Zorbalığı önleme

Güncellendi: 21 Haziran 2024

Zorbalık nedir?

Zorbalık genellikle fiziksel, sosyal ve/veya psikolojik zarara neden olmayı amaçlayan hedefli davranışları içerir. Bu davranışlar, gücünü veya sahip olduğunu düşündüğü gücünü, bu durumu engelleyemeyeceğini düşünen bir birey veya insan grubu üzerinde kötüye kullanan bir birey veya insan grubu tarafından çevrimiçi veya çevrimdışı sergilenebilir.

Zorbalığın insanlar üzerinde ciddi bir rahatsızlık yaratabileceğinin farkındayız ve platformumuzda buna tolerans göstermeyiz. TikTok, yaratıcılığın ve kendini ifade etmenin çok önemli olduğu bir global topluluktur ve insanların platformda zorbalığa veya tacize uğrama korkusu olmadan güvende hissederek kendilerini ifade edebilmeleri son derece önemlidir.

Platformda zorbalığı ve tacizi nasıl tespit ederim?

Zorbalığın yaygın biçimleri arasında sözlü zorbalık, fiziksel zorbalık ve cinsel taciz yer almaktadır. Platformda herhangi bir kişiyi taciz eden, aşağılayan, tehdit eden veya ifşa eden (kötü amaçlı bir şekilde birisiyle ilgili kişisel bilgileri çevrimiçi yayınlama) ifadelere veya davranışlara tolerans göstermeyiz. Zorbalığın yaygın biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bunları biliyor muydunuz?

 • Zorbalık; zorbalık yapanı, zorbalığa uğrayanı ve hatta zorbalığa tanık olanları bile etkiler.
 • Zorbalık eylemini gören tanıklar, zorbalık davranışlarını durdurmada önemli bir rol oynayabilir.
 • İnsanların, tanıdıkları kişiler (ör. sınıf arkadaşı, arkadaş, iş arkadaşı) tarafından zorbalığa uğraması oldukça yaygındır.
 • Zorbalık okul, internet, oyun alanı ve iş yeri dâhil olmak üzere neredeyse tüm sosyal ortamlarda gerçekleşebilir.
 • Zorbalığa uğrayan kişiler başkalarına da zorbalık yapabilir. Bu yönteme başvuranlar genellikle yaşamlarının başka bir alanında kaybettikleri güç veya kontrol hissini geri kazanmak için başkalarına gözdağı verirler.

TikTok'ta zorbalığı önlemenin yolları

TikTok'ta zorbalığa maruz kalıyorsanız moderasyon ekibimizin durumu incelemesi ve TikTok Topluluk Kurallarının ihlal edilmesi durumunda uygun işlemleri yapması için lütfen bunu bildirin.

Tanıklar da (zorbalık eylemine tanık olan kişiler) zorbalık davranışlarını durdurmada önemli bir rol oynayabilir. Birisinin taciz edildiğini veya herhangi bir uygunsuz davranışa maruz kaldığını düşündüğünüzde yardımı dokunabilecek içerikler arıyorsanız ortaklarımızın bu konuyla ilgili şu kaynaklarına başvurabilirsiniz:

