Skip to main content
Konular

KOVID-19

Amidst global concerns around the coronavirus (COVID-19) pandemic, we want to share some of the steps we're taking to help the TikTok community stay safe and informed.

KOVID-19 Sırasında Topluluğumuza Destek

Korona virüsüne (COVID-19) ait küresel endişeler sürerken, TikTok topluluğunun güvende ve bilgi sahibi kalmasına yardımcı olması için attığımız bazı adımları paylaşmak istiyoruz. Küresel bir platform olarak odak noktamız güvenilir yerel sağlık yetkilileriyle birlikte çalışarak topluluğumuza doğru bilgilere erişim sağlamak olup, aynı zamanda bu krizden büyük ölçüde etkilenmiş olanlara yardım çabalarını da desteklemektir.

Yardıma ihtiyacı olan topluluklara destek

Hepimizin belirsiz günler yaşadığı bu günlerde çevrimiçi, yerel ve küresel toplulukların yardıma ihtiyacı olanlara destek için bir araya gelmeleri her zamankinden daha önemlidir.  TikTok’ da bu zor dönemden olumsuz etkilenmiş topluluklara destek için 250 Milyon Dolardan fazla yardım taahhüdünde bulunmuştur.TikTok’un nakit yardımla destekleyeceği bu çabalara şunlar dahildir:

  • TikTok Sağlık Kahramanları Yardım Fonu: Bu küresel mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları olup aynı zamanda TikTok topluluğunun da içinden gelen kahramanlardır. Biz de tıbbi personel alımı, tıbbi malzemeler ve sağlık çalışanları için zorluk yardımına yönelik sağladığımız $150M ile bu çabalarını desteklemede küçük de olsa bir rolümüz olmasından gurur duyuyoruz. Buna eyalet ve yerel sağlık kuruluşlarındaki ek personel alımını desteklemek amacıyla CDC Fonuna yapılan $15M destek ve Afrika’daki korona virüsü aşısı geliştirme ve aşı programlarına yardımı hedefleyen ve Gavi, Aşı Birliği’ne yapılan $15M destek de dahildir.
  • TikTok Topluluğu Yardım Fonu: Bu krizden kaynaklanan sağlık ve ekonomik zarardan etkilenen topluluklara yardım amacı taşır. TikTok, bu platformda bir araya gelen müzisyenler, sanatçılar, hemşireler, eğitimciler ve aileler de dahil olmak üzeren farklı kullanıcı topluluklarını temsil eden gruplara hizmet sunan yerel kuruluşlar için $40M nakit yardım ayırmıştır. Örneğin, kazançları önemli ölçüde etkilenen müzisyenlere yardım için MusiCares kuruluşuna; hizmet sektöründeki belirsizlikler nedeniyle çalışanlarına yardım için National Restaurant Association (Ulusal Lokantacılar Derneği)kuruluşuna ve uzaktan öğrenim ve okul yemeklerine yardım için National PTA (Ulusal Anne-Babalar ve Öğretmenler Derneği) kuruluşuna yardım için bağışlarda bulunduk. Bu krizde hepimiz aynı gemide olduğumuzdan, en fazla yardıma ihtiyacı olanlara topluluğumuzdan yapılan yardımlara biz de $10M eşleştirme yapacağız.
  • TikTok Yaratıcı Öğrenme Fonu: TikTok, becerileri ve uzmanlıkları eğitimsel bilgileri ve yararlı ders malzemelerini erişilebilir uzak öğrenim formatında yaymak konusunda yardımcı olacak eğitimcilere, meslek uzmanlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara $50M bağışta bulunacaktır.
  • Küçük ve Orta Büyüklükte (KOBİ) işletmelerin yeniden açılıp gelişmesine yardım: TikTok, KOBİlerin bu krizi atlatmalarına yardım etmeye kendini adamıştır ve ekonomiler normal faaliyetlerine yeniden başlayabilince bu şirketlere kendilerini toparlamalarına yardım için $100M reklam kredisi sunacaktır. 

