Zapobieganie nękaniu

Zaktualizowano: 21 czerwiec 2024

Czym jest nękanie?

Nękanie zazwyczaj obejmuje ukierunkowane zachowanie, które ma na celu wyrządzenie szkody fizycznej, towarzyskiej i/lub psychicznej. Zachowanie to może być realizowane online lub offline przez osobę lub grupę, która nadużywa swojej faktycznej lub postrzeganej władzy nad inną osobą lub grupą osób, które czują, że nie są w stanie temu zapobiec.

Wiemy, że nękanie może powodować poważne cierpienie. Nie tolerujemy takiego zachowania na naszej platformie. TikTok to globalna społeczność, która rozwija się dzięki kreatywności i ekspresji. Niezwykle ważne jest, aby użytkownicy czuli się bezpiecznie i mogli wyrażać się bez strachu przed zastraszaniem lub nękaniem.

Jak rozpoznać nękanie i prześladowanie?

Typowe formy nękania obejmują formy werbalne, fizyczne oraz molestowanie seksualne. Nie tolerujemy języka ani zachowań, które cechują się nękaniem, poniżaniem, grożeniem ani doxxingiem (publikowaniem o kimś danych osobowych w Internecie w złym zamiarze) wobec kogokolwiek na platformie. Dowiedz się więcej o częstych formach nękania.

Czy wiesz, że?

 • Nękanie ma wpływ na sprawców, ofiary i świadków.
 • Osoby postronne, czyli świadkowie znęcania się, mogą odegrać ważną rolę w przerywaniu takich zachowań.
 • Dość często zdarza się, że napastnikami są osoby znane prześladowanemu (np. kolega z klasy, znajomy, kolega z pracy).
 • Do nękania może dojść miejsce w prawie każdym miejscu, w tym w szkole, w Internecie, na placu zabaw i w pracy.
 • Osoby, które go doświadczają, mogą także znęcać się nad innymi. Ci, którzy podejmują działania nękające, często robią to, aby odzyskać poczucie władzy lub kontroli utracone w innym obszarze życia.

Sposoby zapobiegania nękaniu na TikToku

Jeśli doświadczasz nękania na TikToku, zgłoś to. Nasz zespół moderatorów będzie mógł sprawdzić zgłoszenie i podejmie odpowiednie działania jeśli stwierdzi naruszenie Zasad społeczności TikTok.

Osoby postronne, czyli świadkowie znęcania się, mogą odegrać ważną rolę w przerywaniu takich zachowań. Widzisz, że ktoś jest nękany lub inne nieodpowiednie zachowania? Oto kilka zasobów, które mogą Ci pomóc:

Narzędzia i funkcje do ochrony dobrego samopoczucia w TikToku

 • Zdajemy sobie sprawę, że różni użytkownicy będą w różny sposób postrzegać obraźliwe i negatywne treści. Oferujemy wiele narzędzi, dzięki którym użytkownicy mogą kontrolować swoje doświadczenia na TikToku i zarządzać nimi. Odwiedź nasze Centrum pomocy, aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie użytkowników, a także nasze Centrum bezpieczeństwa, aby dowiedzieć się więcej o raportowaniu.
 • TikTok umożliwia użytkownikom wiele sposobów prowadzenie interakcji: komentarze, wiadomości bezpośrednie, Duety, Stitche i inne mechanizmy. Wszystko to wspiera zaangażowanie naszej społeczności. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego rodzaju komunikacji, istnieje także ryzyko że wywołają one nieprzyjemne interakcje. Aby budować przyjazną i wspierającą społeczność, przygotowaliśmy różne ustawienia aplikacji (zależne od regionu i jej wersji), które pozwalają poszczególnym osobom kontrolować korzystanie z TikToka.
Konta prywatne
 • Domyślnie, konta osób poniżej 16. roku życia są ustawione jako prywatne, co znaczy, że możesz zatwierdzać lub odrzucać prośby o obserwowanie i tylko osoby zatwierdzone przez Ciebie jako obserwujący, mogą zobaczyć Twoje treści. Konta osób powyżej 16. roku życia są domyślnie publiczne, co znaczy, że każdy na TikToku może oglądać Twoje filmy i publikować komentarze lub rozpocząć Duet, aby zaangażować się w utworzone i udostępnione przez Ciebie treści. Możesz to z łatwością zmienić w ustawieniach prywatności.
 • Jeśli otrzymujesz wiele nieprzyjaznych lub niechcianych komentarzy do swoich treści, zalecamy włączenie funkcji „Tryb zarządzania komentarzami” w ustawieniach prywatności, aby móc lepiej zarządzać otrzymywanymi komentarzami i kontrolować je.
Dostosowywanie Twojego kanału Dla Ciebie
 • Nie chcesz, by na Twoim kanale Dla Ciebie pojawiały się określone treści? Naciśnij i przytrzymaj film, a następnie wybierz polecenie „Nie interesuje mnie”. Kliknij przycisk „Szczegóły” obok opcji blokowania określonych hasztagów użytych w filmie.
 • Dodatkowo ogranicz niepożądane treści, dodając lub modyfikując filtry słów kluczowych i hasztagów w sekcji „Preferencje dot. treści” w ustawieniach.
Dostosowywanie, kto może wysyłać Ci wiadomości
 • Wiadomości bezpośrednie zapewniają członkom społeczności możliwość prywatnej komunikacji. Wiadomości bezpośrednie mogą być wysyłane i odbierane od „Wszystkich”, „Znajomych” (twórców, których obserwujesz i którzy również Cię obserwują) lub „Nikogo”. Tylko zarejestrowane konta osób, które ukończyły 16 lat, kwalifikują się do otrzymywania wiadomości bezpośrednich i jest to jedna z funkcji, którą rodzic lub opiekun może bezpośrednio kontrolować, gdy włączona jest funkcja Parowanie rodziny.
Dostosowywanie, kto może tworzyć z Tobą Duety i Stitche

