Upload

Log in to follow creators, like videos, and view comments.

eh-background

Create effects

See more
© 2023 TikTok

cihataskin

Cihat Askin

111Following
44Followers
170Likes

No bio yet.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 29.9.2023 Dün akşam İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile yapmış olduğumuz sezon açılış konserinde Gürer Aykal ile birlikte Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nu yorumladık. Biletlerin günler öncesinde tükendiği konser büyük bir coşkuyla başladı ve devam etti. Bu muhteşem konserin ev sahibi sevgili İDSO ya, desteklerinden ötürü Denizbank’a içtenlikle teşekkür ederim. Fotoğraflar: Yasin Arman @idso_official @denizbank @aykalgurer @yasinarman #istanbul
798
ISTANBUL SEZONU AÇILIYOR
25-30 Eylül 2023
Sevgili dinleyiciler,

Bu hafta sizleri Floransa'dan selamlıyorum. 24-25 Eylül tarihlerinde St.Stefano al Ponte'de, Hakan Şensoy yönetiminde Mozart 3. Keman Konçertosu'yla başladığım hafta, heyecan dolu bir programla devam edecek.

Haftanın vurgusu, 30 Eylül akşamı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ile Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek açılış konseridir. Bu sezonun ilk konseri olarak duyurulan bu özel gece, Ulvi Cemal Erkin'in Keman Konçertosu'nu Gürer Aykal hocamız ile seslendireceğimiz bir performansla dolu olacak.

Erkin Keman Konçertosu, kariyerimde önemli bir dönüm noktasıdır. 1998 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın Belçika turnesinde, Türk eseri temalı bir katılım fikri ortaya çıktığında, orkestra müdürü Numan Pekdemir ve hocamız Rengim Gökmen tarafından davet edildim. O dönemde bu konçertoyu yegane icra eden Suna Kan notasını bana verdi ve ben onun notasından eseri öğrendim. Bu tarihten itibaren bu eseri Türkiye'nin ve Avrupa'nın farklı orkestralarıyla birlikte defalarca seslendirdim. Sadece Erkin'in eseri değil, aynı zamanda diğer Türk bestecilerinin eserlerini de benzer bir tutkuyla icra etmek beni mutlu ediyor ve bu, ömür boyu sürecek bir projem olarak devam ediyor.

Bu haftaki konser benim için özel bir anlam taşıyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile bu eseri yeniden yorumlamak, kariyerimdeki bir dönemin güzel bir geri dönüşüdür. Üstelik gelecek hafta Japonya turnesinde aynı eseri seslendireceğiz ve bu, Türk bestecilerinin eserlerini uluslararası alanda tanıtmak adına büyük bir başarı olacak. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile çocukluğumun ilk konserinin üzerinden neredeyse 35 yıl geçti, ancak hala o heyecanı ve tazeliği hissediyorum.

İstikrar, kültürümüzün yaşatılması için elzemdir. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile gerçekleştireceğimiz bu konseri, kültürümüzün sürdürülmesi için orkestramıza her türlü destekle değerlendirmenizi ve izlemenizi umuyorum.

Foto: Alessio Alessi (Pisa)
KALAN MÜZİK'ten Cihat Aşkın ve Jerfi Aji ‘Kreisler’ Albümü
22 Eylül 2023 – Türkiye
 
 
📣Müzik dünyasının iki usta ismi, kemancı ve besteci Fritz Kreisler'in unutulmaz eserlerini canlandırmak için bir araya geldi. Cihat Aşkın ve Jerfi Aji'nin muhteşem yorumları, Fritz Kreisler'in en sevilen eserlerinden oluşan bu seçkiyi hayata geçiriyor. Bu özel albüm, 22 Eylül itibarıyla KALAN MÜZİK etiketiyle tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluşacak.
 
😊Fritz Kreisler, Avusturya doğumlu Amerikalı bir kemancı ve besteci olarak, keman dünyasının en saygın isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Onun tatlı tınıları ve büyüleyici tınıları, müziğin kalbine dokunuyor. Özellikle 20. yüzyıl keman tekniğine ve üslubuna getirdiği yenilikler, Heifetz, Oistrakh, Stern ve Perlman gibi birçok sanatçıyı etkilemiş ve ilham kaynağı olmuştur.
 
💫Kreisler, keman için sadece besteler yapmakla kalmamış, aynı zamanda eski ustaların eserlerini yeniden düzenlemiş ve keman repertuarına önemli katkılarda bulunmuştur. Kendi bestelerini başlangıçta endişeyle barok dönem bestecilerine aitmiş gibi sunmuştu. Ancak sonradan bu yanlış kendisi tarafından ifşa edildiğinde, dürüstlüğü ve iyi niyeti sayesinde hızla affedildi. Bugün, dünya genelindeki kemancılar, onun eserlerini çalarak ve yeniden yorumlayarak onun mirasını yaşatıyorlar.
 
💿Bu özel albüm, Can Karadoğan tarafından İTÜ Mustafa Kemal Anfisi'nde kaydedildi.

🎻Cihat Aşkın ve Jerfi Aji, Fritz Kreisler'in büyülü dünyasını dinleyicilerle buluşturmak için sabırsızlanıyorlar. 🎹
 
📝22 Eylül'de bu müzikal şöleni kaçırmayın! 🎶
 
www.kalan.com
 
 @kalanmuzikk @jerfiajipiano
#cihataşkın #fritzkreisler #jaschaheifetz #davidoistrakh #isaacstern #itzhakperlman @can.karadogan.muzik @itumiam
 
 
 
 
BU HAFTADAN YENİ HABERLER !
18-24.9.2023
 
Sevgili dostlar!
 
Bu hafta çok özel bir albümümüz yayınlanıyor. Dünyanın en büyük kemancılarından ve benim de hayran olduğum biri olan Fritz Kreisler (1875-1962) besteleri ve düzenlemeleri ile 20. Yüzyıl keman tekniğinde çığır açmıştır. Değerli piyanist Jerfi Aji ile gerçekleştirdiğimiz projede Kreisler’in sevilen eserlerinden ve düzenlemelerinden bir seçki yaptık sizler için. Kalan Müzik’ten yayınlanacak olan albüm 22 Eylül’de tüm dijital platformlarda…
 
Bu hafta sevgili İtalyan dinleyicilerim için 3 konser veriyorum. İlk iki konserde değerli dostum gitar sanatçısı Sinan Erşahin ile birlikte sahnede olacağım. 22 Eylül’de İtalya’nın Pisa kentinde ilk konser. 2. Konser ise Arcore’de Brianza Classics festivali çerçevesinde veriliyor. Dünya keman-gitar edebiyatının sevilen eserlerini seslendiriyoruz.
 
Bu haftayı bitirir bitirmez 25 Eylül’de bu defa Floransa Oda Orkestrası ile Mozart’ın 3. Keman Konçertosu’nun yorumlayacağım. Konseri sevgili kardeşim Hakan Şensoy yönetecek. Floransa’nın eşsiz salonlarından biri olan  Auditorium S.Stefano al Ponte’ de yer alacağımız konsere civardaki tüm dinleyicilerimi bekliyorum.
 
Sanat ve müzik dolu bir hafta sizin olsun..

#cihataskin #fritzkreisler @jerfiajipiano @kalanmuzikk #italya #italia #italy @sinan_ersahin #pisa #arcore #firenze #floransa #keman #gitar #violin #guitar #mozart @hakansensoy1
Get TikTok App