Topluluğumuz için kaynaklar

Kullanıcılarımıza ayrıca uygulama içinden eğitimsel kaynaklar ve güvenilir kaynaklardan değerli bilgiler yoluyla yardım etmeyi de amaçlıyoruz. Bunlara Dünya Sağlık Örgütü’nden gerçek bilgiler sunan, sorulara yanıt veren ve güvenli yaşama ait ipuçları sunan ve COVID-19 ve aşılar hakkındaki yaygın yanlış bilgileri çürüten bir bilgi sayfası dahildir.

Bu kaynaklar kullanıcıların TikTok kullanma nedeni olmamakla birlikte, bu bilgileri de zevkle kullandıkları yaratıcı içeriğe dahil etmek istedik.  Bu bilgi sayfasına Keşfetme sayfasından erişilebilir ve kullanıcılar Korona virüsü ile ilgili konular ararken aynı zamanda teyitli hesaplardan videolar ve güvenilir kaynaklardan sunulan güvenli bilgileri de bulacaklardır. Ayrıca videolarda bu bilgi sayfasına yönelten ve Korona virüse ait bir linki de gösteriyoruz.

Ek olarak DSÖ ve Kızıl Haç temsilcileri ile Bilim Adamı Bill Nye gibi halk sağlığı alanında tanınmış bilimcilere ait canlı eğitimsel akışlara da yer veriyoruz.

Topluluğumuzun güvenlik içinde olmasını ve Korona virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmaları için gereken bilgileri aldıklarını temin etmek için attığımız adımlar bunlardır. 

Sağlıklı diyalogların desteklenmesi

Korona virüsün yayılmasının engellenmesi sadece doğru bilgilere erişim sağlamayı gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda yanlış veya yanıltıcı bilgilerin TikTok’ta yayılması olanaklarını sınırlayıcı adımlar da gerektirir.  Bu nedenle, yanlış bilgilerin platformumuzda ilgi görmesi olanaklarını en aza indirgemek amacıyla ölçülü yaklaşımlarda bulunuyoruz. 

Kullanıcılarımızı sağlık konularında yetkili kaynaklarla buluştururken, aynı zamanda kullanıcıların platformumuzda etkileşimde bulunduğu içeriği değerlendirmelerine izin veren araç ve özellikleri de sunuyoruz.  Korona virüsü ile alakalı etiketleri keşfetmek isteyen TikTok kullanıcıları için yerel sağlık kaynaklarına kolay linkler sağlayan uygulama içi duyurumuz vardır ve Topluluk Kurallarını ihlal eden içeriği rapor etmelerini kullanıcılarımıza hatırlatırız. 

Tekrardan açıkça belirtmek isteriz ki kurallarımız halkı kandırma veya yanlış yönlendirme amaçlı yanlış bilgileri yasaklar.  Kullanıcılarımızı onlar için önemli konularda saygılı diyaloglara girmeye teşvik ederken, bireylerin sağlığına veya genel kamu sağlığına zararlı olabilecek yanlış bilgileri çıkarırız.

Pandemi nedeniyle, topluluğumuza veya genel kamu sağlığına zarar verebilecek yanlış bilgilere ait raporları daha dikkatlice gözden geçiriyoruz.

Kovid-19 bilgi merkezimiz Temmuz 2020 tarihinden beri küresel olarak 5 milyardan fazla kez görüntülendi. Ayrıca, %81’undan fazlası proaktif bir şekilde olmak üzere 250.000’den fazla videoyu KOVİD konusunda yanlış bilgi vermesi nedeniyle kaldırdık. %80’u 24 saat içinde kaldırılırken %63’si henüz görüntülenmeden kaldırıldı.

Her zaman olduğu gibi, zarar verme ve istismar fırsatlarını en aza indirgemeye odaklıyız.  Platformun bütünlüğünü desteklemeye yönelik alabileceğimiz tedbirlere yatırım yapmaya devam ediyoruz.  Yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmaya ait çabalarımızı arttırıyoruz; Politifact, Lead Stories, SciVerify, AFP ve Vishvas News de içeren harici doğruluk kontrol kurumlarıyla birlikte çalışarak TikTok’un orijinal içeriğin gelişebileceği bir platform olarak kalmasını temin etmeye yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Daha büyük etkide bulunmak için ortaklık

Bizim en güçlü olduğumuz an birlikte çalıştığımız zamandır ve bu nedenle güvenli bilgileri kullanıcılarla paylaşmak için TikTok kullanan çok sayıda yerel ve küresel kuruluşla ortak çalışmaktayız. 

