Skip to main content
Wskazówki

Poradnik opiekuna

Witamy!

Wiemy, że jako opiekunowie pragną Państwo pomóc swoim nastolatkom przyswoić zasady bezpieczeństwa w świecie cyfrowym, aby umieli pokierować swoją obecnością online zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu.

Ten Poradnik opiekuna zawiera ogólny opis TikToka i wiele wbudowanych narzędzi kontroli zapewniających bezpieczeństwo naszej społeczności. Poradnik zawiera informacje ogólne na temat typowych zagrożeń w Internecie.

Czytanie tego poradnika ze swoim podopiecznym, nasz Portal młodzieżowy i Zasady Społeczności pozwolą rodzinie prowadzić ciągły dialog na temat bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Szczere rodzinne rozmowy na temat obecności i zachowania nastolatków online, w tym poza TikTokiem, pozwoli im wyrobić sobie poczucie obywatelstwa w cyfrowym świecie i świadomie zadbać o swoje własne bezpieczeństwo w Internecie.

Co to jest TikTok

TikTok to aplikacja do wyświetlania krótkich filmów wideo. Jest tu miejsce na zabawę i na pozytywne treści pochodzące z całego świata. Nasza misja polega na inspirowaniu twórczości i niesieniu radości.

Zaczynamy

Zakładanie konta na TikToku

TikToka można pobrać z App Store, Google Play Store, Amazon Appstore i innych oficjalnych platform z aplikacjami. W Apple App Store TikTok ma oznaczenie wiekowe 12+. a w Google Play znajduje się w kategorii „Zalecana kontrola rodzicielska”. Jeśli nie chcesz, żeby Twój nastolatek pobrał TikToka, takie klasyfikacje oznaczają, że możesz temu zapobiec, używając środków kontroli rodzicielskiej dostępnych w takich sklepach lub na takich platformach.

By zarejestrować się na TikToku, należy podać swoją datę urodzenia. Jeśli ktoś założy konto przy użyciu innej platformy, również zostanie poproszony o podanie swojej daty urodzenia. Jeśli ktoś próbuje założyć konto, mimo że nie spełnia wymagań wiekowych, zawieszamy mu możliwość założenia kolejnego konta z inną datą urodzenia.

Odwołania składane przez osoby małoletnie na TikToku

Jeśli uznamy, że osoba poniżej 13. roku życia, a w Korei Południowej i Indonezji poniżej 14. roku życia, korzysta z TikToka, zbanujemy jej konto. Od tej decyzji można się odwołać, jeśli dana osoba uzna, że to pomyłka. Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem lub zaufaną osobą dorosłą opiekującą się nastoletnim dzieckiem, którego konto zbanowaliśmy, może ono poprosić Cię o pomoc w złożeniu odwołania.

Jeśli Twój nastolatek postanowi odwołać się od blokady, umożliwimy mu potwierdzenie daty urodzenia. By złożyć odwołanie, Twój nastolatek musi otworzyć TikToka, dotknąć opcji „Odwołanie” i postępować zgodnie z instrukcjami. W niektórych krajach jedną z opcji do wyboru jest przesłanie swojego zdjęcia z rodzicem, opiekunem lub zaufaną osobą dorosłą, która potwierdzi datę urodzenia. Więcej informacji

Dlaczego to ważne, by Twój nastolatek podał prawdziwą datę urodzenia?

TikTok jest przeznaczony tylko dla użytkowników, którzy ukończyli 13 lat, a w Korei Południowej i Indonezji 14 lat, więc to ważne, by Twój nastolatek podał prawdziwą datę urodzenia. Ponieważ podejmujemy takie działania, jak ograniczanie dostępu do niektórych funkcji oraz dostosowywanie reklam wyświetlanych użytkownikom, potrzebujemy prawdziwych informacji, by upewnić się, że zapewniamy członkom naszej społeczności wrażenia z użytkowania, które są dostosowane do ich wieku. Dla przkładu: oprócz wprowadzenia wymagań wiekowych, nie pozwalamy młodszym użytkownikom TikToka korzystać z funkcji o ograniczonym dostępie, takich jak prowadzenie transmisji LIVE czy korzystanie z wiadomości prywatnych.

