Upload

Log in to follow creators, like videos, and view comments.

eh-background

Create effects

See more
© 2023 TikTok

wellnessabelfloradnak

Zsolnai Zita 🌞🦠🦠

229Following
6511Followers
32.7KLikes

Táplálkozási tanácsadó 🥑 Természetgyógyász tanuló👩‍🎓 Edző, gerinctréner🏋️‍

Lapozós bejegyzés..⏩
Anyukámnak van egy nagyon-nagyon jó szakácskönyve az 1960 évekből. Idéztem már belőle, és eszméletlen mennyire segíti a kezdő háziasszonyt azzal is, hogy szakszerűen leírja, kinek mekkora kb. a napi tápanyag igénye és milyen legyen az elosztása. Szó van benne a felesleges kalóriákról, mik azok amik valódi tápértékkel bírnak, stb...

Hogy jön ez ide?

2023-ra ezeket az akkor már ismert tényeket mintha teljesen elfelejtettük volna. Egyszerűen oda jutottunk, hogy a mindennapi -nem terápiás célú-, étkezéseket sem tudják sokan összerakni, értsd; esznek ami éppen a kezükbe akad, vagy hangzatos reklámoknak felülve választanak.

A vendégeimtől 3-4 napos étkezési naplót szoktam bekérni, lássam kell-e változtatnunk valamin.
Gondolhatod, bizony nem túl fényes a helyzet-e téren, ha írok róla.
Másrészt, heti szinten biztosan kapok olyan levelet/kérést, osszam meg, én milyen étrenden élek.

Olyan bonyolult egészségesen étkezni és élni?
NEM, hidd el nem, csak az elmúlt évtizedekben egyre könnyebben jutunk hozzá az információkhoz, amik viszont nem mindig érdek nélküliek.
Az egészség vagy az alakformálás hatalmas biznisz, ezt sokan ki is használják, mindenféle 'csodatévő' termékekkel, amiknek, ha megnézed az összetevőit, sokszor a legolcsóbb és legócskább, van amelyik allergén is pl. szójaliszt, búzaglutén, pálma olaj).

És ezek, már feldolgozott, hozzáadott adalékanyagokat tartalmaznak(nem a természetesre gondolva, mint pl. fűszerek), amivel már nem biztos, hogy jót teszel az emésztőrendszerednek.

Nézzük a statisztikákat, a '60-as évek óta brutál mértékben megemelkedett a daganatos, szív-, és érrendszeri vagy az autoimmun betegek száma. 1000x több autista, ADHD-s gyerek születik azóta...
Ha, ezek a modern élelmiszeripari termékek tényleg az egészségünkre jó hatással lennének akkor ez nem következhetett volna be. Ne fogjunk mindent a stresszre sem, hiszen egy stabil, jól működő szervezetben (bélflórával), nem tud akkora kárt okozni, főleg, ha van rendszeres testmozgás is a napi/heti rutinban.

Sikerült segítenem? Írd meg kommentben ha igen, és azt is, hogyan látod a helyzetünket🙂🙋
#mitegyek #egészségestáplálkozás #fogyáséhezésnélkül #tudatostáplálkozás #egyéljótéslegyéljól #tudatoséletmód #hormonegyensúly #emésztésipanaszok #bélegészség🦠 #bélflóra #mikrobiom #bélflóraegyensúlyhiány #sibo #ibs #funkcionálistáplálkozás
A gyökér okok mögött gyakran a étel érzékenység, intolerancia, áteresztő bél szindróma áll a #hashimoto - nál. A gyógyulás, állapot javulás szakaszában, minden olyan alapanyagot, ételt javasolt kerülni, amely a gyulladást táplálja a szervezetedben, és ezért a pajzsmirigyedben is.
Később is figyelni szükséges a táplálkozásra, de alkalmanként, ha nem okoz már problémát fogyasztatsz a tiltólistás finomságok közül is majd párat🙋‍♀️ #egyéljótéslegyéljól #bélflóra #ételintolerancia #pajzsmirigyalulmukodes #autoimmunbetegsèg #gyógyulás #tudatostáplálkozás #egészségestáplálkozás #áteresztőbélszindróma
Sokan ki vannak készülve, de..😬Csodálatos az emberi szervezet és még inkább az, hogy a testnedveink, váladékaink diagnosztikai célra is használhatók. Sajnos még találkozok olyanokkal, akik például a széklet vizsgálatra azt mondják baromság, pénzlehúzás. Szerencsére ennek ellent mond a 'másik' oldal, akiknél ezzel a módszerrel idegrendszeri, hormonális vagy akár daganatos betegségeket időben tudtak 'elcsípni'.

