Upload

Log in to follow creators, like videos, and view comments.

eh-background

Create effects

See more
© 2023 TikTok

fipahskin

Fipah SKIN

15Following
2553Followers
20.8KLikes

využi kozmetickú vedu a benefituj 🎉 Osobná konzultácia cez fipah.com a IG

Nie, trošku nestačí Brenda. Je rozdiel medzi:

1.) 💧 natrieť sa krémom pre hydratáciu, vtedy krému často stačí málo a dá sa efektívne rozotrieť na veľkú plochu a hydratácia je nám akurát,

2.) ☀️ vytvorením vrsty 2mg/cm2 opaľovacieho krému/fluidu na pokožke ako ochranného filmu pred UVA a UVB žiarením.

➡️ Dôvody pre dennú aplikáciu SPF doma aj vonku nezávisle od ročného obdobia: spomalenie viditeľného starnutia kože (vrásky, škvrny) a prevencia rakoviny kože.

Bez adekvátnej vrstvy nezískame deklarovanú SPF a UVA-PF ochranu na obale. Väčšina ľudí aplikuje o polovicu až o 3/4 menej SPF, než je nutné, aby získali 2mg/cm2 ❗️[1]. Použitie čo najvyššieho ochranného faktoru vie sčasti kompenzovať horšiu aplikáciu [2,3] – prípadne aplikácia v dvoch či troch tenších vrstvách vie pomôcť vyplniť miesta, ktoré sme preskočili či nedostatočne pokryli.

Ku korálom 🌊: zrozumiteľný článok a zdroje má @labmuffinbeautyscience v jej článku a YouTube videu [4], stačí dať do Google “lab muffin coral”.

Hormóny❓: UV filtre nemajú dobrú afinitu k hormonálnym receptorom, neviažu sa na ne dobre, teda nemajú hormonálnu aktivitu – navyše sa do krvi sa nedostávajú vo vysokej koncentrácii, aby vôbec niečo negatívne robili. Viac u toxikológa @moskinlab Instagram video: “Chemical UV filters are endocrine disruptors.”

Kozmetika aj opaľovacie krémy sú bezpečné 😱 [5] – sú skúmané obrovským interdisciplinárnym množstvom vedcov mimo iné z EÚ komisie, SCCS a Európskej agentúry pre chemické látky, ktorí majú za sebou asi 10 rokov štúdia, minimálne 3 tituly a roky praxe, a vedia toho viac než naša lokálna beauty influencerka. Nešírme nepodložený strach.



📚 5 zdrojov v rovnakom instagram príspevku, nezmestia sa sem 😭
Príspevok je vtipom, hej, cca, ale tu pár dôležitých vecí:

☀️ Slnečná ochrana je zásadná a aj preto robím vedeckú komunikáciu o kozmetike. Som zástancom toho, aby sme boli informovaní, ale zároveň aj toho, aby sme život žili a slnečné žiarenie sa nestalo úzkosťou.

Na videu mám na sebe neoprén, pretože sme sa šli potápať a netvrdím, že neoprén máte všetci nosiť a ani ja ho bežne nenosím. Na druhej strane áno, bežne na šnorchlovanie/kúpanie v mori nosím dlhé @decathloncz @decathlon_slovensko surfer/plavecké SPF 50 legíny a dlhé tričko s elastickou kapucou, ktorá chráni krk, keďže ten sa najviac spáli pri šnorchlovaní. Toto oblečenie je tenké a oveľa, oveľa pohodlnejšie než potápačský neoprén. Je to ako tenké elastické plavky na celom tele.

➡️ Dôvod je ten, že SPF oblečenie je ochrana pred slnkom, ktorá nedegraduje ako krém a nejde zmyť + obliecť sa trvá sekundu oproti napatlaní celého tela opaľovacím krémom. Navyše, nemusím minúť toľko SPF 8x denne na celé telo. Osobne nevidím zmysel mimoriadne štedro sa natierať na celom tele a pritom vystavovať skoro celé moje nahé telo slnku v mini plavkách. Beriem SPF plavky/oblečenie, hotovo, a reaplikujem hlavne tvár vodeodolným SPF + nosím klobúk.

☂️⛱ Áno, decathlon SPF dáždnik je za mňa super vec, je ľahký do batohu, majú asi 4 veľkosti. Chráni ma pred teplom a spálením, keď kráčame cez pláže/móla/hotelové uličky v extrémnej horúčave. Znovu, je to môj prístup, že "super, fyzická bariéra, nemusím furt riešiť krém, dík, idem" – ale to som ja, nemusí to sedieť každému.

➡️ Čo sa týka dovoleniek pri mori, tak áno, ako ochrana pred spálením je treba reaplikovať opaľovací krém často. Ale každodenný život a anti-aging, ktorý SPF poskytuje sú trochu iné. Znovu, je dobré poznať informáciu, že reaplikácia je dôležtiá a slnečné žiarenie robí pokožku staršou (vrásky, škvrny, nižšia elasticita) – a to po celý rok, každý deň, nezávisle od počasia, aj cez okná – ale treba spraviť informované rozhodnutie a cieľ nie je úzkosť.

📚 viac v komentári na mojom Instagrame

😌 thank u for coming to my TED talk
Get TikTok App