Zasady Społeczności

Naszym najwyższym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego środowiska. Uważamy, że poczucie bezpieczeństwa ma zasadnicze znaczenie, aby móc otwarcie i w sposób kreatywny wyrażać siebie. Usuwamy treści, w tym filmy wideo, muzykę, livestream, obrazy, komentarze i teksty, które naruszają nasze Zasady Społeczności. Usuwamy także konta, z których dopuszcza się poważnych lub wielokrotnych naruszeń. W niektórych okolicznościach posuniemy się o krok dalej i zgłosimy konta do odpowiednich władz dla zachowania bezpieczeństwa publicznego. Nasze Zasady Społeczności  dotyczą wszystkich i odnoszą się do wszystkich treści dostępnych na TikToku.

Podstawowe informacje o TikToku

TikTok jest miejscem twórczej ekspresji, gdzie użytkownicy mogą czerpać z różnorodnych zasobów filmów wideo, absorbujących, autentycznych i rozrywkowych  – od wyzwań tanecznych do śpiewania lip-sync i poradników dla majsterkowiczów, parodii historycznych  i memów internetowych. Dowiedz się więcej o stronie Dla Ciebie, o tym, jak być twórcą oraz o bezpieczeństwie społeczności TikToka.

Funkcja parowania rodziny (Family Pairing)

Wychowanie nastolatka żyjącego w świecie cyfrowym może być trudne, dlatego pokazujemy, jak ustanowić bariery ochronne dla nastolatków na TikToku.

Nasza funkcja parowania rodziny pozwala rodzicom połączyć własne konto TikToka z kontem nastolatka, aby umożliwić stosowanie rozmaitych ustawień treści i prywatności. Zachęcamy do omówienia funkcji parowania rodziny ze swoimi nastoletnimi podopiecznymi, aby wyjaśnić dlaczego postanowiliście z niej korzystać. Ustawienia zależą od regionu i wersji aplikacji.

Funkcje

  • Konta prywatne
  • Komentowanie filmów wideo
  • Wiadomości bezpośrednie
  • Wyszukiwanie
  • Dzienny czas ekranowy
  • Tryb ograniczony


Narzędzia zapewniające bezpieczeństwo i prywatność

Inwestujemy w narzędzia i zasoby, aby umożliwić rodzicom, opiekunom i rodzinom wspieranie swoich nastolatków online. Dowiedz się więcej o ustawieniach, które pozwalają kontrolować rodzinne korzystanie z TikToka.

Poznaj Narzędzia

Bezpieczeństwo w sieci: 5 wskazówek od nastolatków

W TikTok jesteśmy zaangażowani we współpracę z rodzicami i opiekunami, którzy wspierają nastolatków w odkrywaniu internetowej rzeczywistości. Rodzice mówią nam, że często czują się przytłoczeni koniecznością nadążania za zmieniającymi się trendami i nowymi platformami, więc chcemy im to ułatwić, pokazując, jakie wsparcie od zaufanych osób dorosłych jest naprawdę doceniane przez nastolatków — a kto mógłby określić swoje potrzeby lepiej niż oni sami!

Oto, co nam powiedzieli:

„Pomóżcie mi zrozumieć zasady”

Nastolatki i nastolatkowie nie oczekują, że zaufani dorośli będą ekspertami od każdej platformy, ale cenią sobie wsparcie podczas zakładania konta. Obejmuje to pomoc w sprawdzaniu i zrozumieniu ustawień prywatności i bezpieczeństwa. Powiedzieli nam również, że rodzice nie powinni obawiać się stawiania granic; nastolatki i nastolatkowie tego oczekują, a nawet chcą! Narzędzia bezpieczeństwa, takie jak funkcja Parowania rodziny na TikToku, pozwalają rodzinom na ustawienie parametrów, które są szczególnie istotne, gdy młodzież rozpoczyna swoją przygodę z Internetem.