TikTok'ta esenliğinizi koruyacak Araçlar ve Özellikler

 • Farklı kullanıcıların, hakaret içerikli ve olumsuz içeriklere karşı değişen bakış açılarının olacağının farkındayız. Kullanıcıların, TikTok deneyimlerini kontrol etmeleri ve yönetmeleri için çeşitli araçlar sunuyoruz. Kullanıcı güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ve Bildirme hakkında daha fazla bilgi için de Güvenlik Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
 • TikTok; kullanıcıların yorumlar, doğrudan mesajlar, Düet, Ekleme ve daha fazlası aracılığıyla birbirleriyle birçok yolla etkileşim kurabilmelerini sağlamaktadır. Bunların hepsi, çevrimiçi topluluğu ilgi çekici kılan unsurlardır ancak diğer tüm iletişimlerde olduğu gibi bunlar da incitici etkileşimler olma riskini taşımaktadır. Samimi ve destekleyici bir topluluk yaratmak için bireylerin TikTok deneyimlerini kontrol etmelerini sağlayan çeşitli uygulama ayarlarımız bulunmaktadır (ayarlar, bölgenize ve uygulama sürümüne bağlı olarak değişiklik gösterir).
Özel hesaplar
 • Varsayılan olarak, 16 yaşındaki altındaki bireylerin hesapları özel olacak şekilde ayarlanmıştır; yani takipçi isteklerini onaylayabilir veya reddedebilirsiniz ve sadece takipçi olarak onaylanan kişiler, içeriklerinizi görebilir. En az 16 yaşındaki bireylerin hesapları başlangıçta herkese açıktır; yani TikTok'taki herkes videolarınızı görebilir, videolarınızda yorum paylaşabilir veya oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriklerle etkileşime geçmek üzere bir Düet başlatabilir. Bunu Gizlilik ayarlarınızda kolayca değiştirebilirsiniz.
 • İçeriklerinize çok sayıda dostane olmayan veya istenmeyen yorum yapılıyorsa aldığınız yorumları daha iyi bir şekilde yönetmeniz ve kontrol etmeniz için gizlilik ayarlarınızdan "Yorum Bakımı Modunu" açmanızı öneririz.
Sizin İçin akışınızı özelleştirme
 • Sizin İçin sayfasında belirli türde içeriklere maruz kalmak istemiyor musunuz? Videoya uzun basın ve "İlgilenmiyorum" seçeneğini seçin. Ardından videoda kullanılan belirli etiketleri engellemek için "Ayrıntılar" seçeneğine tıklayın.
 • Ayarlarınızdaki "İçerik tercihleri" başlığı altında anahtar kelime ve etiket filtreleri ekleyerek veya bunları değiştirerek istenmeyen içerikleri daha da sınırlayabilirsiniz.
Size kimlerin mesaj gönderebileceğini özelleştirin
 • Doğrudan Mesajlar (DM'ler), topluluk üyelerine özel bir şekilde iletişim kurma yolu sunar. Doğrudan Mesajların gönderilip alınabileceği kişileri "Herkes", "Arkadaşlar" (takip ettiğiniz ve sizi geri takip eden içerik üreticileri) veya "Hiç kimse" olarak ayarlayabilirsiniz. Doğrudan Mesaj işlevini sadece en az 16 yaşındaki kayıtlı hesaplar kullanabilir ve Aile Eşlemesi açıkken bir ebeveynin veya vasinin doğrudan kontrol edebildiği özelliklerden biridir.
Kimlerin sizinle Düet ve Ekleme yapabileceğini özelleştirme

Düetler; kullanıcıların, başkalarının TikTok içeriklerine yanıt veren videolar oluşturmalarını sağlar. Kimlerin sizinle Düet veya Ekleme yapma iznine sahip olacağına karar verebilirsiniz. Tüm videolar için tek bir ayar seçebilir veya her bir videonun ayarını ayrı olarak belirleyebilirsiniz. 16 yaşın altındaki kullanıcılar için bu özellik "Hiç kimse" olarak belirlenmiştir ve değiştirilemez. 16 ila 17 yaşındaki kullanıcılar için bu özellik "Arkadaşlar" olarak belirlenmiştir ancak "Hiç kimse" veya "Herkes" olarak değiştirilebilir. Nasıl yapıldığını öğrenin