  • Güvenli bilgileri paylaşmak isteyen yerel sağlık yetkililerinin temas geçmesi için: bizimle temas kurun.

Yardım kuruluşlarının ve kurumlarının halkı daha hızlı ve etkin şekilde haberdar edebilmesine yardımcı olmak amacıyla; milyonlarca insanla önemli mesajları paylaşabilmelerini ve TikTok topluluğuyla anlamlı şekilde etkileşebilmelerini sağlamak amacıyla STÖ’lere, güvenilir sağlık kaynaklarına ve yerel yetkililere $25M değerinde önemli dahili beslenen reklam spotu sunuyoruz.

Küresel ekibimizin korunması

Küresel bir kuruluş olarak çalışanlarımızın ve etrafımızdaki dünyanın güvenliği bizim önceliğimizdir.  Bu amaçla, küresel ekiplerimiz için evden çalışma politikası başlattık ve ülkeler arası iş seyahatlerine son verdik.   Mevcut koşulları değerlendirmeye devam ediyoruz ve güvenilir sağlık yetkililerinden aldığımız kılavuz bilgiler yordamıyla tedbirlerimizi ayarlayacağız.

Küresel bir topluluk olarak bir araya gelmek

Geçirmekte olduğumuz bu zor günlerde dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarımızı olumlu ve yararlı şekillerde desteklemek istiyoruz.  Örneğin, bir dizi eğlence ve eğitim dizisi olan #EvdeMutluyuz programını başlattık; bu diziyle kullanıcılarla biraz mizah paylaşarak onları rahatlatmak ve hepimizin evde kalıp korona virüsünün yayılmasını durdurmak yoluyla doğru olanı yapma sorumluluğu taşıdığını vurgulamayı amaçladık.  Ek olarak, Procter & Gamble’ da TikTok ve kamu sağlığı yetkilileriyle ortaklık kurarak, korona virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için insanları evde kalmaya ve sosyal mesafede tutmaya ve aynı şekilde arkadaşlarını da yönlendirmeye teşvik eden eğlenceli ve yaratıcı #UzaktanDans meydan okumasını başlattık. Bunun da ötesinde, DSÖ ile ortak çalışarak fazla paniğe yol açmadan hijyenik alışkanlıkları teşvik eden küresel #GüvenliEller  meydan okumasını başlattık. DSÖ bu meydan okumaya başladığından bu yana topluluğumuzun insanları el yıkamaya teşvik eden şarkılar ve sesleri paylaşarak virüsün yayılmasını önleme konusunda gösterdiği ilgi ve bağlılık büyük bir başarı örneği oldu.

Sağlık uzmanları bu dönemi nasıl atlatacağımıza ait tavsiyeler verirken, TikTok topluluğunun birbirlerini motive etmek için yaratıcılıklarını kullanmaya devam etmelerini görmek bize ilham verdi.  TikTok Vietnam tarafından yaratılmış ve akılda kalan bir şarkı ve dans şeklinde organik trend olan  #ghencovymeydanokuma el yıkamayı eğlenceli kılarken, #karantina gibi etiketler de kullanıcıların evde çalışma veya eğitim deneyimlerini paylaşmalarına izin verdi.

TikTok’un misyonu yaratıcılık için ilham vermek ve sevinç getirmektir – gerçekten de geçmişte yaşadığımız günler kadar sevinç ve olumlu hislere ihtiyacımız hiç bu kadar olmamıştı. Bu dönem tüm dünya için zor bir dönem, ancak endişelerimizi paylaşma hissimiz bizi birbirimize daha fazla yakınlaştırabilir.  Kullanıcılarımıza kendilerine ve birbirlerine nazik ve anlayışlı olduklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Biz bunu bir topluluk olarak bir araya gelmek, hala birbirimize nasıl bağlantılı olduğumuzu anlamak ve birbirimize destek, teşvik ve hatta moral yükseltmek konularında yardımcı olmanın önemini anlamak fırsatı olarak görüyoruz – ve küresel kullanıcılarımızın da aynı hissettiğini görmek bize ilham veriyor.