Upload

Log in to follow creators, like videos, and view comments.

Suggested accounts

© 2023 TikTok

patoekologia

Nie do końca zieloni

28Following
45Followers
456Likes

www.patoekologia.org Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Videos

Liked

Awokado zawiera wiele korzystnych dla nas witamin, tłuszczów oraz minerałów. Wspiera trawienie obniża poziom cholesterolu oraz jest dobre dla oczu. Jednakże korzyści które możemy czerpać z awokado nie są darmowe. Jego popularność sprawiła, że w wielu miejscach przez wiele lat na danym terenie jest uprawiana wyłącznie jako jedyna roślina. Pociąga to za sobą wyjałowienie gleby oraz większą podatność upraw na choroby i ataki szkodników. Ziemię pod uprawę awokado uzyskuje się w dużej części poprzez wypalanie i wycinkę lasów.  Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że do uprawy awokado zużywa się codziennie około 9,5 miliarda litrów wody.  Popularność awokado została wykorzystana również przez kartele narkotykowe. Korzyści z handlu nim zaczęły przewyższać te płynące z obrotu nielegalnymi substancjami.  Więcej na: https://www.patoekologia.org/media/zielone-z%C5%82oto-awokado-a-zmiany-klimatu | @patoekologia Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. PF & JG 🐸🤙 #świat #pato #patologia #przyroda #nauka #ziemia #earth #środowisko #zwolnienizteorii #patoekologia #eko #ekologiczne #ekologia #awokado #avocado #awokado🥑 #kuchnia #owoce created by Nie do końca zieloni with The King Khan & BBQ Show's Love You So
3040
Awokado zawiera wiele korzystnych dla nas witamin, tłuszczów oraz minerałów. Wspiera trawienie obniża poziom cholesterolu oraz jest dobre dla oczu.

Jednakże korzyści które możemy czerpać z awokado nie są darmowe.

Jego popularność sprawiła, że w wielu miejscach przez wiele lat na danym terenie jest uprawiana wyłącznie jako jedyna roślina. Pociąga to za sobą wyjałowienie gleby oraz większą podatność upraw na choroby i ataki szkodników. Ziemię pod uprawę awokado uzyskuje się w dużej części poprzez wypalanie i wycinkę lasów. 

Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że do uprawy awokado zużywa się codziennie około 9,5 miliarda litrów wody. 

Popularność awokado została wykorzystana również przez kartele narkotykowe. Korzyści z handlu nim zaczęły przewyższać te płynące z obrotu nielegalnymi substancjami.

Więcej na:
https://www.patoekologia.org/media/zielone-z%C5%82oto-awokado-a-zmiany-klimatu | @patoekologia

Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

PF & JG 🐸🤙

#świat #pato #patologia #przyroda #nauka #ziemia #earth #środowisko #zwolnienizteorii #patoekologia #eko #ekologiczne #ekologia #awokado #avocado #awokado🥑 #kuchnia #owoce
Zajrzyj na: https://www.patoekologia.org/media/prawdziwe-skutki-zmiany-klimatu

Globalne ocieplenie
Antropogeniczne (czyli mające źródło w działalności człowieka) emisje gazów cieplarnianych trwające na wielką skalę od początku epoki przemysłowej już zmieniły znacznie nasz klimat. Planeta ociepliła się o około 1.2°C do 2023 w porównaniu do ery przedindustrialnej (UK Met Office). Jakie są skutki tych zmian?

Skutki nagłej zmiany klimatu
Pomimo iż trudno jest powiązać konkretne zjawiska pogodowe z globalnym ociepleniem, ogólny wzrost temperatury powoduje zmiany na rozległych obszarach, między innymi topnienie lodowców, pustynnienie czy wzrost poziomu oceanów (wiki). Z drugiej strony może on prowadzić czasami do... zarastania pustyń! Jedno jest jednak niezmienne: częstsze występowanie skrajnych zjawisk pogodowych. Głównie związanych z występowaniem ciepła i gorąca, ale nie jest to regułą. Wyjątkowo sroga zima 2022/2023 w USA była spowodowana wydostaniem się zimnych mas powietrza z Arktyki. Doszło do tego przez „przerwanie” wirów polarnych formujących się zazwyczaj na silnych prądach strumieniowych na biegunach planety. Cieplejszy klimat sprzyja takim anomaliom wśród przepływu mas powietrza.

Migracje ludności
Skrajne zjawiska pogodowe – w szczególności gdy nawiedzają obszary biedniejsze i mniej przygotowane na żywioł, czy też pochłonięte wojną – zmuszają ludzi do migracji. Czasem bezpośrednio – poprzez nagłe zdarzenie, a czasem pośrednio – na przykład przez długotrwałe, postępujące susze uniemożliwiające rozwój lub życie w ogóle.

Co nadchodzi
Globalne ocieplenie utrudnia życie i wywołuje kryzysy migracyjne, coraz częściej nawet walki, na przykład o wodę. Musimy przygotować się na to. Bo stawianie wielkich murów na granicach jest nie tylko niemoralne, ale też niewykonalne. Nie da się zabetonować wszystkich wybrzeży. To z resztą byłoby tylko „rozwiązanie” doraźne, bo co jeśli zjawiska te dotrą też na taką skalę do nas?

www.patoekologia.org | @patoekologia
Projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

MS ✨
Get TikTok App