„Miejcie czas na rozmowę”

Nastolatki i nastolatkowie chcą, by zaufane osoby dorosłe interesowały się ich życiem w Internecie i wiedziały, jak jest to dla nich ważne. Czują się wspierane, gdy wiedzą, że mają sojusznika, z którym mogą porozmawiać. Nie bójcie się zacząć rozmowy. Nastolatki i nastolatkowie chcą usłyszeć, że jesteście świadomi tego, że w Internecie coś może pójść nie tak i że jesteście obok, by pomóc im, gdy tego potrzebują, bez względu na to, czy dany problem będzie poważny czy błahy.

„Nie panikujcie, gdy coś pójdzie nie tak”

Wasza nastoletnia pociecha przyszła do Was po pomoc — wspaniale! Być może czuje się bezbronna, przestraszona, zawstydzona lub zła, więc powiedzcie jej, jak bardzo cieszycie się z tego, że do Was przyszła. Gdy nastolatek dzieli się z Wami jakimś problemem, zwróćcie uwagę na swoją reakcję. Nastolatkowie powiedzieli nam, że złość powoduje, iż następnym razem nie chcą już prosić o pomoc. Nie chcą też, by dorośli bagatelizowali ich obawy, nawet jeśli trudno jest im zrozumieć, co jest ich przyczyną. Słuchajcie bez rzucania oskarżeń, zadawajcie pytania i skupcie się na rozwiązaniu problemu. Jeśli nastolatek złamał zasady, będzie się spodziewać konsekwencji, ale będzie również oczekiwał pomocy w zrozumieniu, co powinien robić inaczej, by uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

„Zaufajcie mi”

Nastolatki i nastolatkowie rozumieją, że na zaufanie trzeba sobie zapracować i oczekują nadzoru dorosłych, szczególnie w przypadku młodszych nastolatków. Tak jak w „prawdziwym” świecie czują, że większa autonomia należy im się z wiekiem. Każda rodzina jest inna i tempo, w którym nastolatek zyskuje niezależność przy korzystaniu z technologii może być różne, ale jeśli Wasza pociecha wie, jak bezpiecznie poruszać się po wirtualnych platformach i przyjdzie do Was, gdy coś pójdzie nie tak, to stworzyliście świetny fundament do budowania zaufania.

„Szanujcie moją prywatność”

Zachowanie równowagi między oczekiwaną przez nastolatka prywatnością a upewnieniem się, że jest on bezpieczny, to jeden z najtrudniejszych aspektów rodzicielstwa – zarówno w sieci, jak i poza nią. Może być to trudne, gdy Wasz nastolatek powie Wam, że wolałoby nie być przez Was obserwowany na danej platformie. To naturalne, jeśli martwicie się, że może zrobić coś nieodpowiedniego, nawet jeśli bardziej prawdopodobne jest to, że po prostu potrzebuje przestrzeni do spędzania czasu ze znajomymi bez nadzoru. Mogą istnieć ważne powody, dla których obserwowanie konta nastolatka jest dla Was istotne. Jeśli tak, Wasza nastoletnia pociecha będzie chciała je zrozumieć i poznać sposoby na zbudowanie zaufania. Starsze nastolatki i nastolatkowie powiedzieli nam, że są opiekuńczy w stosunku do młodszego rodzeństwa i kuzynostwa, przez co dbają o nich w sieci. Zastanówcie się, czy Wasze dziecko nie wolałoby, żeby w sieci obserwował je ktoś inny zamiast Was.

Zasoby

Aby dowiedzieć się o najlepszych praktykach zapewniania prywatności, bezpieczeństwa konta i o tym, jak być dobrym obywatelem cyfrowego świata, prosimy odwiedzić nasz Portal dla młodzieży. Poniżej można znaleźć dodatkowe materiały źródłowe pochodzące od naszych partnerów w zakresie bezpieczeństwa:

ConnectSafely

Instytut Bezpieczeństwa Online dla Rodzin

Internet jest ważny

National PTA®

Dodatkowe zasoby