinize dikkat edin; gençler bize öfkeyle karşılanmanın bir daha yardım istemekten kaçınacakları anlamına geldiğini söylediler. Aynı şekilde, gençler de yetişkinlerin endişelerini en aza indirmesini istemiyorlar – bunun neden bu kadar çok endişeye neden olduğunu anlamak zor olsa bile. Suçlamadan dinleyin, sorular sorun ve çözümlere odaklanın. Gençler, kuralları çiğnediklerinde bunun sonuçları olmasını beklerler, ancak gelecekte benzer hatalardan kaçınmak için neleri farklı yapmaları gerektiğini anlamak için de yardım isterler.

“Güven bana” Gençler, bu güvenin kazanılması gerektiğini anlıyor ve özellikle genç gençler için yetişkinlerin gözetimini bekliyorlar. Tıpkı “gerçek” dünyada olduğu gibi, gençler yaşlandıkça daha fazla özerkliğin uygun olduğunu düşünüyorlar. Her aile farklıdır ve bir gencin bağımsız teknoloji kullanımına doğru ilerleme hızı değişecektir, ancak genç çocuğunuz platformlarda nasıl güvenli bir şekilde gezineceğini biliyorsa ve işler ters gittiğinde size geliyorsa, bu güven için harika bir temeldir.

“Gizliliğime saygı göster” Bir gencin mahremiyet beklentisi ile güvende olmalarını sağlamak arasında bir denge kurmak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ebeveynliğin en zor yönlerinden biridir. Bir genç, onları bir platformda takip etmemeyi tercih ettiğini söylediğinde zor olabilir. Gerçekten de, izlenmeden arkadaşlarıyla takılmak için biraz alan istiyorlarsa, yaramazlık yaptıklarından endişelenmeleri doğaldır. Çocuğunuzun hesabını takip etmenin gerekli olduğunu düşünmenizin iyi nedenleri olabilir. Eğer öyleyse, gençler nedenlerinizi anlamak ve güven oluşturmanın yollarını keşfetmek istediklerini söylüyorlar. Daha büyük gençler bize, küçük kardeşleri ve kuzenleri için kendilerini koruyucu hissettiklerini ve doğal olarak onları internette aradıklarını söylediler, bu yüzden gencinizin sizin yerinize onları takip etmekten mutlu olabileceği başka biri olup olmadığını düşünün.

Kaynaklar

Şahsi gizlilik, hesap güvenliği ve iyi bir dijital vatandaş olmak hakkında en iyi uygulamaları öğrenmek için Gençlik Portalımızı ziyaret edin.