Videolarınıza kimlerin yorum yapabileceğini kontrol etme
 • Ayarlarda, 16 yaşından küçük kullanıcılar için yorum ayarı varsayılan olarak "Arkadaşlar" olarak belirlenmiştir. Yani sadece sizi takip eden ve sizin geri takip ettiğiniz kişiler videolarınıza yorum yapabilir. Başkalarının videolarınızda yorum paylaşamamasını sağlamak için bu ayarı "Hiç kimse" olarak değiştirebilirsiniz. En az 16 yaşındaki kullanıcılar için bu işlev "Herkes" olarak ayarlanmıştır ve bunu tercihlerinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.
Yorumları ve anahtar kelimeleri filtreleme
 • Yorum filtreleri açıkken hakaret içerikli yorumlar otomatik olarak gizlenir. Ayrıca anahtar kelimeler içeren özel bir liste oluşturarak bu kelimeleri içeren yorumların otomatik olarak gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Gizlilik ayarlarınızda düzenleme yaparak genel olarak kimlerin videolarınıza yorum yapabileceğine karar verebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.
 • Seçilen yorum türlerini filtrele ayarı (Spam ve hakaret içerikli yorum olarak da adlandırılır), siz onaylamadıkça hakaret içerikli veya spam niteliğindeki yorumların gizlenmesini sağlar.
 • Anahtar kelime filtreleri, seçtiğiniz kelimeleri veya ifadeleri içeren yorumları gizler.
 • Tüm Yorumları Filtrele ayarı, siz onaylamadıkça videolarınızdaki yorumların gizlenmesini sağlar.
 • Dostane Olmayan Kişilerin Yorumlarını Filtrele ayarı; önceden beğenmediğiniz, bildirdiğiniz veya sildiğiniz yorumlara benzer yorumları filtrelemenizi sağlar.
 • Yabancılardan Gelen Yorumları Filtrele ayarı, takipçi veya takip listenizde olmayan kişilerin yorumlarını filtrelemenizi sağlar.
Yorumları ve takipçileri kaldırma
 • Ayrıca videolarınızda paylaşılan uygunsuz yorumları silebilirsiniz. Yoruma dokunup basılı tutun ve "sil" seçeneğini belirleyin. Daha fazla bilgi edinin.
 • Bir takipçiyi istediğiniz zaman silebilir veya içeriklerinizi görüntüleyememesi ya da size mesaj gönderememesi için bir hesabı kalıcı olarak engelleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.
Bildirme
 • TikTok Topluluk Kurallarını ihlal eden bir içerik görürseniz bu içeriği uygulama içinde şu adımları izleyerek bildirebilirsiniz.

Tanınmış Kişiler hakkında olumsuz yorumlar yapabilir miyim?

 • Tanınmış kişilerin, fiziksel zararı veya tacizi teşvik edebilecek ağır saldırılar ile hedef alınmasına izin vermiyoruz.
 • Bu saldırıların yol açabileceği fiziksel veya ağır psikolojik zarar riskinin, kullanıcıların ifade özgürlüğünden daha ciddi bir konu olduğunu düşünüyoruz ve bu tarz içerikleri kaldırıyoruz.


Zorbalık ile ilgili olarak başkalarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmak için ne yapabilirim?

 • Hikâyenizi Güvenli Bir Şekilde Paylaşmak ve başkalarıyla bağlantı kurmak hakkındaki önerileri ve örnekleri Esenlik Kılavuzumuzda bulabilirsiniz.
 • Ayrıca ilgili etiketleri arayarak sizin yaşadıklarınıza benzer deneyimlere sahip kişilerden oluşan bir topluluk bulabilirsiniz.


Sorumluluk Reddi

Bu sayfada sunulan içerikler yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. "Zorbalığı Önleme Sayfası" tıbbi, psikolojik veya psikiyatrik teşhislerin, tedavilerin veya önerilerin yerine geçebilecek bir hizmet olarak düşünülmemelidir. Siz veya başka birisi bir kriz, tehlike durumundaysa veya tıbbi bir acil durum yaşıyorsa profesyonel tıbbi destek veya derhal acil durum yardımı almaktan çekinmeyin. Başkalarının güvenliğinden sadece sizin sorumlu olmadığınızı ve yardım alabileceğinizi lütfen unutmayın.