Számos bizonyíték van már kutatási eredmények formájában, hogy egyes autoimmun vagy más krónikus betegség kialakulását megelőzően milyen elváltozásokat mutat a bélflóra, előre jelezve a zavart a szervezetben.

Ez a
#pcos -re is igaz, aminek a patogenezise még nem teljesen tisztázott, de ismert, hogy ekkor a bél mikrobiota lipid-, glükóz- és szteroidhormon anyagcsere zavaraihoz kapcsolódik.

A magas napi szintű bevitele a többszörösen feldolgozott, adalékanyagokkal dúsított állati fehérjén, zsírokon (felvágottak, félkész és kész húskészítmények) és szénhidrátokon (pékáruk, lisztek, sütemények..) alapuló ételeknek, a bélflóra lakóinak összetételére negatívan hat. Ennek következtében a belső környezete a beleknek is negatív irányba változik, ami #bélflóraegyensúlyhiány -hoz, gyulladásokhoz, felszívódási zavarokhoz és ezáltal vitamin és ásványi anyag hiányokhoz vezet.

Így már érthető, hogy ez a hiányállapot, a hormonok kiválasztására (az azokat termelő, szabályozó szervekre, mint a mellékvesék, petefészkek, agyalapi mirigy), és a felesleg eltávolítására is hatással van számos más, a reproduktív szerveket is érintő változások mellett. Az ösztrogén-progeszteron-kortizol egyensúlya a belek/bélflóra állapotától is nagyban függ, tehát az egyensúlyának a megteremtése rendkívül fontos az állapot javulása érdekében.

És ne feledjük el azt, még ha a diagnózis mindenkinél ugyan az, a szervezet állapota, genetika/epigenetika, a gyökér okok, a bélflóra egyedisége minden esetben más és más.

Ami a Pirikének bejött Rakamazról, az Marikának Felsőtöbörzsökről kész katasztrófa....
Segíteni fogok ebben, és a bélflóra, genetika/epigenetika témával hamarosan visszatérek, vendéget is hozok, aki szakértője ennek😊

Nem szeretnél lemaradni róla, lájkold, kövess be/mentsd el a bejegyzést🙋‍♀️
.
.

Ne felejts el lapozni a képeket...😊👉 #magaskortizol #mellékvesefunkciózavara #hormonegyensúlyhiány #ösztrogén #progeszteron #agyalapimirigy #krónikusfáradtság #szorongás #meddőség #terméketlenség #cikluszavarok #bélflóra #tudatoséletmód #tudatostáplálkozás #holisztikusszemlélet
A májadnak, nem csak a méregtelenítésben, anyagcserében van szerepe, de a #hormonegyensúly - ban is rendkívül nagy munka hárul rá. Ha túlterhelt, mert a szervezeted tele van salak, és méreganyagokkal, akkor funkciója csökken és ahhoz, hogy védje, tehermentesítse magát, zsírdepókat 'létrehozva' oda fogja lepakolni a szemetet. #ösztrogéndominancia - val #pajzsmirigy #autoimmun betegségekkel mindig meg kell vizsgálni a máj, az epe, és a belek állapotát. #májfunkció #hashimoto #hormonegyensúlyhiány #pcos #hisztaminintolerancia #hasizsír #elhízás #fogyás #bélegészség #bélflóra #sibo #ibs #emésztőrendszer
Get TikTok App