Duety umożliwiają użytkownikom tworzenie filmów odpowiadających na cudze treści opublikowane na TikToku. Możesz zadecydować, kto ma pozwolenie na Duet lub Stitch z Tobą. Możesz wybrać jedno ustawienie dla wszystkich filmów lub dostosowywać je dla każdego filmu z osobna. W przypadku użytkowników poniżej 16. roku życia funkcja jest ustawiona na „Nikt” i nie można tego zmienić. W przypadku użytkowników w wieku od 16 do 17 lat funkcja ta jest ustawiona na „Znajomi”, ale można to zmienić na „Nikt” lub „Wszyscy”. Dowiedz się, jak

Kontrolowanie, kto może komentować Twoje filmy
 • W ustawieniach użytkowników poniżej 16. roku życia komentarze mają domyślnie ustawienie „Znajomi”. To znaczy, że Twoje filmy mogą komentować tylko osoby, które Cię obserwują i które Ty obserwujesz. Możesz zmienić to ustawienie na „Nikt”, aby uniemożliwić innym publikowanie komentarzy do Twoich filmów. W przypadku użytkowników w wieku 16 lat i starszych funkcja ta jest ustawiona na „Wszyscy” i można ją zmienić w celu dostosowania do Twoich preferencji.
Filtrowanie komentarzy i słów kluczowych
 • Po włączeniu filtrów komentarzy, obraźliwe komentarze będą automatycznie ukrywane. Możesz także utworzyć własną listę słów kluczowych, aby komentarze zawierające je były automatycznie ukrywane. Dostosowując ustawienia prywatności możesz zadecydować, kto może komentować Twoje filmy. Dowiedz się, jak.
 • Funkcja Filtruj wybrane rodzaje komentarzy (zwane również spamem i obraźliwymi komentarzami) pozwala ukryć obraźliwe lub spamerskie komentarze, chyba że je zatwierdzisz.
 • Filtry słów kluczowych ukrywają komentarze z wybranymi przez Ciebie słowami lub frazami.
 • Ustawienie Filtruj wszystkie komentarze ukrywa komentarze na Twoich filmach, chyba że je zatwierdzisz.
 • Opcja Filtruj komentarze nieprzyjaznych osób umożliwia filtrowanie komentarzy podobnych do tych, które wcześniej zostały przez Ciebie wskazane jako nielubiane, zgłoszone lub usunięte
 • Opcja Filtruj komentarze nieznajomych umożliwia filtrowanie komentarzy od osób spoza Twojej listy obserwowanych lub obserwujących.
Usuwanie komentarzy i obserwujących
 • Masz również możliwość usuwania wszelkich niewłaściwych komentarzy opublikowanych przy Twoich filmach. Po prostu dotknij komentarza i przytrzymaj go, a następnie wybierz polecenie „usuń”. Dowiedz się, jak.
 • Możesz usunąć obserwującego w dowolnym momencie lub trwale zablokować mu możliwość przeglądania Twoich treści lub wysyłania wiadomości. Dowiedz się, jak.
Zgłaszanie
 • Jeśli zobaczysz treści naruszające Zasady społeczności TikToka, możesz zgłosić je w aplikacji, wykonując następujące kroki.

Czy mogę wystawiać negatywne komentarze na temat osób publicznych?

 • Nie pozwalamy, aby osoby publiczne były celem ataków, które mogą obejmować zachęcanie do czynienia fizycznej krzywdy lub nękania.
 • Uważamy, że ryzyko krzywdy fizycznej lub poważnych szkód psychicznych wynikające z takich ataków przewyższa korzyści wynikające z prawa do ich wyrażania i usuwamy takie treści.


Jak mogę bezpiecznie pozostawać w kontakcie z innymi osobami w związku ze znęcaniem się?

 • Sugestie i przykłady dotyczące tego, jak bezpiecznie podzielić się swoją historią i nawiązać kontakt z innymi osobami, można znaleźć w naszym Poradniku dobrego samopoczucia.
 • Możesz także znaleźć osoby o podobnych doświadczeniach, przeszukując odpowiednie hasztagi.


Zastrzeżenie

Treści zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie należy traktować „strony o zapobieganiu nękaniu” jako zamiennika diagnozy, leczenia lub konsultacji medycznej, psychologicznej lub psychiatrycznej. Nie wahaj się szukać profesjonalnego wsparcia medycznego lub natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach, jeśli Ty lub jakakolwiek inna osoba znajdujecie się w sytuacji kryzysowej, sytuacji zagrożenia lub nagłego wypadku medycznego. Pamiętaj, że nie ponosisz wyłącznej odpowiedzialności za cudze bezpieczeństwo — możesz uzyskać pomoc.